Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 15
  • 0

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

Dzień dobry,

 

Mam małe marzenie aby ten post dotarł do dużej grupy ludzi, opiszę swoją historie z firmą Orange.

 

W kwietniu zmieniłem Operatora internetu (a miałem świetnego) na wyżej wymienioną firmę. Od samego początku połączenie było rozłączane. Na początku raz dziennie, pomyślałem okej, może to to mityczne zmienianie IP co 24h, taką diagnozę potwierdzili konsultanci na chacie Orange. Nie dawało mi to spokoju więc poprosiłem o wymiane routera. Udało się! Router wymieniony i co z tego? Internet rozpoczął kolejną krucjatę na moje zszargane nerwy, tym razem rozłączał się 3x dziennie. Po wielu próbach kontaktu z konsultantami na chacie i takiej samej ilości rad abym zresetował połączenie postanowiłem przejść do ofensywy.

Zgłosiłem usterke! Usterkę routera. Nic to nie dało, nie można zgłosić usterki routera bo po teście "wszystko z naszej strony jest okej". Zgłosiłem usterkę instalacji, zostałem poinformowany, że taka "przyjemność" kosztuje od 49zł do 129zł w zależności od decyzji technika. Firma Orange nie ujmując broń boże technikom stoi na decyzji i wiedzy technika. Podziękowałem za płatne rozwiązanie.

Pomyślałem, że jeśli nie chcą mi wymienić routera ani zainteresować się tą sprawą to kupie PRYWATNIE ROUTER, bombowy router z trybem czterostrumieniowym, z funkcja Dynamic QoS, kilku rdzeniowy, z najnowszym systemem WiFi 6 (ax). Przeszukałem rynek, dostałem oferty od kilku producentów wahające się od 400 do 1600zł. Podjąłem decyzję, że biorę jeden z tych i nagle ZONG, w jaki sposób mam go podłączyć do infrastruktury, którą zamontowała firma Orange w moim domu. Żaden z routerów nie posiada wejścia GPON WAN (światłowodowego). Wyobrażacie sobie te sytuacje? Firma Orange w tysiącach polskich domów instaluje własne routery, szajs posiadający jedynie gniazdo światłowodowe.

W dniu dzisiejszym od godziny 10 rano próbowałem dowiedzieć się od konsultantów w jaki sposób powinienem przygotować infrastrukture aby podłączyć router z gniazdem RJ45 do sieci światłowodowej. Wiem, że istnieje konwerter, nikt mnie o nim nie poinformował, nikt mnie nie poinformował jaki rodzaj podłączenia został zainstalowany w moim domu. Nikt nie wie jak pomóc klientowi, który chce zrezygnować z ich szajsu i zainstalować swój router. Jeden z konsultantów zapewnił mnie o takiej sytuacji (imię wypikane)

Xxxxx:Jeśli chodzi o rozbudowę, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie posiadam takowej wiedzy, nie mieliśmy sytuacji w której klient chciał podłączyć router własnościowy.

Nikt z Polaków nie chciał wymienić ich szajsu na prywatny router, nikt.

 

 

Podsumowując, może tutaj znajdzie się ktoś kto mi pomoże.

 

Co firma Orange instaluje w naszych domach? Jaki sprzęt oprócz routera potrzebuje kupić aby zainstalować prywatny router? Dlaczego firma Orange nie przygotowuje swojej instalacji w taki sposób aby klient mógł korzystać z niej w sposób nieograniczony? Czy jeśli użyje konwertera z przewodu światłowodowego na RJ45 to jakość mojego połączenia się nie pogorszy? Po co wiązałem się z Orange, która oferowała połączenie światłowodowe jeśli nie mogę z niego korzystać?

 

Proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

16 ODPOW. 16

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro  niestety tak to działa. Kliencie ucz się sam

 Potrzebujesz dodatkowego ONT, ale niestety od Operatora. Później pi ETH podłączy szkoły i skoń figurujesz prywatny router pod warunkiem, że ma opcje wpisywania loginu i hasła i obsługę VLAN Jeśli masz i używasz IPTV od Operatora to bardzo kompiluje sprawę. 

Zewnętrzny ONT otrzymasz tylko przy płatnej asyście technika i mocnym argumentowania przy zamawianiu tejże... 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18400
  • 52623
  • 705

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro własny router w sieci światłowodowej Orange możesz zastosować, ale jest kilka spraw, o których trzeba wiedzieć, przed podłączeniem własnego routera.

  • musi być zainstalowany ONT od Orange, nie można swojego, bo nie zadziała, zresztą nikt nie pomoże w konfiguracji
  • router musi posiadać wejście WAN, gdzie można skonfigurować VLAN
  • Konieczne jest ustawienie PPPoE oraz możliwość wpisania loginu i hasła do usługi internetowej we własnym routerze.

Ponieważ obecnie posiadasz już internet z routerem od Orange, może być duży kłopot z uzyskaniem ONT. Jeżeli korzystasz z samego internetu, to powinno dać się skonfigurować bez większego problemu. Bardziej skomplikowana sprawa i praktycznie nie do przejścia dla osoby nie mającej wiedzy w temacie, jeżeli masz usługę TVIP i/lub telefon VoIP. Wtedy z własnym routerem nie ma co startować, bo będą duże kłopoty z konfiguracją.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 15
  • 0

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

Przepraszam nic nie rozumiem, jestem teraz jak Ci konsultanci.

 

Posiadam cały pakiet, internet, telefon, telewizja.

 

Dodatkowy ONT? Co to jest?

 

Czy można to jakoś wytłumaczyć prościej? 😄

 

Światłowód, który wychodzi ze skrzynki podłączam do konwertera a z konwertera wychodzi kabel RJ45 do nowego routera, który musi zostać odpowiednio skonfigurowany tak?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18400
  • 52623
  • 705

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro mniej więcej tak jak piszesz. ONT, to pewnego rodzaju konwerter ze światłowodu do portu RJ-45. To tak w skrócie. Do tego dochodzi konfiguracja ONT oraz routera.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro  dokładnie tak. Konwerter MUSI być operatora, bo inny nie zadziala

Wtedy jak napisał @ketrasaArtur  konfiguracja ONT jest po stronie Operatora, a routera pi Twojej


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 15
  • 0

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

Konwerter jest płatny? Jak przebiega cała procedura instalacji i konfiguracji?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro ONT to właśnie taki "konwerter, o który pytasz - od Optical Network Terminator.

Da się korzystać z internetu Orange ze swoim routerem - sam to przerabiałem, z tym, że u mnie ONT jest od chwili instalacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Tony.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18400
  • 52623
  • 705

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro teraz, aby otrzymać ONT, pewnie będzie trzeba ponieść opłatę, tak zwaną asystę techniczną. Sam ONT jest bezpłatny, ale najlepiej aby był zamontowany od samego początku korzystania z usługi internetowej Orange. Teraz trudno będzie otrzymać ONT.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12916
  • 53078
  • 611

Router FunBox 3.0 najlepszy router z gniazdem GPON WAN - wymiana na prywatny

@lepszejutro konwerter jest darmowy, ale jego instalacja wymaga wizyty płatnej ( asysty technika) 

Przychodzi, instaluje, wychodzi. Jak się dogadasz to i FB skoń figuruje z ONT zewnętrznym. Ty później musisz wprowadzić login i hasło do neo w swoim routerze, wpisać VLAN i dziala ale musisz odnaleźć opcję VLAN, i wpisać VLAN ID: 35..   typ połączenia PPPoE. Wpisujesz login i hasło do neostrady.