Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 1

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

Sama kwestia użyteczności, wygody, kosztów itp to zdecydowanie chmura, bez wątpienia.

Ja lubię po prostu się bawić i chciałem to zrobić na swoim urządzeniu, ot taka fanaberia 🙂

 

Ostatecznie się udało wyjść na zewnątrz za Funboxa. A precyzując, wpuścić na PC ruch z zewnątrz 🙂

Okazało się, że domyślne ustawienia Defendera w Win10 miały za zadanie blokować połączenia przychodzące portem 21.Po włączeniu usługi i oczywiście puszczeniu portu 21 na routerze, wszystko śmiga. Także nie taki Funbox zły jak go malują 😉

 

ftp.jpg


ftp.jpg

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 1

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

A, jeszcze jedna ciekawostka. Można udostępnić na zewnątrz sieci lokalnej zawartość podłączonego dysku/pendrive bezposrednio do Funboxa. Wystarczy że na serwerze który udostępnia FTP, zmapujemy ten pendrive do postaci dysku. Potem udostępnimy jako zasób naszego FTP. 😄 u mnie zadziałało.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

@siecpajakaleona musisz jednak pamiętać, że wystawiając cokolwiek na zewnątrz ryzykujesz zainteresowanie osób trzecich, które dla zabawy mogą szkodzić..nie to, żeby szpiegowały, ale mogą namieszać w sieci LAN...


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 1

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

Racja. Ale w takim razie na jakiej zasadzie (bezpiecznie) robią to ludzie którzy kupują sobie do domu NAS i udostępniają go na zewnątrz? Pytam szczerze bo chciałbym zrobić to fachowo, a bardzo chciałbym mieć jednak te dane fizycznie u siebie w domu, a nie puszczać je do chmury. Jestem ciekaw jak to zabezpieczyć.

Bo jak rozumiem FTP można zabezpieczyć jedynie skomplikowanym hasłem użytkownika, tak?


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

FTP jest protokołem nieszyfrowanym i hasło, nawet najbardziej skomplikowane, każdy niezaawansowany sieciowiec amator umie podejrzeć.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 6
  • 1

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

a jak można w takim razie zaszyfrować taki udział na zewnątrz?


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]

Już pisałem: ssh i sftp.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1457
  • 7441
  • 55

Serwer FTP udostępniony na zewnątrz sieci lokalnej [Funbox 3.0]


@siecpajakaleonanapisał(-a)

Racja. Ale w takim razie na jakiej zasadzie (bezpiecznie) robią to ludzie którzy kupują sobie do domu NAS i udostępniają go na zewnątrz?


Rozwiązania typu QNAP czy Synology udostępniają serwer VPN do którego łączysz się z zewnątrz. Wystarczy przekierować jeden port na FB.