Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Stałe zewnętrzne IP?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2228
  • 8338
  • 33

Stałe zewnętrzne IP?

U kogo masz wykupioną domenę? W panelu użytkownika w sekcji "domeny" powinieneś znaleźć coś w rodzaju "edycja wpisów".

 

Ale na to jeszcze za wcześnie. Najpierw załóż sobie konto u któregoś dostawcy DDNS. Jak powiedziałem wcześniej, używam dynu.com wjakiejś darmowej opcji. Ale wybierz takiego dostawcę, który bardziej Ci odpowiada, na przykład takiego, którego wspiera Twój router (hmm, czy Funbox wspiera DDNS? - mój FB schowany w szafie 😎). Jak już będziesz miał konto, zacznij od dodania własnej poddomeny w domenach oferowanych przez dostawcę. W dynu.com to będzie np. coś pod giize.com, gleeze.com, freeddns.org, itd. To ustaw np. paczes.freeddns.org (jeżeli wolna) i zaczniesz mieć domenę "ddns-capable". U siebie w domu, na routerze, albo dowolnymi innym kompie będzie musiał pracować klient uaktualniający. Jak to pracuje jest opisane np. tutaj: https://www.dynu.com/en-US/DynamicDNS/IP-Update-Protocol. (niestety nie widzę gotowego programu, który by można zainstalować np. na windowsach). To może być pewne wyzwanie, skoroś nietechniczny, dlatego wiele routerów (i innych urządzeń) ma wbudowaną obsługę DDNS, z możliwością wyboru kilku popularnych dostawców, co dramatycznie ułatwia sprawę. Jaki masz router?

 

Jak to opanujesz, będzie można przejść do użycia Twojej własnej domeny i wydelegowania jej rekordem NS do serwerów dostawcy DDNS.

 

 


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

Stałe zewnętrzne IP?

Ok no to tak.

DDNS ogarnąłem przez No-IP, bo robiłem jakieś podejścia do tematu i znalazłem tak na tutorialu od Oragne. Funbox wspiera, więc skonfigurowane chyba jest -

paczes_0-1666357430932.png

Jeśli chodzi o mojego dostawcę domeny (dynadot), to trochę ciężej chyba, bo nie widzę tutaj czegoś takiego.

paczes_1-1666357761772.png

Mógłbym poszukać gdzieś w ustawieniach DNS, ale tego jest sporo. Jakbyś mi podpowiedział jak tego szukać po angielsku to mogę zapuścić żurawia w neta albo spytać na supporcie.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6012
  • 24503
  • 206

Stałe zewnętrzne IP?

j131_0-1666360051681.png

FB3 teoretycznie przynajmniej wspiera takie serwery dynamicznego DNS. Nie sprawdzałem funkcjonalności, dlatego napisałem że "teoretycznie".


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2228
  • 8338
  • 33

Stałe zewnętrzne IP?

Ja znalazłem tutaj https://www.dynadot.com/community/help/question/set-up-DNS a dalej nie dam rady, bo nie mam konta w dynadot. Niestety, z tekstu dostępnego w helpie wynika, że pośród dostępnych do edycji typów rekordów nie ma typu NS:

If you have an Email Server or MX Record available for your domain email, enter in the hostname and the priority (otherwise known as distance) in the subsequent text boxes. You can also specify subdomain A records, CNAME records, SRV records, and TXT records.

Ale być może nie robi się tego poprzez explicite wskazywanie typu rekordu NS, tylko jest taki wpis robiony niejawnie pod inną opcją. Ten temat na forum dynadot może być wskazówką: https://www.dynadot.com/community/forums/f7-domain-name-help/ddns-1813.html


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

Stałe zewnętrzne IP?

Tak, to o czym piszą w dokumentacji jest w edycji DNS

paczes_0-1666361318226.png

Natomiast jeśli chodzi o https://freedns.afraid.org/ to nie chciałem się porywać na konfigurację, bo założyłem, że zrobi to samo co No-IP, czyli niewiele w moim przypadku, niestety.

 

 

Sorry, miał to być ten screen:

paczes_0-1666361392711.png

 

 

__________________

*Scalenie wpisów - moderator Wojciech.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2228
  • 8338
  • 33

Stałe zewnętrzne IP?

Może coś w okolicach Forward/Forwarding?

 

Wrróć!

Forwarding tyczy się przekierowania ruchu www. Wskazuje docelowy adres końcowy IP. A poszukujemy opcji, która zleca obsługę domeny wskazanemu serwerowi DNS.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

Stałe zewnętrzne IP?

Na supporcie Dynadot wyraźnie powiedzieli mi "we don't support DDNS", jak spytałem o to czy nie mają jakichś workarounds, powiedzieli, że nie.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2228
  • 8338
  • 33

Stałe zewnętrzne IP?

 


@paczesnapisał(-a)

Sorry, miał to być ten screen:

paczes_0-1666361392711.png

 


W analogicznym menu, u siebie w home.pl, oprócz powyższych, odnajduję pozycję NS.

 

 

@paczesnapisał(-a)

Na supporcie Dynadot wyraźnie powiedzieli mi "we don't support DDNS", jak spytałem o to czy nie mają jakichś workarounds, powiedzieli, że nie.

Nie poszukujesz DDNS w dynadot, bo masz je w no-ip.

Zadaj pytanie: "How to add an NS record? I want to delegate my domain to an external NS server, run by a DDNS provider."

________________
* Scalenie wpisów – moderator Kinga


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 28
  • 68
  • 0

Stałe zewnętrzne IP?

No cóż, trudno. Może uda mi się żyć jakoś ze zmiennym IP, jeśli będzie to bardzo uciążliwe, będę myślał dalej.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6012
  • 24503
  • 206

Stałe zewnętrzne IP?

@paczes, @pirenej 

Jest możliwość wskazania arbitralnych serwerów DNS w dynadot. Specjalnie domenę wykupiłem żeby to sprawdzić.

Trzeba wybrać z listy "Name Servers" a nie rzeźbić w ich "Dynadot DNS". Powinno chyba zadziałać z serwerami dDNS?

j131_0-1666362857207.png

 

Ktoś jednak ten NS będzie musiał mieć... Skoro swobodnej edycji konfiguracji serwerów DNS ani w no-ip ani w dynadot nie ma, to chyba jedynie takie coś:

-w no-ip proste zdefiniowanie dowolnego zupełnie adresu (będzie on dynamicznie rozwiązywany na aktualny IP Funboksa)

-w LAN postawienie pełnometrażowego serwera DNS obsługującego domenę wykupioną w dynadot

-na Funboxie przekierowanie odpowiednich portów do tego serwera w LAN

-w dynadot wskazanie zdefiniowanego przez no-ip adresu jako serwera DNS dla wykupionej domeny.

 

Powinno zadziałać, ale szczerze mówiąc nie chce mi się sprawdzać. Chyba że jesteś @paczes zainteresowany dalszą zabawą?