Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

Dzień dobry,

widze, że temat wielokrotnie pojawiał się na forum, ale chyba nadal robię coś źle:

Moj sprzet

Światłowód do Funbox 6.0

Dekoder Sagemcom IWU200

Router/switch ASUS RT AX92U

Testowalem też switche TP Link 5x MS 105G oraz Netgear GS605

Uklad sieci

1) światłowód do Funboxa

2) kable ethernetowe od Funboxa do każdego pomieszczenia 

3) kabel z gniazdka RJ45 do gniazda WAN w routerze ASUS

4) Router ASUS kablami LAN podłączony do: dekodera TV, telewizora oraz amplitunera. Dodatkowo Router daje też sieci WIFI, dzięki czemu WiFi jest silne nawet w oddaleniu od Funboxa

Problem

Nie działa telewizja. Zdaniem technika Orange nie supportowany jest układ kiedy sygnał kablem od Funboxa do dekodera idzie nie bezpośrednio ale przez switcha/ routera

czego probowalem

1) użyć switcha ( wspomniany TP Link oraz Netgear) przed routerem ASUS i podłączyć dekoder do switcha - nie dziala

2) wyłączyć kabel WAN w routerze , a input ustawić na WiFi od funboxa. Działa - ale dość wolno, oraz mam wolne WiFi w połowie mieszkania

3) ustawić sam dekoder w tryb wifi - działa tylko na funboxie = bardzo wolno. Nie potrafię ustawić na wifi od routera ASUSa który stoi obok

Pytania

- czy pomógłby switch z protokołem IEEE 802.1Q przed routerem dzielący sygnał między router i dekoder?

- czy problemem w routerze właściwie jest tryb WAN i czy mogę go podłączyć do funboxa przez LAN? Nie działa mi to i nie wiem jak skonfigurować 

 

 

13 ODPOW. 13

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13360
  • 54786
  • 647

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@Wojtas1234  ten kabel, który idzie od Asusa do dekodera podłącz bezpośrednio do FB i po problemie...po prostu omiń drugi router skoro masz kable od FB do każdego pomieszczenia ( to i do tego z dekoderem też) 

Dekoder i tak ma własny VLAN i pasmo niezależne od tego internetowego...po co się więc męczyć?

O reszcie rozwiązań już zapewne przeczytałeś w wielu wątkach forum...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5627
  • 22831
  • 190

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@Wojtas1234 

Ze switchem powinno działać. U mnie swtch po drodze do dekodera nie przeszkadza. Protokół o którym wspominasz nie jest obecny w LAN więc ni ma nic do rzeczy. Chodzi tylko o adresację obu sieci i obsługę rutingu pakietów multicast. Najprościej zrobić to co radzi @agat13 .


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1820
  • 8834
  • 70

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@Wojtas1234 Przełącz Asusa w tryb AP i włącz IGMP Snooping (w konfiguracji przełącznika). Dodatkowo możesz wyłączyć przekazywanie ruchu multicastowego przez AP.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

Dzięki za odpowiedź! Oczywiście kabel LAN bezpośrednio do dekodera zamiast routera rozwiąże problem telewizji, ale smart tv oraz amplituner pozostanie bez netu ( chyba że wifi które będzie słabe). Dodatkowo nie będę miał routera przesyłającego WiFi w drugiej części mieszkania.

dlatego zależy mi na rozwiązaniu, w którym wszystko idzie z jednego kabla. 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

Dzięki! Mógłbyś podpowiedzieć model Twojego switcha oraz czy ma jakąś specyficzną konfigurację?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1820
  • 8834
  • 70

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@Wojtas1234 Nie potrzebujesz kupować dodatkowego switcha. Wystarczy odpowiednio skonfigurować Asusa, ma wszystkie potrzebne funkcje.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5627
  • 22831
  • 190

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@Wojtas1234 

Jak nie chcesz podłączyć dekodera osobnym kablem do funboksa, to musisz mieć płaską adresację w LAN albo na drugim ruterze zapewnić ruting multicast. Najprostsze rozwiązanie sugeruje @Samotnick , ale jeśli masz usługę na 1Gbps, to internet z TV na jednym kablu jest takim sobie pomysłem. Jeśli się na nie zdecydujesz, powinieneś zadbać o QoS w LAN, inaczej TV będzie się ciąć przy intensywnym korzystaniu z internetu.

PS. Ten switch który masz powinien działać. Sprawdź połączenia.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1820
  • 8834
  • 70

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia

@j131 switche, które testował @Wojtas1234 nie obsługują snoopingu, w odróżnieniu od tego wbudowanego w Asusa.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2133
  • 7882
  • 32

Podział sygnału internetowego między dekoder TV a inne urządzenia


@agat13napisał(-a)

Dekoder i tak ma własny VLAN


nieprawda. Nie dekoder, a usługa, przed funboksem. Tyle razy wałkowane, udowadniane, a heros dalej swoje.