Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 2
  • 0

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

Witam,

od jakiegoś czasu jestem posiadaczem usługi Intermetu od Orange po kablu do 80 mb/s. Przy instalacji technik sprawdzał przepustowość, i wpisał 43MB/s dl na 12MB/s upl. Do usługi mam podłączony komputer stacjonarny w drugim końcu domu, i tu niestety pojawia sie problem. Początkowo miałem problem z zasiegiem do tego komputera przy zwykłym adapterze USB. Postanowiłem zainwestować i zakupić kartę sieciową WI-FI po PCI-e, w najnowszym standardzie WI-6 (link do karty: https://www.x-kom.pl/p/551539-karta-sieciowa-asus-pce-ax3000-3000mb-s-a-b-g-n-ax-bt-50-wifi.html ) Niestety mam problem jak skonfigurować te karte razem z funboxem 2.0. Zasieg jest bardzo dobry, max kresek, ale niestety pojawia się problem z prędkością internetu, który waha się od 0,5 -2,5 MB/s. W tym samym pokoju, przy speedtesie z telefonu Iphone pokazuje mi ok 20MB/s. Próbowałem ustawić w różnych zakresach, częstotliwościach, niestety nic nie pomogło. Doczytałem gdzies w necie, że niestety będę miał problem z komunikacją ż FunBoxem 2.0 przy najnowszych kartach i powininem niestety zainwestować w inny AP. Czy faktycznie tak jest, czy może jest to jednak kwetia poprawnej konfiguracji sprzętu od Orange wraz z moją kartą sieciową?

12 ODPOW. 12
Anonim

Nie dotyczy

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

@Sassy85  niestety jest jak piszesz, FunBox 2.0 to stary bardzo router, wypada dokupić nowy i nowoczesny router (mający opcję ustawienia jako Punkt Dostępu, wspierający wi-fi 6, te wi-fi wtedy wyłączysz w FunBox 2.0, oba routery spinasz kablem lan, będzie lepszy zasięg i wsparcie nowych pasm wi-fi.

Standard AX jeszcze nie gości w tańszych routerach, ale ten TP-Link Archer AX10 go ma (329zł), licz się jednak z tym że AX nie pokryje całego domu, tak jak poczciwe 2,4GHz.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 2
  • 0

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

Jak ma się zasięg przy standardzie AX, do 5GhZ, Ten funBox 2.0 nie ma żadnych anent zewnętrznych a przy ustawionym standardzie 5GhZ też pokazywało 4/5 kresek.  Pytanie czy mimo wszystko są to jednak ograniczenia pasm, a nie samego sprzętu  i dodatkowy AP z porządnymi antenami i tak nie wiele tutaj zmieni? Dodatko nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy muszę zachować ten funbox połaczony kablem Ethernet z moim nowym AP, nie mogę po prostu wprowadzić  ustawien uzytkownika jak Login haslo do mojego nowego AP?

Anonim

Nie dotyczy

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

TP-Link Archer AX10 jest bez modemu VDSL i musisz pozostawić FunBox 2.0, nie ma routerów AX z modemem VDSL, router z dobrymi antenami dużo zmieni, będzie dobry zasięg bez porównania z FunBox, tylko router musi być w dobrej lokalizacji, nie wciśnięty głęboko w szafkę @Sassy85  😉

Jedyna opcja podmiany  za FunBox 2.0 to TP-Link Archer-vr400 , ale AX ten router nie ma, wtedy będzie jeden router i lepszy zasięg, ba sporo dodatkowych funkcji i usług, tylko konfiguracja mus ręczna, bo FunBox 2.0 gro ustawień automatycznie poprzez net dostaje.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

Do VDSLa byś musiał kupić router wspierający tą technologię, bo nie podłączasz go tak jak na światłowodzie, przez wejście WAN, jeżeli chcesz zastąpić Funboxa całkiem.. Musi być w nim modem ADSL/VDSL.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

@Sassy85Przy VDSL-u zapiętym na 43Mb/sek kupowanie karty  z wifi6 to działanie trochę na wyrost. Większa prędkość wifi, to krótszy zasięg, a Ty na usłudze masz prędkość wystarczająca do wifi 2,4GHz. Tu transfer jest do około 70Mb/sek, więc i tak usługa nie wyda tyle...

Dodatkowym plusem 2,4 jest zasięg. Dużo większy niż wifi6. Może trzeba było kupic dobrą kartę z antenami zewnętrznymi na 2,4? Może warto wystawic kompa bardziej w "światło" nadawania modemu?

Zamiast kupować drogi sprzęt na "wyrost" warto było spróbować z dobrej jakości transmiterami sieciowymi czy range extenderem w połowie drogi i zastosowaniem kabla na "ostatniej mili"....

Zainstaluj Wifianalyzera na Androidzie i sprawdź moc sygnału odbieranego na smartfonie w różnych miejscach domu, a poznasz rozkład zasięgu sieci.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 2
  • 0

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

Pod tym adresem jestem jeszcze tylko 2 miesiące. Brakowało mi porządnej karty w stacjonarce + mam blutootha w standardzie. Jak dla mnie to żart, że w centrum dużego miasta (Poznań) Orange oferuje jakieś śmieszne 40 Mb/s. U siebie w mieszkaniu nie będę miał z tym problemu, mam światłowód + wyciagniete we wszystkich pokojach gniazda rj45, także i tak będę jej używał jako bluetooth. Przy sprzęcie za 10k, nie uważam żeby karta za 200zł była zakupem "na wyrost". Szukam najlepszego rozwiązania na te 2 miesiące, tak żebym nie miał problemu z transferem przy videokonferencjach itp. Wygląda na to, że jeśli faktycznie nie można funboxa zparować z moją kartą, to kupie po prostu dodatkowy AP pod moją kartę i zepnę ten AP na sztywno po rj45 z funboxem. Dobry Router też, się przyda na przyszłość.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

To już lepiej kup kabel i pociągnij do pokoju gdzie siedzisz i nie będzie problemu z videokonferencją, jak i tak na krótki okres potrzebujesz.

A dobry, niedrogi router z wifi 6 to np. Huawei AX3. Za 199zl teraz jest. Ale jak postawisz go w tym samym miejscu co Funbox to nic nie zmieni raczej.

Anonim

Nie dotyczy

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

@-brtk-  z tego co użytkownicy piszą, ten Huawei ma słabe wifi, po co @Sassy85  ma się denerwować, przy oszczędzi trochę kasy, ale będzie niezadowolony z zasięgu wi fi. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Konfiguracja Routera std. Wi-6 z funboxem 2.0

Ale przecież karta, którą kupił pytający, pracuje na 2,4GHz i obsługuje starsze standardy. Tak jest wyspecyfikowana: 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Wyłączyć jej więc w ustawieniach nieprzydatny zestaw standardów i zostawić niezbędny do uzyskania prędkości osiągalnej na dostępie. Np b/g/n, albo nawet tylko b/g.