Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5605
  • 22752
  • 189

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami

@MariuszG 

Rozwiązaniem autorskim jest użycie zasilacza laboratoryjnego do manipulacji ze skrętką. PoE nie jest aż tak proste jak może Ci się wydawać, zwłaszcza na kablach 1Gbps. Może niczego nie spaliłeś, ale wygląda na to że i nie działa tak jak trzeba.

 

Wprowadźmy trochę porządku w terminologię. Masz ruter (FB) podłączony do światłowodu, z portami eternetowymi i WiFi. Te porty eternetowe i WiFi to jest Twoja sieć lokalna (LAN). Ona ma adresację 192.168.1.*, z bramką (FB) na adresie 192.168.1.1. Natomiast od strony światłowodu jest WAN. Łączenie "z WAN" oznacza że wchodzisz do swojej sieci "z zewnątrz", przez światłowód. Łączenie  "z LAN" oznacza że pracujesz na urządzeniu podłączonym do FB jednym z portów LAN, bezpośrednio lub pośrednio.

 

To co pokazałeś to pingi z LAN do urządzenia pod adresem 192.168.1.19, pod tym adresem domyślam się jest kamera. No i to nie tyle zupełnie nie działa, ile działa bardzo zawodnie. Bez naprawienia tego elementu dalsze działania nie mają sensu; to musi działać niezawodnie. Być może któryś element kabla jest uszkodzony/nie kontaktuje, być może twoja implementacja PoE nie podoba się FB, nie wiem. Na Twoim miejscu zacząłbym od odłączenia tej kamery i sprawdził cokolwiek innego podłączonego kabelkiem do FB: jeśli nawet połączenie zwykłym, sprawnym kablem (bez PoE), np. pomiędzy PCtami, poprzez FB, nie będzie działać, to znaczy że FB jest uszkodzony. Jeśli to jednak zadziała, to winna jest Twoja implementacja PoE, albo kamera jest uszkodzona. Zainwestowałbym w stosowny adapter PoE i podłączył go pomiędzy FB a kamerę. W takiej konfiguracji musi zadziałać, jeśli kamera jest sprawna.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1815
  • 8814
  • 69

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami

@MariuszG Zanim zaczniesz pingować kamerę, sprawdź czy masz stabilne połączenie z bramą. Czyli ping na 192.168.1.1.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami

Dziękuję za wytłumaczenie. Moja terminologia może, nie być prawidłowa wszak z wykształcenia jestem elektronikiem i nie często zajmuję się zagadnieniami sieciowymi. 

 

Dziś znów mam kamerę przewodową w pracy. Ponownie z moim kablem do PoE. Kamera zadziałała po 2s od podłączenia do sieci. Jak pisałem serwer kamery jest w chmurze. Kamerę obsługuję z poziomu aplikacji na telefonie. Telefon w tej chwili pracuje tylko z karty SIM bez połączenia WiFi. Kamera natychmiastowo została wykryta z poziomu aplikacji i działa prawidłowo. 

Wczoraj sprawdziłem porty ETH w FB 3.0. Do każdego z osobna podpinałem laptopa oryginalnym kablem ETH i każdy port jest sprawny. Wprowadzając napięcie 48V do "mojego" kabla ETH robię to oczywiście przecinając parę brązową i niebieską tak, że napięcie nie dochodzi do FB a tylko do kamery. Nie masz szans na uszkodzenie portu ETH w FB. Poza tym jak pokazuje mój test kamera jak i "mój" kabel działa bez problemowo. W identyczny sposób było to uruchamiane na FB 2.0 i podobnie ruszało bez żadnych problemów, wręcz bezobsługowo. 

 

Pingi do bramy sprawdzę wieczorem aczkolwiek krótko przed testowaniem kamery kablowej podłączałem kamerę WiFi i pingowała się bez problemu. 

 

Ostatni test w pracy. Tu nie mam dostępu do konfiguracji routera toteż IP kamery znalazłem dedykowanym Configtool-em.

 

MariuszG_0-1719383794381.png

 

Rozumiem, że pingi to podstawa ale skoro serwer jest w chmurze, kamera to tani chińczyk to może jednak problem będzie gdzieś w blokowaniu portów czy łączeniu pod jakieś "niebezpieczne" adresy IP?


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1815
  • 8814
  • 69

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami

@MariuszG Czy FB3 i kamera są zasilane z tego samego źródła kiedy testujesz ją przy routerze i w miejscu instalacji?

PS Na podstawie zrzutu pingowania wydaje mi się, że zawiesza się switch/port w FB3 kiedy jest podłączona kamera.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5605
  • 22752
  • 189

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami


@MariuszGnapisał(-a)

...

Rozumiem, że pingi to podstawa ale skoro serwer jest w chmurze, kamera to tani chińczyk to może jednak problem będzie gdzieś w blokowaniu portów czy łączeniu pod jakieś "niebezpieczne" adresy IP?


Oczywiście, chcemy tylko upewnić się że na samym dole wszystko działa, zanim zaczniemy zgadywać co jeszcze może być nie tak.

Na razie wszystko zdaje się wskazywać na jakiś dziwny problem z tym egzemplarzem FB3. W praktyce za zdecydowaną większość takich "awarii" odpowiadają kabelki, które albo wcale nie działają albo nie do końca działają tak, jak się spodziewamy. W braku dostępu do instalacji, doradzając zdalnie, zgadujemy w zasadzie w ciemno. Stąd taki nacisk na sprawdzenie (pingami) połączeń. Jeśli podłaczenie kamery zawiesza cały switch, to wszystkie pozostałe porty nie będą działały po podłaczeniu kamery (i niczego z nich nie "spingujesz"). Jeśli tylko połączenie kamera-FB3 cierpi (z na razie niejasnych powodów), to pozostałe porty FB będą nadal działać.

Jestem przekonany że problem uda się rozwiązać, choć trochę to pewnie zajmie.

 


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 257
  • 974
  • 5

Przesiadka z Funbox 2.0 na 3.0 - problem z kamerami

To są zwykle kamery IP? Jak są widoczne w przeglądarce? W sensie po wpisaniu IP kamery, w sieci lokalnej można normalnie wejść na kamerę? Jaki protokół używany do streamu? RTSP?