Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

Witam.

Mam internet światłowodowy 300mbit z FUNBOX 3. W pracy zdalnej korzystam z VPNa forti. Miałem początkowo problem z połączeniem ale po ustawieniu IPv4 + BEZ_OCHRONY zaczęło wszystko działać.

Mieszkam w domku piętrowym i nie piętrze był już słaby zasięg WIFI. Zamówiłem smart WI-FI BOX. Podłączenie przeszło bez przeszkód. Zasięg jest teraz idealny ale.. Nie działa zestawienie połączenia VPN. Jak na próbę wyłączę wzmacniacz to VPN mi się łączy. Jak "idzie" przez wzmacniacz to niestety jest jakiś problem. Co ciekawe, jak się połączę z VPN bez wzmacniacza, a potem włączę wzmacniacz, to laptop przeskakuje na sieć ze wzmacniacza i VPN działa dalej..

 

Moje IT coś tam sprawdziło i powiedzieli coś takiego:

"Widać, że łączysz się po porcie 500 (IKE), a wcześniej (kiedy działało) to łączyłeś się przez 4500 (IKE przez NAT). Wygląda jakby wzmacniacz powodował, że nie wykrywa, że jesteś za NATem i nie przełącza się na odpowiedni port"

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi co z tym zrobić.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

Powiem tak. Temat jest na pewno związany z komunikacją, konfiguracją, czymkolwiek zależnym od Smart WI-FI BOX czy też przejściem danych przez Smart WI-FI BOX bo tak jak zauważyliśmy kiedy nie używa się "przeskoku" przez SWB to problemu z VPN nie ma. Niestety nie udało mi się dojść co dokładnie powoduje problem. Nie testowałem też VPNa na jakimś innym repeaterze firm trzecich więc nie wiem czy to wina konkretnie SWB czy ogólnie tego, że w ścieżce danych jest wzmacniacz.

U mnie temat udało się jednak naprawić po stronie administratorów w firmie i za pomocą konfiguracji VPNa.  Coś tam zmienili i teraz normalnie mogę się łączyć przez wzmacniacz z użyciem VPN nawet z kilku laptopów na raz. Niestety nie wiem co dokładnie tam zrobili. Spróbuję popytać, może się czegoś dowiem to dam znać.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

25 ODPOW. 25

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13SWB zasysa ustawienia wifi z Funboxa. Jednak one dotyczą tylko zakresu parametrów połączenia , a nie transmisji. Teoretycznie łączysz się i tak poprzez ustawienia modemu, ale...

 

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

Chyba, że Smart WiFi Box został inaczej skonfigurowany. Teoretycznie jak @agat13 wspomniał, ustawienia na SWB powinny być pobrane z FunBox-a. SWB tylko powiela. Może @Dompaw13 sparing SWB jeszcze raz używając na routerze przycisku SWP i dopiero paruj SWB. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13  tak się zastanawiam... W sumie kopiowanie tyczy samych ustawień i ich kompatybilności z modemem dla użytkownika końcowego. 

Pozostaje kwestia komunikacji pomiędzy urządzeniami i wymiana transmisji. To może odbywać się protokołem sobie dla urządzeń właściwym. Nie mającym nic wspólnego z efektem końcowym, choć też po wifi 5GHz...to zapewnie jest problemem


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21544
  • 173

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13niestety (?) nie mam tego cuda ("wzmacniacza"), więc nie mam jak sprawdzić. Ale też używam do pracy VPN z tym że jest to oparte na SSL (też Forti). Działa bez problemu w każdym wariancie konfiguracji LAN, ale VPN podłączam tylko do mojego komputera, ani LAN ani modem (FB3) nic o tym nie wiedzą. Nie musiałem też nic zmieniać w konfiguracji FB3, z pewnością nie w kierunku otwierania go na świat.

 

Podejrzewam że w Twojej konfiguracji jest jakiś błąd we "wzmacniaczu", być może tworzy on swoją podsieć? Jestes pewien że nic się nie zmienia w adresacji sieci kiedy używasz wzmacniacza?

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@j131 SWB nie tworzy własnej podsieci. On tylko retransmituje to, co dostanie w tej formie jak modem.. 

Zastanawiam się... Warto spróbować zmian konfiguracji modemu, bo SWB jest nie konfigurowalny, tylko papuguje ustawienia modemu. Może wyłączyć na Modenie jedna częstotliwość, zrobić testy, wyłączyć druga, zrobić testy itd.. Ważne, by SWB zassał ustawienia po zmianie... 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@ketrasaArtur Chodzi o kolejność wciskania WPS na urządzeniach? Że jest różnica czy najpierw wcisnę WPS na modemie a potem na SWB a nie odwrotnie?


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@agat13 Też mi się tak coś wydaje. Bo jednak SWB z FB musi się jakoś dogadać. Na pewno pakiety lecące z komputera przez FB są jakoś modyfikowane. Bo to chyba nie jest tylko "przezroczyste" wzmacnianie sygnału jako samej fali elektromagnetycznej co nie?
A może po stronie FB można coś w ustawieniach pozmieniać. Może coś z forwardowaniem portów? NAT? Bo widzę, że wzmacniacz jest normalnie wykazywany jako urządzenie w sieci dla którego można wprowadzać jakieś ustawienia.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 16
  • 1

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@agat13


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12786
  • 52616
  • 601

Smart WI-FI BOX i problem z VPN

@Dompaw13nadajniki w FB i SWB są takie same. No, porównywalne 🙂

Ustawień w SWB nie zrobisz, bo za moment dogada się z FB i i tak je zmieni 🙂

Jeśli VPN działa na wifi FB, a ma problem po SWB to znaczy, że problem leży na linii komunikacji, bądź samego SWB. Spróbuj pokombinować z tymi ustawieniami wifi na FB z mojego poprzedniego wpisu

Kolejność WPS jest nieistotna. Urządzenia mają czas otwarcia i ważne, aby te czasy włączenia WPS-ów się nakładały. Jeśli wyłączysz 5GHz to nie pamiętam czy i komunikacja nie ustanie, czy przypadkiem nie mają własnej...