Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 8
  • 16
  • 0

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

Proszę Cię bardzo.

FB dostaje w tagu 3vlany. 

Ruch pomiędzy FB a dekoderem jest w całości nietagowany.

Co oznacza, że na każdym jednym porcie LAN FB leci i internet i tv.

Odróżnienie co jakim Vlanem lata jest za pomocą protokołu 802.1p

Podłączając kolejny router do FB owy router nie dostanie w TAGu vlanów TV.

Jeszcze jakieś pytania?

 

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22114
  • 181

Stworzenie podsieci pod FunBox

@jarzabek89: Tak, oczywiście że są jeszcze jakieś pytania. Np. czy mógłbyś to nieco skonkretyzować?

Niby dlaczego miałoby być niemożliwe identyfikowanie ramek po tagu 802.1p?

Poza tym czemu bez problemu w takim układzie działa PVR (ktora też przecież dostaje podobno te tagi) a nie działa TV?

Ja oczywiście (jeszcze) nie wiem czemu i w jaki sposób to nie działa i co trzebaby zrobić żeby działało, więc się nie chwalę że coś wiem czego nie wiem. Ale obserwując pakiety mogę powiedzieć że prawdopodobnie chodzi o specyficzną, dość niestandardową, implementację rutingu multikastów. To tylko hipoteza. Ale na pewno kiedy już to rozgryzę to nieomieszkam się podzielić dokładnym przepisem, wraz z wyjaśnieniem.

A, jeszce jedno: uważasz że "switch z igmp" jest rozwiązaniem? Być może, w sumie jakikolwiek switch wstawiony między FB a dekoder w niczym nie przeszkadza więc czemu nie... Ale może coś na temat ewentualnej konfiguracji takiego "switcha z igmp" byś powiedział?

 

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7659
  • 31

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131, wydaje się, że słowem kluczem jest igmpproxy. Sądzę, że po podstawy można zajrzeć tutaj. VLANami za FB rzeczywiście się nie przejmuj, bo one służą do rozdziału usług w relacji operator - klient. FB jest zaś dla dekodera taką hybrydą: bridgem w zakresie multicast i routerem dla pozostałego ruchu.

 

Odnośnie Twojego wcześniejszego spostrzeżenia:

@j131napisał(-a)

Jeśli dekoder mam w podsieci to bez wielkiego zachodu działa na nim internet, autoryzacja, lista kanałów i nagrania z multinagrywarki ale za cholerę nie ma dostępu do tv.

wszystko powyższe, poza tv, jest czymś co interesuje tylko Ciebie, nie jest to zawartość współdzielona z innymi abonentami, więc jest to normalny ruch IP. Programy bieżące IPTV są czymś, co interesuje jednocześnie wielu, więc są rozgłaszane jako multicast. Trzeba więc router uczynić "przezroczysztym" dla tego ruchu i to jest zadanie dla igmpproxy.

 

(tak to wszystko poglądowo widzę, nie wiem czy trafnie)


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7659
  • 31

Stworzenie podsieci pod FunBox


@agat13napisał(-a)

@j131 czyli STB dostaje adres z FB, a dopiero ten wysyła multikastami dalej ...dekoder otrzymuje adres IP z puli 10.x.x.x ....i działa


A skąd tu się objawił adres 10.x.x.x? Ja kiedyś gdzieś napisałem, że mój dekoder ma adres 10.0.0.x, no ale to przecież dlatego, że mojemu Funboksu ustawiłem LAN = 10.0.0.0/24. Dekoder dostaje to co mu daje Funbox, bo jest normalnym zwyczajnym klientem w sieci lokalnej.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12978
  • 53279
  • 619

Stworzenie podsieci pod FunBox

@pirenej, @j131 Chłopaki macie rację, coś mi się ubzdurało...Przyznaję się do winy i składam samokrytykę. Już nie będę rozpowszechniał czegoś, co mi tam gdzieś siedziało z tyłu głowy.Te multicasty mnie zmyliły... Macie rację. Dekodery dostają IP z puli DHCP modemu. Co zaś się tyczy dalszego działania, to zostaje tajemnicą 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22114
  • 181

Stworzenie podsieci pod FunBox

@pirenej: dokładnie tak kombinuję. Ale to tylko hobby więc pewnie jakiś czas mi zajmie zanim to ogarnę. Ale ogarnę napewno.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7659
  • 31

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131, a więc podobnie jak ja. Już od paru miesięcy mam przygotowany sprzęt do eksperymentów, ale łącze pracuje głównie dla domowników, więc mam ograniczone możliwości przestawiania go w tryb laboratoryjny. Choć w kontekście akurat tego wątku restrykcje są mniejsze, bo dotyczą tylko IPTV, a i pole doświadczalne jest separowane routerem i nie zabiera łącza współużytkownikom.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22114
  • 181

Stworzenie podsieci pod FunBox

@pirenej: no właśnie, wydaje się że to dużo prostsze. I pewnie tak jest. Pod warunkiem że teściowa akurat nie chce oglądać TV wtedy, kiedy ja akurat mam czas na eksperymenty. 🙂

Poza tym co napisałeś, istotna jest jeszcze wysoce tajna i niestandartowa konfiguracja serwera DNS FB. Jeśli dekoder widzi jakikolwiek "normalny" serwer DNS to nie ruszy, ale jeśli widzi w tej roli FB to "prawie" działa, nawet z podsieci.

Nawiasem mówiąc, w tej konfiguracji działa też oglądanie programów w trybie "od początku" - to też się kwalifikuje jako "nagranie" mimo że nie jest zlecone indywidualnie. Chyba po prostu to co idzie w unikastach działa, w multikastach nie. Zapewne musze więcej o tym poczytać, linki takie jak podałeś jaknajbardziej OK.

Mam też takie wrażenie że to brak statycznego rutingu w FB jest tu utrudnieniem numer jeden. Trop IGMPproxy aktywnie sprawdzam - na razie widzę, że nic trywialnie prostego sprawy nie załatwia (zabawy TTL i serwerami multikastów typu pimd czy smcroute coś tam pokazują ale na razie nie to co bym chciał).

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7659
  • 31

Stworzenie podsieci pod FunBox


@j131napisał(-a)

w tej konfiguracji działa też oglądanie programów w trybie "od początku" - to też się kwalifikuje jako "nagranie" mimo że nie jest zlecone indywidualnie.

 


jest zlecone indywidualnie. Pochodzi z ogólnego składowiska nagrań, ale przecież kaźdy abonent naciska "od początku" kiedy sam chce. Multinagrywarka, timeshift, oglądanie do 7 dni po emisji, to są wszystko różne warianty dostępu do tego składowiska, nie różniące się znacząco co do zasady od korzystania z youtuba.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22114
  • 181

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

No OK. Faktycznie było prostsze niż się mogło wydawać, i @pirenej słusznie rzucił hasło igmproxy. W sumie to pewnie każdy z programowych routerów wspierających multikasty dałby się skonfigurować (wcześniej próbowałem kilku innych) ale ten jest najprostszy.

Aby zrobić tytułową podsieć za FB tak aby działały w niej wszystkie trzy usługi (internet, IPTV i VoIP), z tym zastrzeżeniem że nie na sprzętowym ruterze ale na serwerze z dwoma kartami sieciowymi i ubuntu w środku trzeba zrobić tak:

  1. Skonfigurować dwie podsieci z dwoma adresacjami. Żadna z nich nie powinna używać adresów 10.0.0.0/8.
  2. Skonfigurować serwer DHCP obsługujący przynajmniej sieć wewnętrzną tak, aby dekoder się w niej znajdujący korzystał z FB jako serwera DNS.
  3. Zapewnić NAT z sieci wewnętrznej do sieci FB. To jest potrzebne tylko dlatego że FB nie pozwala skonfigurować statycznego routingu.
  4. Zainstalować program igmpproxy (apt install igmpproxy)
  5. Konfiguracja igmpproxy jest trywialna. Wystarczą trzy linijki (/etc/igmpproxy.conf):

phyint <interface podpięty do FB> upstream ratelimit 0 threshold 1

 altnet 10.0.0.0/8

phyint <interface LAN> downstream ratelimit 0 threshold 1

 

I to w zasadzie wystarczy. Oczywiście pozostaje zarządzanie pasmem i inne możliwe zabawy ale co do zasady to działa. Tak że w takiej konfiguracji żadne vlany, żadne tagowanie ramek, zadne mosty nie są potrzebne. A przy dodatkowej wolnej karcie w serwerze można nawet zasymulować zarządzany router (wysyłając multikasty tylko na kartę wydzieloną dla dekodera).