Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 4
  • 0

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

Dzień dobry, szukałem, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.
 
Mam zamontowany internet z Orange z ONT, jaki modem należy kupić aby dało się go skonfigurować? Nie jestem wymagającym użytkownikiem, zależy mi jedynie na tym, aby modem był jak najmniejszy (żeby zmieścił się do skrzynki technicznej) oraz żeby obsługiwał internet do 1gb/s. Proszę o wskazanie konkretnych modeli. Pomożecie?

 

 

____________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

7 ODPOW. 7

Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1893
  • 9201
  • 75

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

@ManufakturaK https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Konfiguracja-Ubiquiti-EdgeRouter-X-ER-X-Orange-Światłowód... Zakładam, że nie chcesz wkładać WiFi do szafki. Będzie do tego telewizja?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18976
  • 54446
  • 747

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

@ManufakturaK możesz sam poszukać. Wymagania jakie router powinien spełniać to: możliwość ustawienia VLAN, protokół PPPoE oraz wprowadzenia danych login i hasło do usługi internetowej. Wymiary dobierz sobie we własnym zakresie w zależności od potrzeb.

Jeszcze ważna sprawa, czy własny router tylko do internetu, czy również do usługi telewizyjnej? Jak tylko do internetu, to poradzisz sobie z konfiguracją, jak do usługi telewizyjnej, to już może być większy problem i trudniejsza konfiguracja.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13603
  • 55740
  • 663

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

@ManufakturaK Jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem i jeszcze do tego zamówisz IPTV, to polecam zostać przy FB6. Dla kowalskiego to naprawdę dobry modem z routerem. I tak za niego płacisz...

Jest pod ręką, więc przetestuj. Jeśli nie spełni oczekiwań, dopiero kombinuj. Prosty w obsłudze, nie wymaga wiedzy na temat konfiguracji i jak się coś uszkodzi-nie płacisz za nowy.

To moja opinia...

P.S. Dodam, że każda reklamacja do operatora, gdzie modem jest spoza oferty może spotkać się z odpowiedzią "uszkodzenie jest po Pańskiej stronie" i udowodnienie czegokolwiek będzie dość trudne...

Warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty sprawy


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2140
  • 12034
  • 54

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

@ManufakturaK modem ukryty w szafce, to zły pomysł, będzie słabe wi-fi, chyba że ci na nim nie zależy 😎

Inna sprawa to minimum wiedzy o internecie, porady z forum na nic się zdadzą, jeśli nie ogarniasz tematu, co do routera, od ASUS pod TV są, na forum jest wszystko, przetestować przez 2 tygodnie i zwrócić jak się nie sprawdzi.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5772
  • 23463
  • 198

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.


@ManufakturaKnapisał(-a)

Dzień dobry, szukałem, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.
 
Mam zamontowany internet z Orange z ONT, jaki modem należy kupić aby dało się go skonfigurować? Nie jestem wymagającym użytkownikiem, zależy mi jedynie na tym, aby modem był jak najmniejszy (żeby zmieścił się do skrzynki technicznej) oraz żeby obsługiwał internet do 1gb/s. Proszę o wskazanie konkretnych modeli. Pomożecie?

...


Najprostsze rozwiązanie w Twoim przypadku to postawienie FB6 którego już masz w centralnym punkcie mieszkania i pociągnięcie kabelka eternetowego od ONT do FB6. I tyle. Wszystko będzie działało, niczego nie będziesz musiał konfigurować, a kupić musisz ewentualnie kawałek kabla eternetowego no i zarobić na jego końcach gniazdka. Chyba że to już masz, to w ogóle podłaczasz i działa.


Poziom 32, Pasjonat Galaktyczny
  • 2490
  • 10314
  • 91

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

Cześć @ManufakturaK 

Jeśli chodzi o własny modem to musi on spełniać odpowiednie funkcje takie jak: możliwość ustawienia VLAN, protokół PPPoE oraz wprowadzenia danych login i hasło do usługi internetowej. Jeśli będzie chciał posiadać własny router to będzie się wiązało z tym że musisz posiadać odpowiednią wiedze aby go odpowiednio skonfigurować, zeby ta usługa działała prawidłowo Natomiast jesli do Orange Światłowód dokupisz telewizje kablową IPTV Orange to będzie miał problem  z skonfigurowaniem modemu pod telewizje kablową.

Schowanie modemu do skrzynki technicznej nie jest dobry rozwiązaniem, ponieważ bedziesz miał problem z zasięgiem WIFI. Modem powinien znajdować się w centralnym punkcie mieszkania lub miejscu, w których często korzystasz z sieci. Dzięki temu sygnał Wi-Fi powinien dotrzeć do wszystkich pomieszczeń, w których będziesz potrzebować internetu. Najlepiej na wysokości 1 – 1,5 m.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie pozostawienie aktualnego modemu czyli Funbox-a 6. Jest on bardzo dobry modemem Osobiści mam go już ponad 2 lata i działa rewelacyjne. Zasięg WIFI jest bardzo dobry. Wszystko działa poprawnie

Pozdrawiam 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18976
  • 54446
  • 747

ONT - własny modem - jaki wybrać? Prosty w konfiguracji oraz mały.

@ManufakturaK własny router do internetu Orange nie jest prosty w konfiguracji. Jeszcze do internetu z odpowiednimi funkcjami można sobie poradzić. Schody zaczynają się jak trzeba ustawić telewizję. O telefonie już nie wspomnę.

Na forum NO co jakiś czas pojawiają się osoby z chęcią uruchomienia własnego routera do internetu Orange.

Jak już wcześniej było wspomniane, jeśli nie masz konkretnych wymagań co do routera, to spokojnie można użyć FB, którego konfiguracja odbywa się automatycznie po podłączeniu, natomiast z FB skrętką można podłączyć swój praktycznie dowolny router z portem WAN. Wtedy konfiguracja jest bardzo prosta. Praktycznie po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do poru WAN powinien działać.