Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

ROZWIĄZANE

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@mrcoderick widzisz, Ty chciałeś czekać na nową umowę z hasłem kilka dni, a tu pomocne forum NO i już dzisiaj u Ciebie net hula na własnym routerze. Jeszcze tylko oznacz "Rozwiązanie" w temacie dla potomnych.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

Tak jak obiecałem - Podaje rozwiązanie.

 

1. Umowa.
Orange oferuje światłowód z przepustowością do 1 Gb/s ale pod warunkiem zastosowania ich Routera, w momencie zastosowania ONT łącze jest obcinane do 600 Mb/s. Więcej info w regulaminie.

 

2. Sprzęt.
Aby podłączyć swój własny router potrzebne jest urządzenie, które obsługuje PPPoE 802.1q

Router, który ja zastosowałem to TP-LINK TL-R605

 

3. Dane dostępowe.

W pierwszej kolejności potrzebujemy login i hasło do PPPoE, można go uzyskać na dwa sposoby.
- umowa (gdzie login jest zapisany, hasło jest tworzone i podane podczas pierwszej rejestracji)

- sprawdzenie na stronie Mój Orange (mamy tam możliwość podglądu loginu oraz zmiany hasła)
Logujemy się na stronę Mój Orange -> Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Pokaż -> Ostatnia zakładka Hasło do Neostrady. Jeżeli nie ma tej zakładki to wybieramy wyżej opcję Przełącz konto i wybieramy internet.

 

4. Konfiguracja Routera.

Routery są różne, jedne są bardziej zaawansowane inne mniej, ja pokaże to na zaawansowanym routerze z dużymi możliwościami. Na początek uruchamiamy urządzenie i konfigurujemy sieć i podsieć (czyli pierwszy VLAN). Moja adresacja to 10.20.30.0/255.255.255.0.

 

a) Kabel z ONT wpinamy w port nr. 1 WAN, następnie wchodzimy w zakładkę Network -> WAN Mode -> WAN i wprowadzamy powyższe dane:

mrcoderick_1-1614983316860.png

Najważniejsze dane: Typ PPPoE, Login, Hasło, MUT 1492 lub 1540 (lub max ile Router obsłuży). VLAN aktywny na VLAN ID: 35
Nazwa i DNS opcjonalnie. Wybieramy Save i Connect.

mrcoderick_2-1614983416415.png

 

b) Konfiguracja VLANów

Udajemy się pod zakładkę VLAN i ustawiamy VLANy jak na zrzucie:

mrcoderick_3-1614983602870.png

mrcoderick_4-1614983660864.png

 

c) Zakładka Ports

Ustawiamy Porty jak poniżej, chyba, że mamy rozbudowaną sieć i wiele VLANów - wtedy dopasowujemy to do siebie.

mrcoderick_5-1614983735713.png

Klikamy save i wszystko powinno już działać bez najmniejszych problemów.

Speedtest 930/310 Mb/s - ale Orange powiedziało, że za kilka dni będę miał do 600 Mb/s bo ktoś na infolinii walnął się i dał 1 Gb/s...

 

Na pozostałych Routerach konfiguracja powinna wyglądać podobnie, najważniejsze są dane dla PPPoE i port VLAN 35.

 

To chyba tyle.

Zadowolenie? w 80% bo 400 Mb/s zostało mi skradzione, albo za chwilę skradną na rzecz ONTka 😕

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!

 

W razie pytań lub problemów piszcie 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@mrcoderick  może się zapomną i zostanie 1Gb/s 😁

Tak na koniec, fajnie że jesteś zadowolony 😎


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@Anonim chciałbym, w najbliższych dniach kurier ma przyjechać i dowieźć umowę na 600 Mb/s.

A ciekawe jak odmówię kurierowi wizyty i zostanie stara umowa? 😄

Może ten 1 Gb/s zostanie?

 

Dzięki wszystkim jeszcze raz za pomoc.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@mrcoderick  widzisz teraz jak się mają teoretyczne ograniczenia prędkości do tego co jest w rzeczywistości 😉

Edit.

Możesz powiedzieć kurierowi że nie przyjmujesz i zostajesz przy obecnej umowie 😉

Na poważnie zadzwoń do BOK i powiedz że prędkość 1Gb/sek Ci pasuje i chciałbyś przy tym zostać.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT


@mrcodericknapisał(-a)

@Anonim chciałbym, w najbliższych dniach kurier ma przyjechać i dowieźć umowę na 600 Mb/s.

A ciekawe jak odmówię kurierowi wizyty i zostanie stara umowa? 😄

Może ten 1 Gb/s zostanie?

 

Dzięki wszystkim jeszcze raz za pomoc.


Jasne że tak zrób, zostanie ci 1Gb/s i prędkość nie zmaleje.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 42
  • 73
  • 2

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@slav72 Ok, tylko po co tyle kombinować.

Musze kupić wpierw 1 Gb/s, później dzwonić aby dorzucili ONT, następnie po montażu muszę prosić o zmianę umowy na 600 Mb/s a kurier przyjedzie i muszę mu odmówić żeby zostać przy 1 Gb/s? 😄

 

Ps. jeżeli ktoś ma problemy z które robią AP a są w trybie Bridge z wyłączonym DHCP to należy wyłączyć Tagowanie portów na 2,3,4,5 (port 1 zostaje bez zmian).


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@mrcoderick nie bardzo Cię rozumiem, w tej chwili masz 1 Gb i ONT, kontaktujesz się z Orange i mówisz że zostajesz przy tym co masz, kurier przyjedzie to go odsyłasz i tyle, żadnego kombinowania 🙂

Edit.

Ty piszesz o innym ONT i montażu, przecież już to masz (ONT zostaje, a światełko podpięte).

Anonim

Nie dotyczy

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@slav72  niestety nie będzie tak jak piszesz, operator ograniczy te 1Gb/s do 600Mb/s, klient będzie płacił więcej, tyle tylko zyska/ lub straci.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Ograniczenia przepustowości przy zastosowaniu ONT

@Anonim  wiem że regulamin mówi o ograniczeniu, ale skoro teraz ma wynik rzędu 900/300, to może miałby tak nadal. Wiem że nie można wierzyć we wszystko co piszą w internecie, ale czytałem różne opinie (nie tylko na NO) że konfiguracje typu ONT Orange + własny sprzęt miały mieć ograniczoną przepustowość, a z powodzeniem działają z osiągami rzędu 950 Mb.