Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja IPTV na OpenWRT/LuCI z dekoderem 4K Multi

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 22
  • 61
  • 1

Konfiguracja IPTV na OpenWRT/LuCI z dekoderem 4K Multi

Przez ostatnie 2 dni bawiłem się konfiguracją od @szyhownica i próbowałem samodzielnie ustawić ją przez LuCI, a nie przez SSH. Chciałem zobaczyć, czy robiąc wszystko „graficznie”, LuCI doda te same komendy do plików konfiguracyjnych routera, które po każdej zmianie sprawdzałem przez SSH.

 

I w końcu problem się rozwiązał – WiFi zwalniało przy włączonym IPTV, ponieważ...

... polecenie IGMP snooping było dodane w złym miejscu w konfiguracji sieci!

 

@szyhownica poradził mi, aby dodać je tutaj:

config interface 'lan'
[...]
	option igmp_snooping '1'
[...]

A LuCI dodał je tutaj:

config device             
        option name 'br-lan'              
        option type 'bridge'      
        list ports 'lan1'                 
        list ports 'lan2'        
        list ports 'lan3'    
        list ports 'lan4'             
        list ports 'lan5'                 
        option igmp_snooping '1'
[...]

Nie wiem, czy to kwestia mojego routera (bo na routerze @szyhownica pierwsza opcja działała, a na moim nie), ale najwyraźniej mój router wymagał, aby IGMP snooping było na mostku LAN, a nie na interfejsie LAN. Niby to samo, a jednak robi różnicę. Dzięki temu nie musiałem usuwać ani adresu MAC mostka, ani blokować IPv6 – wszystko zaczęło działać po zmianie lokalizacji tej komendy.

 

Oczywiście, nie zrzucam winy na @szyhownica, to Tobie w dużej mierze zawdzięczam sukces, podesłałeś mi pierwszą działającą konfigurację, pomogłeś ze sprawdzaniem moich plików i poświęciłeś sporo czasu, aby to dla mnie rozwiązać. Bardzo Ci dziękuję za wszystkie porady i poświęcony czas! 🙂

 

WiFi działa normalnie bez konieczności włączania opcji multicast to unicast, przynajmniej na moim routerze. Dzięki temu, nawet jeśli problem związany z tym ustawieniem nie został jeszcze rozwiązany na oprogramowaniu producenta, nie stanowi on już większego problemu. Przetestowałem działającą konfigurację i działa ona zarówno na stabilnej wersji systemu, jak i na wersji beta oraz na "ulepszonej" wersji oprogramowania.

 

Ponieważ każdą zmianę wprowadzałem linijka po linijce, udało mi się odchudzić konfigurację i wyrzucić to, co niepotrzebne. Jak wielu z Was wspominało, pewne opcje przy interfejsie nie są już konieczne.

ONT mam podłączony bezpośrednio do routera GL.iNet z OpenWRT/LuCI, a WiFi działa z prędkością 950 Mbps, zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym IPTV. IPTV działa bez problemów po kablu i po WiFi (najwyraźniej kiepska jakość IPTV po WiFi, o której wspominałem wcześniej, była spowodowana źle ustawionym IGMP snooping).

 

Innymi słowy – da się to zrobić, jeśli się chce!

 

Teraz rozważam jeszcze dodanie usługi IP voice dla telefonu oraz sprawdzenie, czy strumień IPTV można uruchomić np. na komputerze, znając dokładne parametry kanałów (ale o tym już w innym wątku, żeby nie robić bałaganu). Chciałem jeszcze raz bardzo podziękować @szyhownica za ogromną pomoc przy konfiguracji oraz wszystkim @j131@pirenej@Samotnick za uwagi i wskazówki.

 

Oto podsumowanie wszystkiego, jak skonfigurować działający internet i IPTV na własnym routerze OpenWRT/LuCI (w moim przypadku GL.iNet) z dekoderem 4K Multi we wrześniu 2024 roku. Mam nadzieję, że przyda się to komuś i zaoszczędzi czas przeszukiwania starych postów o innych systemach/routerach/dekoderach sprzed kilku lat. Taki nowy punkt wyjścia. Konfiguracja jest maksymalnie uproszczona (wszelkie relikty przeszłości usunięte) i działa. Potrzebny tylko router z OpenWRT/LuCI (z dodatkowym pakietem IGMP Proxy), ONT i dekoder 4K Multi. Teraz można śmiało powiedzieć, że wygląda prosto, mimo tygodni pracy nad jej dopracowaniem. 😛

 

PODSUMOWANIE:

  • /etc/config/network
    config device
    option name 'br-lan'
    option type 'bridge'
    [...]
    option igmp_snooping '1'
    [...]
    # IGMP snooping wyżej dodane do konfiguracji mostka LAN #
    config device option type '8021q' option ifname 'XXX' option vid '839' option name 'XXX.839' list egress_qos_mapping '0:4' list egress_qos_mapping '1:4' list egress_qos_mapping '2:4' list egress_qos_mapping '3:4' list egress_qos_mapping '4:4' list egress_qos_mapping '5:4' list egress_qos_mapping '6:4' list egress_qos_mapping '7:4'
    # gdzie XXX to nazwa portu WAN (np. eth0 / eth1 / wan) w zależności od routera #
    config interface 'iptv' option device 'XXX.839' option proto 'static' option ipaddr 'ABC.DEF.GHI.JKL' option netmask '255.255.255.0'

    # gdzie XXX to nazwa portu WAN (np. eth0 / eth1 / wan) w zależności od routera #
    # gdzie ABC.DEF.GHI.JKL to adres IP do interfejsu IPTV w zależności od Twojej konfiguracji (np. wolny adres z klasy C) #
  • /etc/config/igmpproxy
    config igmpproxy
    	option quickleave 1
    #	option verbose [0-3](none, minimal[default], more, maximum)
    
    config phyint
    	option network iptv
    	option zone iptv
    	option direction upstream
    	list altnet 10.0.0.0/8
    
    config phyint
    	option zone lan
    	option network lan
    	option direction downstream
  • /etc/config/firewall
    [...]
    
    config zone
    	option name 'iptv'
    	list network 'iptv'
    	option input 'DROP'
    	option output 'ACCEPT'
    	option forward 'DROP'
    
    config rule
    	option target 'ACCEPT'
    	option proto 'igmp'
    	option src 'iptv'
    
    config rule
    	option target 'ACCEPT'
    	option proto 'udp'
    	option src 'iptv'
    	option dest 'lan'
    	option dest_ip '224.0.0.0/4'
    
    config forwarding
    	option src 'iptv'
    	option dest 'lan'

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5961
  • 24248
  • 204

Konfiguracja IPTV na OpenWRT/LuCI z dekoderem 4K Multi

@Yecon 

W sumie logiczne: "igmpsnooping" na całym "zespole portów" powoduje, że tylko jeden z zespołu (ten który wyśle prośbę) jest "obsługiwany"  multicastem.

W innym miejscu na wiele się nie przydawał.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 89
  • 0

Konfiguracja IPTV na OpenWRT/LuCI z dekoderem 4K Multi


@Yeconnapisał(-a)

I w końcu problem się rozwiązał – WiFi zwalniało przy włączonym IPTV, ponieważ...

... polecenie IGMP snooping było dodane w złym miejscu w konfiguracji sieci!

 

@szyhownica poradził mi, aby dodać je tutaj:

config interface 'lan'
[...]
	option igmp_snooping '1'
[...]

A LuCI dodał je tutaj:

config device             
        option name 'br-lan'              
        option type 'bridge'      
        list ports 'lan1'                 
        list ports 'lan2'        
        list ports 'lan3'    
        list ports 'lan4'             
        list ports 'lan5'                 
        option igmp_snooping '1'
[...]

Nie wiem, czy to kwestia mojego routera (bo na routerze @szyhownica pierwsza opcja działała, a na moim nie), ale najwyraźniej mój router wymagał, aby IGMP snooping było na mostku LAN, a nie na interfejsie LAN. Niby to samo, a jednak robi różnicę. Dzięki temu nie musiałem usuwać ani adresu MAC mostka, ani blokować IPv6 – wszystko zaczęło działać po zmianie lokalizacji tej komendy.

Szczerze — przepatrzyłem wiele konfiguracji w internecie, czy to polskich, czy zagranicznych, czy nawet francuskiego Orange i za każdym razem IGMP snooping jest ustawiony w interfejsie LAN. Nawet oficjalne wiki OpenWrt pisze, by dodawać do interfejsu LAN.


Teoria:

Wydaje mi się, że gdy ustawisz a mostu o nazwie br-lan to faktycznie — IGMP snooping będzie działać tylko w tych wybranych portach. Wi-fi domyślnie działa w interfejsie LAN, dlatego szwankował, gdy był włączony dekoder. Najwyraźniej IGMP snooping nie lubi Wi-Fi. Gdyby stworzyć nowy interfejs tylko dla Wi-Fi, wtedy nie przeszkadzałaby wtedy ta opcja. Najprawdopodobniej również, gdybym stworzył osobną sieć tylko dla dekodera, wtedy również Wi-Fi działby bez najmniejszych problemów.

 

 

Dzięki za poradę, sam sprawdzę, jak się mój router zachowuje się, jak nikogo nie będzie w domu. Faktycznie nie trzeba, dodawać 3 opcji (vendorid, reqopts, sendopts) do interfejsu iptv, miałem to wielokrotnie sprawdzić, ale za każdym razem zapominałem 😂.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2016
  • 9745
  • 80

Konfiguracja IPTV na OpenWRT/LuCI z dekoderem 4K Multi

@szyhownica IGMP Snooping jest w opcjach mostka https://openwrt.org/docs/guide-user/network/network_configuration#bridge_options. Logiczne, ponieważ to funkcjonalność L2.

PS Włączenie tej opcji automatycznie uruchamia multicast_querier, który to (querier) jest standardowo uruchomiony na FB.