Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT w Orange


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

ONT w Orange

A tak w kwestiach technicznych - czy te dwie wersje ONT Huawei (v3 i v1) czymś się różnią poza wyglądem? W szczególności interesuje mnie, czy ten pierwszy ma może port LAN w standardzie 2.5G (ważne pod kątem przyszłego zwiększenia zwiększenia prędkości powyżej 1 Gbit/s).


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

ONT w Orange

Odnośnie kombinacji Funboxa 6 z ONT Huawei to mam taką. Internet zakładałem dosyć niedawno (11 sierpnia) i nie występowałem o oddzielny ONT (mając na uwadze, że port LAN w standardize 1 Gbit będzie ograniczał prędkość Internetu). Jednak w mieszkaniu nie miałem zamontowanego światłowodu, natomiast miałem poprowadzony do skrzynki rozdzielczej kabel LAN RJ-45. Po krótkiej dyskusji z monterem stwierdziliśmy, że nie ma sensu bawić się w wiercenie 3 ścian, zamiast tego zamontował on ONT w skrzynce rozdzielczej na korytarzu i podpiął kabel LAN. Co prawda mam 'dzięki temu' max prędkość 930 Mbit/s zamiast pełnego 1 Gbit/s (różnica raczej kosmetyczna), ale za to obyło się bez 'demolki' w mieszkaniu.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

ONT w Orange

@ptr1 a propos prędkości to pamiętaj że w umowie jest napisane do 1 Gb, czyli te 930 Mb u Ciebie jest ok.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

ONT w Orange

@ptr1 pełnego 1Gb/s nie wyciągniesz na porcie 1Gb/s, więc nie ma żadnej różnicy czy masz bezpośrednio do Funboxa czy poprzez ONT, bo Funbox też posiada porty 1Gb/s. Przeważnie uzyskuje się prędkości 930-950Mb/s, reszta idzie na informacje techniczne itp. Jedyne kiedy możesz uzyskać pełne 1Gb/s przy podłączonym bezpośrednio światłowodzie do Funboxa to użycie portu min. 2.5Gb/s (Jednak przy podłączeniu do portu 2.5Gb/s też nie uzyska się pełnego 1Gb/s, bo ograniczeniem jest port 1Gb/s w Funboxie.) lub jednoczesne użycie WiFi i LAN do testu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 90
  • 0

ONT w Orange

Obecnie na liście certyfikowanych modemów w Orange (Światłowód Inwestycje) znajdują się jedynie dwa modele ONT (Producent, Model, Wersja sprzętowa, Wersja oprogramowania):

Huawei HG8010Hv3 HWTCA17C6A HWTCA31710208
Huawei HG8010Hv6 HWTCA240FA HWTCA52010022

 

Każdy z tych ONT posiada 1 port Gigabit Ethernet. Przypuszczam, że poza różnicami w obudowie mogą być zastosowane inne elementy składowe, jednak specyfikacja pozostaje bez zmian. Myślę, że dla użytkownika końcowego nowa wersja niczego nowego nie wnosi. Oczywiście poza innym rozstawem otworów montażowych. 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

ONT w Orange

Ciekawe, kiedy Orange zacznie oferować routery oraz ONT z portem LAN w standardzie 2,5G. Przy obecnych prędkościach internetu światłowodowego standard LAN 1G wyczerpał już swoje możliwości, więcej niż 930-959 Mbit/s nie da się wyciągnąć. Co zabawniejsze - we Francji Orange oferuje już internet światłowodowy o prędkości 2 Gbit/s (DL) i 600 Mbit/s (UL) a ich najnowszy router Livebox 5.0 ma wciąż tylko porty LAN w standardzie 1G.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 39
  • 90
  • 0

ONT w Orange

Tak właściwie, to wyposażanie routerów w porty 2,5 Gbps na ten moment, nie ma chyba sensu, bo zdecydowana większość urządzeń i tak by nie była w stanie tego wykorzystać. W sprzęcie najczęściej spotykane są karty sieciowe 1Gbps i takowe porty są w LB.

Tak samo w przypadku ONT - skoro w routerach mamy 1Gbps, to obecne ONT wystarczają.

Konkurencja, która ma w ofercie prędkości powyżej 1Gbps, też stosuje modemy z portami 1Gb i zastrzega, że pełną prędkość łącza można uzyskać przy wykorzystaniu kilku urządzeń (portów) lub bezprzewodowo. Standard 802.11ax (WiFi 6) teoretycznie powinien dać radę nawet do 14Gbps. Tylko zaraz się okaże, że to komputer będzie wąskim gardłem. 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

ONT w Orange

No właśnie nie do końca. Są już dostępne konsumenckie karty LAN w standardzie 2.5G. Sam kupiłem coś takiego: DUB-E250 Przejściówka USB-C na Ethernet 2.5G | D-Link Polska (dlink.com) do swojego Macbooka Pro, który nie ma wbudowanej karty LAN.

Wi-Fi 6 pomimo swojej dużej przepustowości nie jest do końca opcją, bo jak każda sieć, jest narażona na zakłócenia i mocne spadki prędkości.

Konkurencja kablowa oferuje też zaczyna już oferować routery, które mają przynajmniej jeden port LAN w standardzie (np. Technicolor CGA 4236).

Tak więc jestem spokojny o pojawienie się LAN 2.5G również w Orange. Wymusi to postęp techniczny, konkurencja i 'nacisk' klientów.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 43
  • 133
  • 0

ONT w Orange

Porty 2.5G są coraz częściej dostępne w płytach głównych i serwerach NAS, nawet nie tylko tych topowych. Tak naprawdę wyparły sobą porty 10G który wcześniej były dostępne w topowych płytach ale nikt w domu tak naprawdę nie potrzebował. Wg. mnie ostatnią przeszkodą na drodze do szerokiej popularyzacji standardu 2.5G jest brak tanich przełączników sieciowych obsługujących tą prędkość. Oczywiście przełączniki 2.5G już są od dawna ale zwykle są to drogie przełączniki obsługujące także standard 10G, których przeciętny konsument w warunkach domowych raczej nie potrzebuje. A te które obsługują tylko 1G/2.5G też nadal do tanich się nie zaliczają. Jednak i ta przeszkoda z czasem zniknie. Jestem przekonany, że już niedługo standardem w sieciach domowych będzie 2.5G. "Aż" 2,5 raza szybszy od 1G a zarazem nie tak drogi jak 10G i nie wymagający okablowania Cat 6.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 1605
  • 3

ONT w Orange

A ja myślę że jeszcze częstrze będzie przechodzenie na WIFI laptopy już nowe nie mają wejścia na ethernet