Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 1

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

Cześć,

 

mam Neostradę 300Mb/s i po podłączeniu komputera do FunBoxa 2.0 test prędkości pokazuje około 280-290 Mb/s. I to jest dobra wiadomość 🙂

 

Niestety po podłaczeniu do FunBoxa dodatkowego routera LinkSys EA6500 i dopiero do niego komputera testy prędkości wykazują ok 150-180Mb/s!

 

Co może być powodem takiego spadku prędkości?

 

Pozdrawiam

Daniel

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 1

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@agat13Problem się rozwiązał 🙂

Dzięki Twoim wskazówkom zacząłem grzebać w ustawieniach przed resetem do ustawień fabrycznych 🙂

Mój Router LinkSysEA6700 ma opcję przydzielania priorytetów dla poszczególnych podłączonych urządzeń... przydzieliłem tam 2 urządzenia i chyba dlatego prędkość dzielił mniej więcej na pół!

Po wyłączeniu tej opcji strat praktycznie nie ma lub są minimalne!

Myślałem że ta opcja działa tak że w przypadku "przeciążenia" łącza nie spada prędkość dla urządzeń z priorytetami... ale jak widać działa to trochę inaczej.

 

Co do kwestii budowy sieci nie jestem specjalistą, ale gdzies ktoś coś kiedyś mi podpowiedział trochę poczytałem i...

FB ma być tylko mostem dostarczającym net, z wyłączonym wifi...

R1 sieć na R1 jest siecią gościnną z udostępnionym WiFi i  z wystawionym NASem na zewnątrz

R2 sieć wewnętrzna domowo firmowa, z ok 15 urządzeniami i NASem wewnętrznym

generalnie chodzi o bezpieczeństwo obu sieci... 🙂

Połączone szeregowo... myślałem też o połączeniu równoległym... ale nie wiem, która opcja jest lepsza

 

To tak w skrócie o pomysłach na tę skomplikowaną pajęczynę 🙂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

15 ODPOW. 15

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@czarnydb Zakładam, że podłączasz po kablu eth. Testy też po kablu. Patchcordy sprawdzone i wymienione. Router przywrócony do fabryki. Najnowszy soft ze strony producenta. Wyłączony broadband manager. Adresy podsieci na FB i routerze inne ( WAN i LAN routera nie powinny być w tej samej klasie adresowej). Sprawdzałeś jak łączy się karta sieciowa z jednym i drugim urządzeniem? Jeśli tak, potwierdź. Będziemy szukać dalej


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 1

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@agat13 Dużo pytań i nie wiem czy na wszystkie będę potrafił odpowiedzieć 🙂

 

- tak, testy na kablu eth w obu przypadkach;

- nie, router na ustawieniach moich, jakich potrzebuję do sieci domowej, mogę go zrestartować do fabryki, ale dużo czasu zajmie jego ponowne skonfigurowanie, ale jeśli to miałby być powód...

- oprogramowanie na routerze aktualne, przynajmniej tak twierdzi opcja aktualizacji na routerze;

- tak na FB jedna podsieć 192.168., na routerze druga podsieć 172.20. (dodam jeszcze, że mam tam podpięty jeszcze trzeci router FB -> R1 -> R2  szeregowo :-))

- Wyłączony broadband manager? nie wiem co to, nie mam takiej opcji na routerze...

- nie sprawdzałem jak łączy się karta, ale co miałbym sprawdzić i jak?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@czarnydb Zawsze możesz zapisać plik konfiguracyjny, backup tych ustawień jakie masz na routerze i przywrócić później do fabryki. Po testach możesz ten backup wgrać ponownie do routera. Parametry karty możesz podejrzeć wpisując komendę z wiersza poleceń ( nie podam z głowy czyli z niczego, aby nie wprowadzać zamieszania) .Zachodzę jednak w głowę po co aż dwa kaskadowo połączone routery? Żeby sprawdzić porty switcha możesz po resecie do fabryki wyłączyć DHCP i podpiąć FB do switcha Twojego routera ( porty naprzemiennie) i wtedy porobić speedtesty. Sprawdzisz czy switch nie daje ciała. WAN sprawdzisz po resecie i gdyby był ok rób dalej testy że switchem bez tego DHCP . Musisz eliminować możliwe problemy kolejno

Sprawdzałeś na jednym kompie czy na innym też?


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 1

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@agat13Problem się rozwiązał 🙂

Dzięki Twoim wskazówkom zacząłem grzebać w ustawieniach przed resetem do ustawień fabrycznych 🙂

Mój Router LinkSysEA6700 ma opcję przydzielania priorytetów dla poszczególnych podłączonych urządzeń... przydzieliłem tam 2 urządzenia i chyba dlatego prędkość dzielił mniej więcej na pół!

Po wyłączeniu tej opcji strat praktycznie nie ma lub są minimalne!

Myślałem że ta opcja działa tak że w przypadku "przeciążenia" łącza nie spada prędkość dla urządzeń z priorytetami... ale jak widać działa to trochę inaczej.

 

Co do kwestii budowy sieci nie jestem specjalistą, ale gdzies ktoś coś kiedyś mi podpowiedział trochę poczytałem i...

FB ma być tylko mostem dostarczającym net, z wyłączonym wifi...

R1 sieć na R1 jest siecią gościnną z udostępnionym WiFi i  z wystawionym NASem na zewnątrz

R2 sieć wewnętrzna domowo firmowa, z ok 15 urządzeniami i NASem wewnętrznym

generalnie chodzi o bezpieczeństwo obu sieci... 🙂

Połączone szeregowo... myślałem też o połączeniu równoległym... ale nie wiem, która opcja jest lepsza

 

To tak w skrócie o pomysłach na tę skomplikowaną pajęczynę 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@czarnydb Cieszę się, że udało się rozwiązać zagadkę. Zawsze routowanie kaskadowo jest stratne, ale bezpieczniejsze. Nie chcę się wymadrzać zdalnie, bo skoro tak działa na tych ustawieniach to ok. Każdy ma własną koncepcję i jej się trzyma. Działa i to najważniejsze, a my jesteśmy mądrzejsi doswiadczeniem


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 6
  • 1

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

Działa, ale zawsze może działać lepiej 🙂

Więc jestem otwarty na wszelkie sugestie i uwagi... mam jedynie podstawowa wiedzę w tym zakresie...

A zależy mi na efektywnej i bezpiecznej sieci.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@czarnydb Porady informatyczne są skomplikowane na odległość  Jeśli działa w pełnym zakresie prędkości dostępnych, sieci i urządzeń w nich dostępnych (wspomniany NAS czy drukarki) to takie kaskadowe połączenie jest samo w sobie dziwne, ale skuteczne. Zabezpiecza i wewnątrz kazdego LAN-u , i od strony sieci zewnętrznej. Jak działa to nie ruszaj. Lepsze jest wrogiem dobrego

 

Anonim

Nie dotyczy

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

@czarnydb  sieć gościnna powinna być odizolowana od lokalnej, więc oba routery za FB muszą mieć odrębne adresy DHCP, najlepiej jak obie routery po lan spięte są z FB, nie polecam ścinania ich razem, chyba że jeden w trybie punktu dostępu. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Spadek prędkości po podłączeniu dodatkowego routera

Problem jest po kablu czy wifi?