Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

Cześć wszystkim,

Posiadam Router z przejściówką ONT od orange z publicznym i stałym adresem IP. Router ZyXEL VMG8324-B10A. W tym routerze mam też domyślnie skonfigurowany telefon stacjonarny. Chciałbym postawić swój router tp-link (sprawdzony, działa z ONT) ale wytnę w ten sposób telefon stacjonarny, który jest mi potrzebny. Mam kilka pomysłów ale nie jestem pewny, który będzie najlepszy:

 

Pomysł nr. 1

Chciałbym przekierować porty z routera ZyXEL na świat zewnętrzny z urządzenia podłączonego pod Router, planuje podłączyć Router TP-LINK, który będzie robił za serwer VPN na protokole L2TP. Czy ktoś robił takie połączenie? Jakie porty muszę przekierować? czy coś pominąłem? Czy to w ogóle zadziała?

W skrócie ONT -> Router ZyXEL -> Router TP-LINK który robi za serwer VPN. Na routerze ZyXEL przekierowuje porty dla TP-LINK.

Porty L2TP: UDP 1701,500,4500 (port 500 and 4500 is used for IPsec encryption)

 

Pomysł nr. 2

A może jak podłączę ONT -> Router TP-LINK i za nim podłączę router ZyXEL  to czy VoIP zacznie mi działać na tym routerze? Muszę coś skonfigurować? Czy Router ZyXEL sam skonfiguruje VoIP? Z telewizją od Orange tak to działa, ale nie wiem czy zadziała VoIP.

 

Pomysł nr. 3

Czy Router ZyXEL posiada własny serwer VPN? Nie widzę takowej opcji, instrukcja obsługi też niczego o serwerze VPN nie mówi.

 

Macie może jakieś inne pomysły? Albo inne rozwiązania? Musze wystawić serwer VPN po L2TP na świat zewnętrzny ale zastanawiam się jaki pomysł będzie najlepszy?

 

Pozdrawiam 🙂

Krzysztof

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

@mrcoderick  oczywiście, że można. Jednocześnie działa na nim VoIP, bo to niezależne usługi. O ile rozumiem, to jest biznes pakiet FTTH. Musi być zyxel. Czy w trybie routera czy bridga to obojętne. Ma port RJ11 i tam szukaj VoIP-a. Zadzwon na infolinię biznesową i tam w 2 minuty zrobią z niego bridga... Z tego co wiem, to i Switch jest przezroczysty. Jeśli w router własny wpiszesz IP publiczne, po dołączeniu do Switcha zyx elastyczności tp link będzie działał jako z adresem publicznym  na WAN. Jeśli na WAN tp linka ustawisz  w tryb przydzielania adresu poprzez DHCP, zyxela to router zyxel będzie dawał adresy z 10.0.0.1

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

@mrcoderick sprawa jest prosta. Stawiasz Swój router za zyxelem na publicznym adresie IP. Zyxel robi za modem, cały ruch kierujesz na Swój router, a z zyxelem wyciągasz tylko VoIP. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 90
  • 0

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

Bez inwestycji to chyba pozostaje opcja Zyxel za Tplink.

Można też dać dowolną bramkę VOIP za Tp-Linkiem. Btw. - Draytek ma fajne routery z VPN oraz VoIP. Tu by się sprawdziły idealnie.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

ZyXEL można przełączyć w tryb mostu (tryb bridge)?

Jeżeli tak to jestem w domku? 😆


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

TP-LINK nie obsługuje VoIP 😕


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

@mrcoderick  oczywiście, że można. Jednocześnie działa na nim VoIP, bo to niezależne usługi. O ile rozumiem, to jest biznes pakiet FTTH. Musi być zyxel. Czy w trybie routera czy bridga to obojętne. Ma port RJ11 i tam szukaj VoIP-a. Zadzwon na infolinię biznesową i tam w 2 minuty zrobią z niego bridga... Z tego co wiem, to i Switch jest przezroczysty. Jeśli w router własny wpiszesz IP publiczne, po dołączeniu do Switcha zyx elastyczności tp link będzie działał jako z adresem publicznym  na WAN. Jeśli na WAN tp linka ustawisz  w tryb przydzielania adresu poprzez DHCP, zyxela to router zyxel będzie dawał adresy z 10.0.0.1


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

Idealnie. Tryb mostu w ZyXEL to zbawienie ❤️

coś czego brakuje w FunBox.

 

Dziękuje za pomoc ❤️


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Przekierowanie portów dla Routera/serwera VPN L2TP i telefon VoIP

@mrcoderick  szczegółów dowiesz się na infolinii biznesowej po wstępnej weryfikacji. To ogarnięta ekipa i pomogą. Sam wielokrotnie korzystałem z ich pomocy. Koniecznie zapytaj o VoIP, ale na 100% nie będzie problemu