Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

A dlaczego ONT by miało ograniczać łącze do 600Mb/s, jak ma port 1Gb/s? Ktoś rozprzestrzenił kiedyś nieprawdziwą informację, bo miał pewnie u siebie jakąś usterkę i stad ten mit.

 

Co prawda nie internet od Orange, ale w konfiguracji ONT + Router:


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 7
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Istnieje router który obsłuży jednocześnie IPTV + Internet bez kombinacji ? ( ewentualnie po wgraniu DDWRT ) czy działa jedynie sam internet ? 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Istnieje, bo ludzie już odpalali. Poszukaj na elektrodzie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@pirenejPowinno być max 970Mb/sek...więcej się nie da 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

Ciekaw jestem w jakich sytuacjach należało by zainstalować własny router zamiast Funbox 3.0?

Jakiej funkcjonalności nie posiada, lub co działa w nim aż tak źle?

Jaki router był by wskazany zamiast Funbox 3.0.

Narazie nie napotkałem jakiś barier, ale może napotkam, a już bym chciał wiedzieć na jaki router zmieniono Funbox 3.0 i co w ten sposób uzyskano.

 

Dotychczas używałem Mikrotik do LTE taki wbudowany w antenę paraboliczną, zresztą wystawiłem go na OLX, bo nie jest już potrzebny.

Faktycznie dużo tam można skonfigurować, zwłaszcza jak się dużo czasu poświęci na zgłębianie oprogramowania tego urządzenia, ale po roku eksploatacji widzę że do moich, nieco bardziej złożonych konfiguracji niż zwykłe użycie domowe, Funbox 3.0 i inne routery klasy SOHO w zupełności wystarczają.

To co tam używałem a tu tego niema to bardziej rozbudowana diagnostyka, pomiary ruchu, logi, tego typu rzeczy. Jest tam sporo róznych ciekawostek, ale nigdy nie miałem potrzeby ich użyć.

Ale może jeszcze za krótko używam Funbox-a i nie doświadczyłem jakiś przykrych niespodzianek.

 

Może nie najlepsza pora na pomiary, ale nie jest źle (załącznik).

To jest bezpośrednio, bez ONT na Funbox 3.0.

Po drodze jest jeszcze switch Gigabitowy.

 

 


speedtest20201118_1810.JPG

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Aimeiz U mnie na ten przykład kluczowa była możliwość dostępu do domowego serwera VPN ze świata, który to ruch FB 3.0 skutecznie zabija. Nie wspominając o możliwości ustawienia własnego serwera DNS czy nie najlepszy zasięg WiFi...

Ale do podstawowych rozwiązań dla przysłowiowego "Kowalskiego" takie rozwiązanie jest bardzo dobre.

A jak działa takie połączenie (ONT + router Synology RT-2600ac) na obrazku poniżej

orange.jpg

 

Pozdrawiam,

Tony.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Aimeiz taka mała poprawka, w Funboxie też jest ONT tylko wbudowane. Więc nie ma różnicy, czy masz ONT + FB 3.0 czy używasz tego wbudowanego w FB 3.0, różnica jest tylko jedna, do tego wbudowanego nie podłączysz swojego sprzętu, dlatego na przyszłość jak zaczniesz potrzebować, jesteś uziemiony.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 81
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

No tak faktycznie w Mikrotiku miałem skonfigurowany VPN, tutaj nie widzę tej funkcjonalności - BINGO!!!

Natomiast to co mi się udawało w większości domowych routerów a w Mikrotik nie to użycie przekierowanych portów również z wewnętrznej sieci.

Może nie umiałem tego zrobić w Mikrotiku, mój kolega fachowiec od Mikrotików też padł na tym, a w Funbox to poprostu działa, zresztą nie tylko w Funbox, ale nie we wszystkich routerach.

Akurat używam to do zdalnego sterowania i dostępu do pewnych urzadzeń, ale najprostszy przykład to własny serwer www choćby na malince i apaczu. W Mikrotiku żeby na niego wejść musiałem być poza własnym intranetem, tutaj wchodzi się zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz. Jakoś prostsze routery potrafią "zawinąć" tę komunikację.

Podobno to można zrobić w Mikrotiku, ale jakoś padliśmy na kilku przymiarkach :(.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Mitar  napisał: "Natomiast jeśli chodzi o zdalny dostęp to tak na logikę jeśli masz tą opcję wyłączoną, dzwonisz na infolinię Orange i mówisz o problemach z Funboxem i pracownik mówi Ci, że on nie widzi problemów na Twoim Funboxie, że wszystkie porty lan działają ... Ja miałem osobiście taką sytuację i ręczę, że miałem wyłączoną opcję zdalnego dostępu.

A tak bardziej na serio, przeskanuj sobie dowolną aplikacją otwarte porty na Funboxie, nie przyglądałem się temu aż tak dokładnie ale był jeden port po którym logowanie do Funboxa odbywa się za pomocą certyfikatu, prawdopodobnie albo jakiś automatyczny system pomocy Orange albo pracownik Orange ma certyfikat do logowania się na Funboxa, ale tak jak mówiłem nie miałem czasu się temu dokładnie przyglądać a aktualnie nie korzystam już z Funboxa."

Czy może ktoś to potwierdzić na Funboxie 3.0, np. zadzwonić do Orange bądź przeszukać porty? To jest powód dla którego szukam własnego routera bo jako tako extra funkcje nie są mi przydatne i Funbox byłby wystarczający. Z drugiej strony cenię sobie prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Nigdy nie wiadomo jakie pomysły będzie miał technik Orange 😉 A mając dostęp do routera można nawet podkradać hasła, oczywiście mało prawdopodobne, że ktoś zechce ryzykować, ale wyobraźnia daje do myślenia 😉



Anonim

Nie dotyczy

Orange Funbox 3.0 - test, wrażenia z użytkowania

@Piotrek94  piszesz o FunBox i zdalnym dostępie, tak z ciekawości po VPN na komputerze idziesz, czy tak jak producent oprogramowania przykazał, bo fakt FunBox 3.0 nie jest 100% bezpieczny, zdalny dostęp temu przeczy, ale gro klientów nie ogarnia sprzętu, więc ta furtka dlatego otwarta, co do wykradania haseł, jedynie co można to do wi-fi, kto ci broni AP-Klient postawić za FunBox i wi-fi odrębne mieć, te w FunBox wyłączyć.