Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

Szanowni
Niedługo będę miał MikroTika RB5009UPr+S+IN, który to ma interfejs światłowodowy SFP+ 10Gbit/s. Czy mogę podłączyć (po uprzednio przeprowadzonej, właściwej konfiguracji, z odpowiednią wkładką SFP+ oczywiście) bezpośrednio światłowód od Orange i uruchomić internet, z pominięciem ONT ? Zależy mi wyłącznie na dostępie do internetu.

17 ODPOW. 17

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@guig2004 Zdecydowanie nie. Nie nawiążesz połączenia poprzez ONT nie od Orange, bez względu czy wewnętrzny czy dodatkowy. nawet jak nawiążesz jest ryzyko uszkodzenia urządzeń w górę sieci-OLT i Operator na to nie pozwala, aby stosować własny sprzęt optyczny


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

ONT to przecież nic innego, jak zwykły konwerter światłowodowy. Chciałem go pominąć i podłączyć bezpośrednio do MikroTika światłowód. Nie ma mowy o żadnym uszkodzeniu, to jest markowy sprzęt, nie jakaś Tenda czy inne wynalazki.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@guig2004 Ja to rozumiem, ale takie jest stanowisko Operatora. Brak kontroli nad zakończeniem optycznym może powodować zmiany w górę sieci. Były podobno takie przypadki. Daje własny ONT zewnetrzny przy instalacji na żądanie klienta i to wszystko na co możesz liczyć. Trzeba tylko wnioskując o usługę zaznaczyć, że masz własny router i ethernet w domu. ONT jest koniecznością jako zakończenie sieci optycznej i tyle...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

Okey, dziękuję za precyzyjne wyjaśnienie. Dalej już sobie poradzę.

Miłego popołudnia.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@guig2004 Niestety tak to wygląda...Nie mamy na to większego wpływu, choćby nam się to wydało dziwne i wydumane. Oficjalnie nie można i tyle


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 19
  • 0

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

Niestety jestem w zasięgu stacjonarnego internetu wyłącznie od Orange, zatem nie mam żadnej alternatywy. Zawodowo zajmuję się sieciami i ustawienie dla mnie takiego MikroTika to jest pestka 🙂


Pozdrawiam Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@guig2004 Jeśli chcesz mieć własny router (masz autoryzowane pomysły na skorzystanie z netu bez IPTV), to jednak proponuję zamówić zewnętrzny ONT u operatora w trakcie zamówienia usługi i instalacji. Zgodne z regulaminem i proste..


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 66
  • 257
  • 1

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@agat13  Pozwolę się nie zgodzić z częścią stwierdzeń jakie padły w tym wątku.

1. Z technicznego punktu widzenia można podłączyć MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT/Funbox od Orange z odpowiednio skonfigurowaną wkładką GPON ONT nawet do usługi Internet 2.0 Pro i uzyskać pełną szybkość 2Gbps na pierwszym porcie tego routera. Także z innymi routerami z portem SFP+. Dla niższych prędkości wystarczy SFP i wolniejsza wkładka. Oprócz Internetu działają także pozostałe usługi (TV i telefon).

2. Czy to jest usługa dla każdego? Absolutnie nie! I nie chodzi o to, że trzeba mieć wiedzę aby to prawidłowo skonfigurować i nie zablokować jednej z pozostałych 64 transmisji na naszym włóknie. Bo to może zrobić nasz kolega, który się zna lub firma zajmująca się sieciami komputerowymi. Chodzi o to, że tak ustawione łącze trzeba codziennie sprawdzać czy ktoś się nie włamał. Nie wystarczy raz ustawić 100 reguł na firewallu. Bo każdego dnia może pojawić się exploit lub luka 0day i haker namiesza nie tylko w  naszej sieci. Kto zapłaci za telefony wykonane z naszego numeru bo haker dzwonił na 0700 na antypodach?

3. Operatorzy (liczba mnoga, bo nie dotyczy to tylko Orange Polska) nie chcą wprowadzić usługi wzorem Orange France gdzie można zamówić usługi światłowodowe z modułem GPON ONT, który jest autoryzowany do naszego łącza i spełnia wymagania sieci operatora. Bo to jest droższe w zarządzaniu siecią oraz nie ma jak zmusić klientów aby NA BIEŻĄCO aktualizowali reguły zabezpieczeń na swoich routerach. Wolą "dawać" Funboxa6 z Wifi6, który nawet w hurtowym zakupie jest droższy niż sama wkładka GPON ONT w detalu i to pewnie kilkukrotnie.

4. Ci którzy wiedzą jak podmienić Funboxa na swój sprzęt też potrafią zadbać o jego bezpieczeństwo. I tak operator to toleruje, bo nie wie, że część użytkowników korzysta z własnego sprzętu, ale robią to na własne ryzyko. Polecam artykuł Link jak to jeden z operatorów miał problemy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12793
  • 52635
  • 604

Orange Światłowód i MikroTik RB5009UPr+S+IN bez ONT.

@tuptus55 To nie jest moje stanowisko 

Rozwiązano: Pozwolicie na własny ONT? (orange.pl)

To oficjalny komunikat płynący od operatora. Nie domysły czy luki w regulaminie, a odpowiedź na konkretne pytanie...

Nie twierdzę, że nie da rady, skoro ludzie piszą instrukcje jak to zrobić. Da radę, tylko po co, skoro jest to niezgodne z zaleceniami i wymogami operatora? Nie znamy mechanizmów kontroli tego "procederu", więc nie wiemy co wie operator. Może przymyka oko, bo jest tego niewiele? Nie znaczy to jednak, że nie wie....

Zastanawia tylko to, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Gdybyś to Ty świadczył taka powszechną usługę na skalę krajową, to zgodziłbyś się na ryzyko płynące z włączania przez amatorów czegokolwiek do sieci? Ogłosiłbyś oficjalnie: "róbta co chceta"? Wątpię, bo wtedy sam byś się o kłopoty prosił...I to właśnie rozumiem. Sam u innego operatora mam własny sprzęt i jest ok, ale na warunkach tego dostawcy...ONT był jego, a w momencie domawiania IPTV nawet wymienili na router w brigd'u, bo nie chciało mi się rozgryzać co zrobić, aby mieć tylko mój router. Założyli dodatkowy sprzęt z portami TV i net i jedno wiem: nie martwię się o reklamację- nie mój sprzęt i musi działać 😉 a obsłużyć dziurki ze switcha tego routera dla pozostałego sprzętu dziecko potrafi...