Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

Na początku dziękuje za komentarze nie wolno, nie da się, nie podpinaj popsujesz. Chciałbym aby w tym wątku zabrały głos osoby nacodzień związane z technologią GPON - głównie od strony technicznej.

 

Mi przeszkadzają ONT od Orange - są albo duże, brzydkie, chińskie albo wbudowane w router (FB3) bez możliwości ustawienia trybu bridge. Już nie wchodząc dlaczego warto mieć public IP na własnym routerze jakie są zalety i nie robienia podwójnego NAT itd. 

 

Powtarzam rozumiem, że samowolka na ONT na szeroką skalę mogłaby zakłócić sieć GPON a napewno ten jeden port na OLT. Ale pod nadzorem operatora powinniśmy mieć do wyboru coś więcej niż 2 Huaweje na kryż. Co jak co sprawa z ich szpiegostwem na rzecz rządu chińskiego nie jest wyjaśniona...

 

Przeczytałem sporo forów w tym np. francuskich gdzie klienci też mają dość ONT od Orange i z sukcesem wymieniają. We Francji chyba nie ma PPPoE albo jest kilka wariantów usługi. 

 

Znam swój numer seryjny ONT. Znam hasło GPON. Ustawiałem te rzeczy na swoim ONT pięknym, małym zgranym ONT z wyświetlaczem Ubiquiti - UFiber Nano G i nadal nie mam połączenia. 

Widzę jakby "moc" światłowodu w dB. ONT zmienia kolor diody od internetu z czerwonego na zielony. Status GPON jest na O5 jak dobrze kojarzę. 

 

Czy jest tutaj ktoś komu udało się sukcesem zamienić ONT na bazie UBNT albo wkładki z możliwością edycji SN? 

 

Dodatkowo Orange Hiszpania daję klientom wkładki które mogą instalować we własnych routerach.

 

Skąd taka skamieniałość w Polsce? 

 

Liczę na merytoryczną dyskusję. aktywną - może ktoś MGMT Orange zobaczy, że jest nas dużo i wreszcie w tej sprawie coś się zadzieje..

 

pozdrawiam,

 

6 ODPOW. 6
Anonim

Nie dotyczy

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

@lancewicz  tak bez rozpiski technicznej, chyba nie wszystko wpisałeś skoro własny ONT nie ma dostępu do netu, nie przeczytałeś też w sieci co trzeba zrobić by własny ONT był autoryzowany, bo jak coś pominiesz, to ten twój piękny bajer, autoryzacji nie dostanie, chyba że Orange ci go autoryzuje, co do autoryzacji własnych ONT, pomysł zrób i jak będzie masa głosów za, to może być nadzieja na zmiany 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

No ale na większości forów i wątków przewija się informacja że Orange autoryzuję ONT po jego SN i haśle. Jak już widziałem ten UBNT U-Nano wspiera na Profilu 2 Huawei

  • Huawei MA5608T (firmware version: MA5600V800R013C10)
  • Huawei MA5683T (firmware version: MA5600V800R015C00 / patch: SPC101)
  • Huawei MA5800-X15
  • Huawei MA5800-X7

Zakładam że mam 95% szans że mam OLT właśnie Huawei. A ja w ONT cały czas mam status conneted ale nie widzę ONU ID tak pokazują w instrukcji obsługi. I jak dobrze kojarzę ten stan O5 dla GPON to nie jest jeszcze pełne podłączenie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

@lancewicz kiedyś rozmawiałem w tej sprawie z technicznym i O ma podobno jakiś autorski sposób na autentykację konkretnego ONT...więc mimo prawidłowych ustawień na alternatywnym, może nie ruszyć


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

no to by się nawet mogło zagadzać. a czy powiedział o co opiera się autorstwo?:) skoro mają i tak trochę Huaweja i Sagema i były też Alcatele na ONT nie może być to properitary dla producenta...masz dostęp jeszcze do tej osoby czy to był jakiś przypadek że miałeś okazję gadać?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

@lancewicz czysty przypadek..a co chcesz ustalić?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

ONT własne - techniczna dyskusja za i przeciw

@lancewicz weź pod uwagę to, że znaczna większość sieci FTTH jest dzierżawiona przez Orange (umowa BSA), gdzie usługa świadczona jest na włóknach lokalnego Operatora. W takiej sytuacji ONT jest niezbędny, gdyż z reguły wymaga tego specyfika działania lokalnego ISP. Stąd też wiele różnych ONT w sieci. W dużej mierze lokalni ISP weryfikują ONT-y po numerze SN, rzadziej po MAC-u. Stąd też w przypadku o którym mówię nie możliwe jest posiadanie samej wkładki ISP, gdyż nie zawsze jest ona kompatybilna ze wszystkimi OLT-ami o urządzeniu już nie wspomnę. Załóżmy, że ISP ma OLT Dasan czy Ubiquossa a Ty kupisz urządzenie kompatybilne z OLT Huawei to i tak trzeba będzie specjalnie pod Ciebie pisać profilline i odpowiednie service porty i vlany. Nawet jeśli masz urządzenie zgodne z OLT to również jest to niedopuszczalne. Z mojego doświadczenia często jest tak, że ISP daje swój sprzęt i nie dopuszcza innego. Ludzie potrafią kupić sobie wadliwy lub niesprawdzony sprzęt i potem zwalać winę na operatora. A tak jest to dla niego zabezpieczenie.