Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

@arte_k88, tak to wygląda teoretycznie:

 


@atlas_cudownapisał(-a)

TV i Internet to 2 różne VLAN'y. Musisz sprawić, aby te 2 vlany były dostępne dla siebie, czyli zrobić odpowiednie trasy w tablicy routingu.


A praktyczny problem jest taki że opcje te nie są eksponowane na twoim ruterze (ani zresztą na Funbox, tyle że ten ma je firmowo ustawione). Dodatkowo, przy VLAN na którym jest TV, dochodzi kwestia obsługi rutingu pakietów multicast - zarówno ruter jak i wszystko po drodze muszą prawidłowo (cokolwiek to znaczy) obsługiwać te pakiety. Różnie z tym bywa w praktyce. Na pewno nie jest wskazane wpuszczanie tego ruchu do WiFi, jeśli AP nie obsługuje IGMP i sieje cały ruch pochodzący z tego VLAN do wszystkich. Ale znane są też przypadki, kiedy skądinąd teoretycznie prawidłowo podłączony switch Gbps nie radził sobie z tym protokołem z jakiegoś niejasnego powodu. Tak że tylko eksperymenty.

 


@arte_k88napisał(-a)

Spróbuje tak zrobić jak piszecie. Przepnę switcha blisko routera podepnę tak i zobacze czy zadziała. Jak sobie siwtch z tym poradzi to może dalej od switcha poprowadzę sieć. To nie głupi pomysł ale czy zadziała?

 


Koniecznie sprawdź, nie ma to jak eksperyment. A w tym przypadku teoria mówi że na dwoje babka wróżyła. Na tym forum za rzadko jak na mój gust trafiają się ludzie skłonni do takich eksperymentów więc trzymam kciuki!

 


Mam jeszcze jeden pomysł bo mam jeszcze jeden router tez tp linka tylko starszy C2 w nim też da sie ustawiać czy ma być internet czy IPTV w danym porcie lan tylko jak go podłączyć bez DHCP? I podłączyć go pod port Internet na głównym TP. Czy takie coś zadziała? I wstawić go w miejsce gdzie mam jednego switcha.


 Możesz go użyć jako switch po odpowiednim skonfigurowaniu, takim jak opisał @Samotnick. Jeśli chciałbyś korzystać z jego WiFi, to jeszcze trzeba się zastanowić nad rachunkiem zysków i strat, wziąć pd uwagę zasięgi itd., ale co do zasady też nie ma przeciwwskazań. Dość istotne jest też czy on ma porty 1Gbps? Jeśli nie ma, to pewnie gra nie jest warta świeczki, jeśli ma to jak najbardziej można się pobawić. Do testów na pewno się nada.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 14
  • 60
  • 0

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

Niestety eksperymenty się nie powiodły. Nic nie wybuchło nic sie nie spaliło 😄

Połaczenia ze switchem sie nie udały internet rozłączało

Połączenia z drugim routerem podobne do switcha Jak w C6 kabel Lan był wpięty do portu z nazwą internet to działał internet w C2. A TV brak. Jak w C6 był wpiety pod port z nazwa IPTV w C2 odłączało intenet i działała TV ale chyba tylko na portach ustawionych pod IPTV 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12988
  • 53322
  • 619

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

@arte_k88  wiem, że to żadna rada, zostań przy głupim FB, skoro działa najlepiej TV, a sieć dalej ( gdzie oczywiście możesz,) zrób na sprzęcie alternatywnym

Opisz ewentualnie jak wygląda sieć kablowa, może coś uradzimy 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1625
  • 8089
  • 63

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

@arte_k88 Skoro nie ma izolacji pomiędzy portami o różnych „typach” to jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby użycie switchy zarządzanych. Można wtedy ustawić osobne VLANy i puścić je jednym przewodem do kolejnego switcha zarządzanego. Nic się nie będzie zapętlać.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 14
  • 60
  • 0

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

Ogólnie FB mi nie przeszkadza po za jedną mała wadą którą niedawno wykryłem. Przez dłuższy okres szukałem winy W tych tp linkach które mam bo miałem je podłaczone ze sobą mostem WDS bezprzewodowo i do jednego z nich po wifi podpięty falownik od fotowoltaiki. Kupiłem tez urządzenie wifi mesh bezprzewodowe bo w tym miejscu gdzie mam falownik nie mam jak podpiąć coś kablem lan. Ale błędu nie usunąłem. I właśnie wpadłem na pomysł podłączyć jako pierwszy router tp-linka. I problem sie rozwiązał błędu nie było. Czyli coś z FB jest nie tak. W użytkowaniu tego nie wyłapałem. I nie widać problemu. TV działa i internet też. Jakieś mikro wyłączenia mam internetu na FB co jakieś około 30 min zauważalne na wykresach falownika. Dzisiaj zrobiłem przywrócenie do ustawień fabrycznych jak to nie pomoże. To chyba czeka mnie wymiana.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

@arte_k88 

Skoro już masz jakiś mesh, to może prościej byłoby zostawić FB jako ruter, wyłączyć mu WiFi i LAN konfigurować w oparciu o ten mesh? To na pewno zadziała i nic nie będzie się gryzło.

BTW: osobiście mam sterownik fotowoltaiki podłączony kabelkiem, ale nie zauważyłem żeby miał jakieś przerwy w dostępie do sieci (ruterem jest FB3, IMHO to zupełnie dobry ruter; bardzo stabilny i praktycznie bezawaryjny - chodzi bez przerwy już trzy lata i nie zawiesił się ani razu).

 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 14
  • 60
  • 0

Konfiguracja Tp-link C6 V2 dla TV i Internetu zamiast fanbox 3.0 z ONT - jak ustawić?

Po wczorajszym przywróceniu do ustawień fabrycznych w FB falownik dzisiaj sczytał dobry wykres wiec chyba błąd udało sie naprawić. Oby teraz wszystko działało OK.

Dziekuje za podpowiedzi temat chyba można zamknąć.