Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 26
  • 0

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera

20210823_085909.jpg

 

Cześć,

 

Jestem w trakcie remontu mieszkania.

Czy mogę odłączyć kabel światłowodu od kostki oraz routera, a samą kostkę bym zabezpieczył przed kurzem itp.? Jeżeli odłączę światłowód od kostki oraz routera, to czy po ponownym podłączeniu, mogę mieć problem z internetem?

 

Czy lepiej nie odłączać kabla od kostki, ani od routera i całość zabezpieczyć na czas remontu?

 

4 ODPOW. 4

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera

@ilakmMożna odłączyć wszystko. Delikatnie wyjmij zieloną wtyczkę z gniazda FTTH, a sam otwór w gnieździe dodatkowo zabezpiecz taśmą do malowania. Zerknij jednak , czy w środku po wyjęciu będzie zamykała dostęp do końcówki światłowodu taka klapka zamykająca się automatycznie po wyjęciu kabelka od gniazda do modemu lub zaślepka dołączana do zestawu.Jeśli tak, to ok. Jeśli nie-musisz uważać zabezpieczając gniazdo, aby nic nie wpadło do środka, a taśma zabezpieczająca nie dotykała gdzieś do końcówki światłowodu.

Kabelek ma zaślepkę, którą od razu załóż na wyłączony z gniazda modem nie dotykając bezpośrednio do białej końcówki kabla. Z modemu nie musisz nic odłączać. To wszystko

IMG_20210823_092105.jpg

 Ja mam akurat takie podwójne gniazdo, ale widać na nim zaślepkę do gniazda. Jerśli masz odwagę zawsze można cofnąć całe gniazdo do góry (tak jak to po lewej stronie ) i wtedy taka klapka zamknie się automatycznie. Niewprawionym nie polecam, bo włókna są delikatne i łatwo przez przypadek coś złamać.

Twoje gniazdo jest inne i sprawdź w pudełkach od sprzętu czy tam monter zaślepek nie zostawił.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 26
  • 0

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź 🙂 

 

Jak będę chciał ponownie podłączyć to wystarczy, że wepnę kabel do kostki ( końcówki kabla od routera nie będę odpinać) i internet będzie normalnie działać? Czy coś trzeba będzie jeszcze konfigurować?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera

@ilakmSamo podłączenie wystarczy. Modem pamięta ustawienia internetowe. Po podłączeniu i włączeniu zasilania daj mu czas na podniesienie się i połączenie. Powinien działać bez problemu.

Musisz zachować czystość i delikatnie, aczkolwiek stanowczo wyjmować wtyczkę i później wkładać ją zgodnie z nacięciami na obudowie wtyczki, które pasują do rowków prowadzących w gniazdku. Nic na siłę, bo te kable mają złącza kątowe i odwrotnie ani nie włożysz wtyczki (no, chyba, że młotkiem) ani nie będzie działać


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Remont mieszkania - odłączenie światłowodu od routera

@ilakm  kolega @agat13  ma całkowitą rację i wie co mówi, o siebie dodam tylko tyle że na pewno masz gniazdo z jednym wtykiem a co za tym idzie owa zaślepka nie działa na tej samej zasadzie co u @agat13  i podczas montażu technik ją musiał wyjąć, prawdopodobnie włożył do kartonu od FunBoxa. Jeszcze jedna sprawa w tym kartonie prawdopodobnie masz zaślepkę gniazda światłowodowego routera (taki mały czarny gumowy prostokąt) on idealnie będzie pasował do tymczasowego zaślepienia gniazda na ścianie po wyjęciu tej zielonej wtyczki (oczywiście nie zapomnij założyć zaślepki na czoło wtyczki, to taka biała taśma na kabelku ,na Twoim zdjęciu ją widać - 2 sztuki ). Nie ma czego się bać, jeśli zrobisz wszystko ostrożnie to nic nie uszkodzisz, sam podczas remontu tak robiłem, a nawet więcej (zdemontowałem całe gniazdo i umieściłem niżej na ścianie).