Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wybór routera na kartę SIM


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

Dzień dobry,

parę dni temu podpisałem umowę na Internet LTE (działa tylko w miejscu zamieszkania) więc postanowiłem zakupić jakiś router. Nie znam się jednak na ich właściwościach, częstotliwościach, pasmach itp. A routerów jest jak grzybów po deszczu 😅. Mieszkam w małej miejscowości, w zasięgu 1km mam dwa nadajniki od Orange, które bodajże obsługują częstotliwości od LTE800 do LTE2600. Zastanawiam się nad kupnem używanego Huawei B715 od PLAY, lub nad droższym Huawei B818-263, jednak nie wiem czy warto dokładać do tego sprzętu/czy wykorzystam jego możliwości. Jestem otwarty na wasze propozycje oraz wskazówki czym się kierować przy wyborze takiego sprzętu. Wiem również, że istnieje możliwość zablokowania zdalnego takiego routera ale to chyba tylko w T-Mobile i Plus, choć nie jestem pewny.

Pozdrawiam

44 ODPOW. 44

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Jaki budżet cenowy i na ile miesięcy/lat ma być urządzenie?

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack polecam Huawei B818-263, agreguje cztery pasma. Faktycznie, sporo kosztuje, ale będzie się sprawował dobrze, nawet jak nie będzie agregacji wszystkich pasm. Z doświadczenia wiem, że na routerach nie warto oszczędzać, jak internet ma działać dobrze. 

Huawei B715 też ma niezłe parametry, ale agregację tylko trzech pasm.

Kwestia finansowa, ile planujesz przeznaczyć na zakup routera.

 

Jak wspomniałeś, T-Mobile i Plus, a obecnie i Orange mają blokadę urządzeń, jeżeli raty nie są spłacane. W Orange podczas spłacania rat nie można go odsprzedawać osobie trzeciej, dopiero po zakończeniu spłaty. Spotkałem się już z zablokowanym urządzeniem z powodu niespłaconych rat. Jest ryzyko w używanym sprzęcie, natomiast nowy będzie sporo więcej kosztował, ale na pewno nie będzie blokady.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

B818 mogę zgarnąć za ponad 600zł, uważam to za max. Wątpię, że droższy sprzęt będzie mi potrzebny. Nie zawsze cena idzie z jakością i możliwościami. Oby jak najdłużej służył, teraz mam umowę na 2 lata więc minimum czas trwania umowy. Niby za te 2 lata ma być u mnie w miasteczku światłowód od Orange ale ile w tym prawy to nie wiem.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Przy tym budżecie B818 jest optymalnym sprzętem. Tylko warto sprawdzić jeszcze czy u Ciebie jest agregacja. Bo raczej w małej miejscowości nie ma 4 pasm. Dane na bts search są aktualne tylko w zakresie pozwoleń.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 16
  • 19
  • 0

Wybór routera na kartę SIM

W jaki sposób mogę sprawdzić czy występuje u mnie agregacja? Informacje o nadajnikach i ich pasmach wziąłem z mapy bts (zdjęcie niżej). Ale przed chwilą jeszcze coś takiego znalazłem: http://btsearch.pl/szukaj.php?search=I%B3%BFa&siec=2&mode=std 

Nie ukrywam, że to dla mnie czarna magia 😅


111.png

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Agregację na zewnątrz budynków sprawdzisz tutaj https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

Wewnątrz chyba tylko innym urządzeniem

zas.PNG

Które pasma są agregowane - to może @Wojciech w wolnej chwili sprawdzi 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

@Zack pisałeś, że jesteś oddalony o około 1 km od nadajnika. Jak chcesz mieć agregację 4 pasm u siebie, to podejrzewam, że bez zewnętrznej anteny się nie obędzie. Też dużym ułatwieniem jest mapka zamieszczona przez @Piotrekk85. Dokładnej lokalizacji nie podałeś, więc ciężko oszacować, jakie pasma będziesz miał dostępne. Bez bezpośredniego sprawdzenia też będzie trudno wywnioskować.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wybór routera na kartę SIM

Tu raczej odległość niekoniecznie gra znaczenia. Kwestia tego, w którym kierunku. Na północ efektu nie będzie i można użyć byle jaki smartfon jako hotspot.

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Wybór routera na kartę SIM

Tak masz rację @Piotrekk85, gęstość zabudowy sporą rolę odgrywa. Na południowy-wschód będzie dużo lepszy efekt.Teraz, jaka lokalizacja od nadajnika. Ale im dalej od nadajnika, tym pasma o wyższych częstotliwościach będą zanikały. Na odległości 1 km LTE 2600 wewnątrz budynku może już nie działać.