Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Modem Funbox 6 + dwa routery


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Modem Funbox 6 + dwa routery

Szanowni!

 

Od dwóch dni jestem w posiadaniu Funboxa 6 + światłowód 300Mb/s. Poprzednio przez długie lata korzystałem z internetu mobilnego na kartę. Stworzyłem infrastrukturę, której schemat starałem się przedstawić na obrazku. Zielone kreski to przewód ethernet. Dotychczas głównym routerem był ten czerwony. Z niego sygnał rozchodził się na dwa inne routery, które były w trybie AP i miały tę samą nazwę sieci i hasło. Dodatkowo od każdego z „satelitarnych” routerów idzie bezpośrednio przewód ethernet do telewizorów.

 

Teraz sytuacja trochę się zmieniła bo światłowód mam podciągnięty na dole (Funbox jest zaznaczony na pomarańczowo). Ponieważ routery, których używałem są już leciwe (maks przepustowość to 100Mb/s), to pomyślałem o modernizacji. 

 

Efekt, który chciałbym uzyskać to płynne przechodzenie urządzeń przez sieć, bo poprzednio trzeba było  przełączać się ręcznie. Z urządzeń korzystających z wifi na dole jest jeden laptop i dwa telefony, a na piętrze dwa laptopy, dwa telefony i drukarka. Chciałbym także utrzymać połączenie kablowe z telewizorami. 

 

Jakie urządzenia na piętro byłyby Waszym zdaniem najlepszym wyborem w moim przypadku? Dodam że chciałbym utrzymać na dole sieć wifi Funboxa (bo działa naprawdę dobrze!) i tylko rozszerzyć ją na piętro za pomocą nowo zakupionych urządzeń. Jak przejrzałem kilka podobnych wątków, to widziałem propozycje, żeby deaktywować wifi Funboxa i obok postawić urządzenie wykorzystujące MESH. Czy da się inaczej? Przyznam, że jeśli decydowałbym się na zakup takich urządzeń to to jedno dodatkowe zrobi mi jednak różnicę w cenie. Widziałem, że polecana jest linia Deco od TP linka, więc jeśli już to pewnie celowałbym w coś podobnego.

 

Mam nadzieję, że opisałem wszystko zrozumiale. Co radzicie?


schemat.jpg
13 ODPOW. 13

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53649
  • 625

Modem Funbox 6 + dwa routery

@grandpaNajprościej? W miejscu starego modemu stawiasz SWB (SmartWifiBox od Orange) połączony po kablu ethernet od FB6 z dołu. Dalej ze switcha (SWB ma podwójny switch) podłączasz ethernetem dekoder przy drugim TV na piętrze. Wifi na parterze załatwia FB, a na piętrze SWB (to samo SSID i system SMART-przełączanie płynne pomiędzy nadajnikami). Pozamiatane bez komplikacji 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Modem Funbox 6 + dwa routery

@agat13 Dzięki za szybką odpowiedź!

 

Czy SWB powinien pokryć mi siecią całe piętro, biorąc pod uwagę, że stoi w skrajnym miejscu skrajnego pokoju, a reszta urządzeń zazwyczaj jest w okolicy przeciwległego końca? Salon około 30 metrów i trzy pokoje po kilkanaście. Ściany karton-gips z wełną w środku.

 

Druga kwestia: teraz ethernet mam podprowadzony do ostatniego routera (fioletowy) i z niego kolejny przewód do telewizora (nie mam dekodera - korzystam tylko ze smart tv). I choć mam trochę zapasu przewodu łączącego czerwony z fioletowym, to podejrzewam, że do samego telewizora wciąż będzie brakować jakiś metr, półtora. Co w takim przypadku? Są jakieś przedłużacze? 🤔


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53649
  • 625

Modem Funbox 6 + dwa routery

@grandpa  zawsze możesz w lewym pokoju na piętrze postawić switch za kilkadziesiąt złotych, a SWB dać w pokoju po prawej. To urządzenia mobilne, a skoro nie ma na górze dekodera, to i switch da radę obsłużyć net dla TV.

Zawsze możesz w pokoju z TV założyć gniazdko RJ45 i dalej dokupić patchcord za grosze..jeśli ustawisz tam SWB to i gniazdko niepotrzebne, bo masz dwupiętrowy switch w SWB

Ja wiem, że wynajmowanie SWB jest niewygodne, ale skuteczne i proste w obsłudze 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Modem Funbox 6 + dwa routery


@grandpanapisał(-a)

Efekt, który chciałbym uzyskać to płynne przechodzenie urządzeń przez sieć, bo poprzednio trzeba było  przełączać się ręcznie.

Musiałeś mieć coś wybitnie źle skonfigurowane. Przełączanie się urządzeń pomiędzy BSSID jest jedną z podstawowych funkcjonalności sieci WiFi. Istnieją dodatkowe protokoły (nie, nie SMART) aby działało to płynniej ale nawet bez nich da się wygodnie korzystać z roamingu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53649
  • 625

Modem Funbox 6 + dwa routery

@Samotnick rozumiem techniczne podejście do zagadnienia ...

Orange cały ten pakiet między innymi i kompatybilności, oraz  przełączania pomiędzy nadajnikami ( czytaj: FB6 i SWB6) nazwał sobie SMART. 

Ja, mimo, że rozumiem Twoje sprostowanie, używam nazewnictwa, z którym nasz postodawca zetknie się przy rozmowie z konsultantami ( choć to może budzić kontrowersje) 

Jedno wiem: oba wymienione urządzenia pracują w systemie zależnym i mają opcję przełączania automatycznego użytkownika pomiędzy punktami dostępu i to za pomocą dwóch guzików i bez  zaawansowanej wiedzy informatycznej użytkownika. 

Prosto i skutecznie bez łamania głowy...a tu  na forum większość użytkowników nie ma rozległej wiedzy sieciowej, a po prostu chce łatwo osiągnąć cel..


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Modem Funbox 6 + dwa routery

@agat13 To może na początek zaproponujmy @grandpa aby przestawił posiadane routery w tryb AP, ustawił te same nazwy sieci i hasła co na FB6, ustawił różne kanały na każdym AP i zaczął od ustawienia najmniejszej dostępnej mocy nadawania. Bo jak rozumiem na przełączaniu najbardziej mu zależy.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

Modem Funbox 6 + dwa routery

@Samotnick W tej chwili najbardziej zależy mi jednak na tym, żeby w pełni wykorzystać prędkość światłowodu na piętrze, a - jak już wspomniałem - moje obecne routery nie są w stanie sprostać temu zadaniu. W związku z koniecznością inwestycji w nowe urządzenia, płynne przełączanie traktuję już raczej jako standard, ale skoro da się skonfigurować dowolne routery tak aby to działało, to opcją byłoby też po prostu kupić router/routery o większej przepustowości. Czy dobrze rozumiem?

 

@agat13 Chyba najbliżej mi do Twojej propozycji. Opcja wypożyczenia może faktycznie nie jest spełnieniem moich marzeń, ale taka konfiguracja daje chyba największą gwarancję poprawnego działania przy najmniejszym nakładzie pracy. Nawet byłem wczoraj wieczorem w salonie Orange, ale konsultantka nie była pewna, czy mogę dodatkowo wziąć SBW, jeśli mam już podpisaną umowę bez tego urządzenia. A że było już niedługo przed zamknięciem, to odłożyłem temat na kiedy indziej.

 

Co do switcha, to czy musi on spełniać jakieś standardy? Moglibyście podrzucić jakieś modele? Nigdy nie korzystałem z czegoś podobnego i nie chciałbym naciąć się na tandetę.

 

Chodzi mi po głowie jeszcze jeden temat. Czy obecne przewody ethernet w moim domu mogą okazać się wąskim gardłem dla sieci? Jak mówiłem, instalacja ma już kilka ładnych lat i zastanawiam się czy technologia wciąż jest taka sama, czy coś się zmieniło w temacie. Wymiana przewodu wiązałaby się z małą rewolucją w domu, ale chciałbym ewentualnie mieć to na uwadze na przyszłość.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Modem Funbox 6 + dwa routery

@grandpa Kup dodatkowe AP. Przy tej prędkości łącza nie musisz celować w topowe modele z WiFi 6 i wyżej, wystarczy markowy model AC 866 (oczywiście mam na myśli używanie 5 GHz gdzie tylko się da). Jeżeli masz przewody kategorii 5e lub wyższej to nie musisz ich ruszać. Zapamiętaj też, że to urządzenia decydują do którego punktu dostępowego się połączyć a nie AP. Switch, który będzie sprawdzał się w połączeniu z usługą telewizji od Orange musi obsługiwać IGMP Snooping.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53649
  • 625

Modem Funbox 6 + dwa routery

@grandpa  jeśli opis na kablach jest kat 5e to spokojnie. 

Zawsze możesz podpiąć do FB i zrobić speedtest z poziomu laptopa na końcu kabla ethernet 

Switch powinien być Gbethernet znanej firmy ( Dlink, TP-Link, Zyxel) i to nie z tej dolnej półki. Chodzi o wydajność, a na tym nie oszczędzisz, bo się "zatka"

AP mają jedną wadę, nie wszystkie mają wbudowany switch, co zapewni rozdzielenie i podłączenie netu do kolejnego miejsca