Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

funbox 3.0 tethering

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5637
  • 22886
  • 190

funbox 3.0 tethering


@finchunapisał(-a)

Szukam opcji  na backup internetu w momencie kiedy pada mi ONT . Pozwala mi to zachować istniejącą strukturę sieci (FUNBOX + orange Wi-Fi smart box ). Dodatkowo routery 5G są dość drogie w tym momencie


Strukturę: tak. Konfigurację FB: nie. Za każdym razem musiałbyś poważnie go przekonfigurowywać. IMHO nie ma to sensu, w razie awarii prościej użyć sieci z telefonu bezpośrednio.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 23
  • 44
  • 1

funbox 3.0 tethering

nie dostrzegasz głównych wymagań i celów mojego eksperymentu .

 

Zbudowanie taniego środowiska do testu 5G w C-band .

Mam telefon 5G za grosze ( bo popękany bo zbita szybka )

Promocje na kartę czy około 400GB za 45 zł miesięcznie

Mam już dostęp do mobilnego 5G w paśmie C-band czyli teoretycznie do 1Gb/s przy latencji 20ms

 

Jak tak dalej pójdzie to szkoda pieniędzy na światłowód.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 23
  • 44
  • 1

funbox 3.0 tethering

Na czym polega zmiana konfiguracji ? Co muszę zmienić ?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1833
  • 8891
  • 70

funbox 3.0 tethering

@agat13 Jak ma usługę na infrastrukturze nie od Orange to sobie może przepinać. Dodatkowo miałby wydać pieniądze na switch (plus adapter) i odłączyć urządzenia od WiFi?

 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1833
  • 8891
  • 70

funbox 3.0 tethering

@finchu Z chęcią się dowiem czy Ci wyszło. Ciekawe, na przykład, ile podłączonych urządzeń można w ten sposób obsłużyć.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5637
  • 22886
  • 190

funbox 3.0 tethering


@finchunapisał(-a)

Na czym polega zmiana konfiguracji ? Co muszę zmienić ?


Nie jestem pewien jak bym się za to zabrał, bo FB nie jest do tego przygotowany. Będzie próbował zestawić sesję PPPoE przez ONT zawsze, jedyne co może zrobić inaczej to albo użyć wewnętrznego ONT albo zewnętrznego. To że mu podepniesz telefon zamiast zewnętrznego ONT to jeszcze nie znaczy że telefon zastąpi ONT. IMHO nie zastąpi, sesji PPPoE się tak chyba nie nawiąże. Jeśli się mylę to przepraszam i niech ktoś mnie poprawi.

 

Wobec tego żeby uzyskać internet w LAN trzeba będzie zmienić konfigurację rozgłaszaną przez DHCP: to oznacza w praktyce konieczność co najmniej wyłączenia serwera DHCP w FB, i dopasowania konfiguracji serwera DHCP w telefonie do konfiguracji LAN (żeby np. nie było konfliktu adresacji z FB który słabo się sprawdza w roli klienta DHCP).

 

To już prościej byłoby odpiąć FB od LAN, zamiast niego dać prosty switch i do niego wpiąć telefon. Jeśli w LAN masz już jakiś, to można w ogóle tam się wpiąć. Tylko oczywiście WiFi FB nie będzie wtedy dawać dostępu do tego nowego LAN, więc trzeba by je wyłączyć i zastąpić czymś innym. IMHO za dużo zachodu, ale jeśli chce Ci się bawić, to przecież nie ma zakazu.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1833
  • 8891
  • 70

funbox 3.0 tethering

@j131 Konfiguracja FB do tej roli jest banalna. Wystarczy wyłączyć DHCP aby nie było konfliktu z tym z telefonu. Adres wewnętrzny FB zostanie i tak statyczny, FB nie stanie się klientem DHCP. FB zostanie jako AP ze switchem i wystarczy tylko odnowić dzierżawy na urządzeniach. Ja bym nawet nie odpinał ONT jeżeli @finchu ma wolne porty w FB.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5637
  • 22886
  • 190

funbox 3.0 tethering

@Samotnick 

Pewnie masz rację, ale czy jesteś pewien że to jaki IP ma FB nie jest istotne? Czy to będzie działało nawet jeśli jego IP będzie z zupełnie innej bajki? I jak się wtedy do niego dostać, żeby przywrócić konfigurację?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1833
  • 8891
  • 70

funbox 3.0 tethering

@j131 Jego IP nie ma znaczenia do czasu chęci ponownego zalogowania się w celu włączenia DHCP. Wystarczy ustawić statyczny adres i maskę na komputerze zgodne z adresem FB aby się zalogować.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13403
  • 54898
  • 649

funbox 3.0 tethering

@finchu  skoro szkoda pieniędzy to po co Ci dwie usługi? Przecież FTTH jest bez limitu i szybkie, a awarie są naprawdę bardzo rzadkie, nawet na infrastrukturze innego operatora. Wtedy rozumiem backup...e, może ja dziwny jestem i nie łapie kontekstu eksperymentu z FB?