Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

Witam, potrzebuję pomocy kumatej osoby, otóż posiadam modem funbox 3.0 do którego mam podłączony dekoder po kablu (WHD 80) który pracuje bez zarzutu, natomiast piętro wyżej znajduje się dekoder wifi 4k (IWU200) z którym mam spory problem. Obraz z tego dekodera zacina się niemiłosiernie, czasem całkowicie zrywa połączenie z modemem i trzeba parować urządzenia na nowo. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to wina słabego sygnału wifi. Posiadam Router Xiaomi MiRouter 4A który podłączyłem bezpośrednio kablem ethernet do funboxa, jeśli chodzi o Internet, to w tej konfiguracji można korzystać z routera jak i z modemu. Niestety jeśli chodzi o dekoder wifi na piętrze - ciągle widzi i łączy się z siecią modemu, a nie routera. Moje pytanie brzmi następująco: w jaki sposób, lub jakim w jakim polaczeniu mam skonfigurować swój router tak, aby podawał mocniejszy sygnał do dekodera WiFi (IWU200) ??? 

 

Bardzo proszę o cenne wskazówki, za które dziękuje, pozdrawiam 🙂

9 ODPOW. 9

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18834
  • 53942
  • 740

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666 tu będzie problem, bo aby poprawnie działała IPTV, dekoder powinien bezpośrednio łączyć się z FunBox-em. Najlepiej, jakby spróbować uruchomić dodatkowy router jako AP Client. Wtedy nie będzie wprowadzany dodatkowy NAT oraz oraz router musi obsługiwać WiFi 5 GHz najlepiej na kanale 100. 

Jeszcze lepszym i stabilnym rozwiązaniem sytuacji, to podłączenie dekodera kabelkiem bezpośrednio do FunBox-a.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@ketrasaArtur dziękuję za odpowiedź! 🙂 kurczę właśnie tu jest problem, Pani w salonie zaoferowała nam ten dekoder bezprzewodowy, bo nie chcieliśmy ciągnąć kabli pomiędzy kondygnacjami domu. Technik wszystko zamontował, w chwili kiedy u nas był, akurat telewizja działała bez zarzutu, problemy zaczęły się ukazywać przy dłuższym oglądaniu tv... Router o którym wspominałem posiada obsługę 5ghz, myślałem że da się go jakoś skonfigurować bo Orange oferuje wzmacniacz Smart WiFi ktroy kosztuje dodatkowo 10zł miesięcznie...

 

Czy mógłbyś mi powiedzieć szerzej jak uruchomić router w trybie AP klient o którym wspominałeś? I co to takiego w ogóle? 😉 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18834
  • 53942
  • 740

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666 poszukaj w menu routera ustawienia go jako Access Point Client, inaczej punkt dostępu. Przejmie on w tedy zakres numeracji IP z FunBox-a i będzie tylko pośredniczył w przekazywaniu sygnału internetowego. Ważne, aby DHCP na Xiaomi było wyłączone.
Dokładnie nie podam, w którym miejscu masz wybrać opcje w routerze Xiaomi, bo nie mam dostępu do niego, ale mogę spróbować nakierować. Może do tematu jeszcze ktoś się dołączy i lepiej nakieruje.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13520
  • 55288
  • 662

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666Najleposzym rozwiązaniem będzie poprowadzenie kabla od modemu do dekodera jak wspomniał @ketrasaArtur . Warto też zamienić dekodery między sobą (po wcześniejszym sprawdzeniu czy 80-ka dalej działa po wifi2,4-dawniej działała, a jak wiemy 2,4 ma większy zasięg). Odłącz 80-kę od eth i zobacz czy na ekranie pojawi sie komunikat o tym ,że "połączenie utracono, przełączyć na wifi?" (coś w tym stylu). Jeśli nie, to niestety z zamiany na testy nici...

Możesz zastosować tzw Range extendery (najlepszym rozwiązaniem według mnie jest SWB od Orange, wynajmowany za 10zł /mc) lub pokombinować z drugim routerem i jego ustawieniem tak, aby sygnał na górę był najsilniejszy (połączyć FB i Router po dłuższym kablu i router skierować w stronę dekodera)

Pamiętaj, że anteny ustawione pionowo dają sygnał dookólny, a poziomo-do góry i dołu.

Trzecim rozwiązaniem jest tzw PLC-transmitery sieciowe, ale tu bez testów raczej bym się nie odważył kupić. To transmisja po jednej fazie po instalacji elektrycznej. Jeśli dom (oba gniazda:górne i dolne) ma rozłożoną jedną fazę przy dekoderze i modemie, to możesz się pokusić o testy.

Zersztą SWB tez możesz pożyczyć na weekend na testy i zwrócić płacąc grosze...

Jeśli nie da rady pociągnąć kabla bezpśrednio do dekodera, ułuż tam gdzie sięgniesz i tam załóż Access Pointa. To rozwiązanie pośrednie.

Jak widzisz pomysłów wiele, a który zastosujesz zależy od Ciebie

P.S. Teoretycznie każdy router da radę przerobić na AP albo opcją z menu (pole wyboru trybu pracy), albo za pomocą sztuczki z wyłączeniem DHCP (po wcześniejszej konfiguracji stałego adresu dla obsługi routera i ustawień wifi)

 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@agat13 dziękuję za odpowiedź! 🙂

 

Podpiąłem router po kablu do funboxa, anteny ustawiłem bardziej poziomo, w ustawieniach przy DHCP mam 2 inne opcje i którą mam wybrać? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13520
  • 55288
  • 662

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666Pamiętaj, że nic nie możesz zepsuć. To są ustawienia menu routera i przywrócić podstawowe tzw fabryczne możesz zawsze przyciskiem na obudowie RESET

Sprawdź jaki zakres adresów wydaje to DHCP routera dodatkowego. Powinien być inny niż modemowy 192.168.1.1-254. To ważne, bo adresy na routerze FB nie mogą być tego samego zakresu co na Xiaomi

W ustawieniach wyłącz DHCP. Poszukaj jeszcze w menu adresu modemu (to się czasem przydaje) i jakby była możliwość to ustaw np 192.168.0.1 (tak aby po odłączeniu był do niego dostęp) i koniecznie zapisz ustawienia wifi. Po wyłączeniu DHCP otrzymasz AP z 4-portowym switchem. Tak ja ustawiłem kilka routerów i działały.

P.S. jeśli ustawienia na zdjęciu to DHCP Xiaomi, to koniecznie musisz to zmienić na zakres podany wyżej


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@agat13 ustawiłem tak jak na zdjęciu, wpisując adres do DHCP taki jak podałeś. Czy o to chodziło? Nie mam tam możliwości wyłączenia DHCP z pozycji tego menu. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13520
  • 55288
  • 662

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666Ze zdjęcia trudno mi się odnieść jakiej sieci tyczy się ustawienie (nie znam menu tego routera), ale są dwa ustawienia :LAN i WAN

WAN to to przychodzące z FB i tu możesz ustawić na DHCP bo to będzie znaczyło, że router automatycznie pobierze adres z FB z zakresu 192.168.1.2-254 (lub jak tam masz zakres na FB DHCP ustawiony)

LAN to to, co ten router będzie podawał urzadzeniom do niego podpiętym ( i tu nie może być zakresu adresów takich samych jak na FB (192.168.1.1-254), bo to będzie rodziło konflikty. Uogólniając: oba routery nie mogą mieć tych samych zakresów adresów DHCP (np na drugim możesz ustawic jako bramę/router 192.168.0 1 lub 192 168.2.1 i dalej zakresy odpowiednio 192.168.0.2-254 lub 192.168.2.2-254 dla sieci LAN drugiego w kaskadzie routera!)

To wtedy, gdy włączasz opcję aktywnego DHCP-pisze dla przypomnienia

Jeśli zaś wyłączasz DHCP to już daj spokój tym ustawieniom. Wazne, abyż zerknął jaki jest adres techniczny (wedle włączonego DHCP) po jakim później ewentualnie się z nim będziesz łączył na sztywno przy wyłączonym DHCP w sprawie zmiany np ustawień wifi (bo bez DHCP włączonego nie osiągniesz menu routera nr2)


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5730
  • 23251
  • 197

Proszę o pomoc słaby zasięg do dekodera WIFI/konfiguracja routera Xiaomi :)

@pogodny666na Twoim miejscu za wszelką cenę dążyłbym do położenia tego kabla.