Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router Huawei stracił pamięć


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 225
  • 932
  • 4

Router Huawei stracił pamięć

Mam stary już router Huawei B618s-22d. Jakiś czas temu odstawiłem go na dłużej (góra 2 miesiące) bo używam innego routera. Do samego końca działał prawidłowo.

Teraz chciałem go znów użyć ale pojawił się problem taki, że router po każdym wyłączeniu zasilania traci ustawienia. Wraca całkowicie do ustawień fabrycznych. Bez problemu można go używać, ale wyłącznie na ustawieniach domyślnych lub ustawiając po każdym włączeniu zasilania wszystko od nowa. Trochę to uciążliwe.

Pytanie czy to jest naprawialne i czy w ogóle warto sobie tym głowę zawracać?

 

13 ODPOW. 13

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2390
  • 9898
  • 85

Router Huawei stracił pamięć

Cześć @Ianus72 

może uszkodzony moduł pamięci  i  nie zapisuje ustawień lub przyczyną może być uszkodzone oprogramowanie routera, przy wgrywaniu firmware. Rozwiązanie to wgrać nowsze.

Takie problemy też były w linku o tematyce Router b525s-23a - nie zapamiętuję ustawień po wyłączeniu zasilania  https://consumer.huawei.com/pl/community/details/Router-b525s-23a-nie-zapami%C4%99tuj%C4%99-ustawie%...

Pozdrawiam 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 225
  • 932
  • 4

Router Huawei stracił pamięć

Firmware nie był zmieniany, mało tego po tej awarii próbowałem nawet wgrać i się nie udaje. Niby zapisuje a na końcu zawsze błąd.

Pewnie faktycznie pamięć uszkodzona. Pytanie czy warto to naprawiać?

Na razie działa na tyle, że w razie awarii da się go jeszcze użyć.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2390
  • 9898
  • 85

Router Huawei stracił pamięć

@Ianus72spróbuj wykonać te czynności:

1) spróbuj wprowadzić ustawienia routera z innej przeglądarki. Jeśli jest taki sam problem z innej przeglądarki, spróbuj uzyskać dostęp do strony ustawień z innego urządzenia. Jeśli masz taką możliwość,

2) Zresetuj ustawienia routera. Aby to zrobić, na urządzeniu, aby znaleźć przycisk Resetuj (Resetuj). Jeśli jest zagłębiony w obudowie, naciśnij go ostrym przedmiotem i przytrzymaj przez około 10-15 sekund.

3) Zaktualizuj oprogramowanie układowe routera. Pobierz firmware dla swojego modelu i wersji sprzętowej z oficjalnej strony producenta i zaktualizuj go za pomocą panelu sterowania. 

Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, najprawdopodobniej przyczyną jest router. Jeśli masz jeszcze gwarancje na niego to możesz składać reklamacje a jeśli nie masz to wtedy zostało ci kupno nowego routera. Jeśli nie przeszkadza Ci wprowadzanie ponownie ustawień po włączeniu ponownie routera  to możesz go nadal używać

Pozdrawiam 🙂


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Router Huawei stracił pamięć

a w tym routerze jest flash, czy cmos?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2068
  • 11656
  • 52

Router Huawei stracił pamięć


@Ianus72napisał(-a)

Mam stary już router Huawei B618s-22d. Jakiś czas temu odstawiłem go na dłużej (góra 2 miesiące) bo używam innego routera. Do samego końca działał prawidłowo.

Teraz chciałem go znów użyć ale pojawił się problem taki, że router po każdym wyłączeniu zasilania traci ustawienia. Wraca całkowicie do ustawień fabrycznych. Bez problemu można go używać, ale wyłącznie na ustawieniach domyślnych lub ustawiając po każdym włączeniu zasilania wszystko od nowa. Trochę to uciążliwe.

Pytanie czy to jest naprawialne i czy w ogóle warto sobie tym głowę zawracać?

 


Usterka banalna, jak ci zależy na nim, to poszukaj elektronika i ci to naprawi 😉


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Router Huawei stracił pamięć

Mój B525 po 4 latach bezawaryjnej pracy, tak samo zaczął się zachowywać, co najlepsze stało się to w momencie jak odłączyłem zewnętrzną antenę i przestawiłem na wewnętrzne. Po każdym wyłączeniu zasilania wraca do domyślnej nazwy sieci wifi i hasła, ale wymuszone konkretne pasmo trzyma, nawet po zaniku zasilania, zmienionych danych do logowania do routera też zapomina. Internet ogólnie działa nadal bezproblemowo, tak jak wcześniej.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2068
  • 11656
  • 52

Router Huawei stracił pamięć

@user6541  pewnie te routery, mają pracować około 3 lat, potem przyspieszona degradacja elektroniki 😉

Ja bym te routery utylizował, ale każdy robi jak uważa 😎


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12988
  • 53316
  • 619

Router Huawei stracił pamięć

@user6541 Kiedyś dane ustawiane na sprzęcie zapisywane były we flashu urządzenia. Może po jakimś okresie kondensatory/baterie podtrzymujące te zapisy się po prostu zużywają, co właśnie owocuje takim zachowaniem urządzenia. Przy wyłączeniu zasilania nie ma podtrzymania danych zapisywanych w pamięci, więc następuje reset..

Tak miałem z centralkami Panasonic 🙂 Ludzie się dziwili, że po wyłączeniu nawet na chwilę zasilania wracały do ustawień fabrycznych. Pomagała tylko wymiana akumulatorków...Konieczna była ponowna konfiguracja..

Tu w routerze elementy podtrzymujące pamięć są raczej niewymienne....


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1894
  • 13

Router Huawei stracił pamięć

Tak czytam i się przestraszyłem, zrobiłem kopie ustawień swojego B818, niedawno skończył 3 lata 😉