Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 0
  • 0

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

Dobra napiszę jak mam zbudowaną sieć i jakie mam urządzenia. W załączniku schemat sieci jaki chciałbym mieć. Czy taka konfiguracja będzie działać z Funboxem3 i dwoma dekoderami?

 

Aktualnie tak mam zbudowaną sieć zamiast funboxa mam router Linksys, zamiast dekodera głównego wpięty mam telewizor. Dekodera multiroom nie mam.


siec.png
Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@BORAX  switch musi kupić i tak z tych droższych, by to miało ręce i nogi, teoretycznie każdy z tych droższych obsługuje VLAN, ale tego nie testowałem, ba producenci rzadko o tym piszą, co do ustawień to są na Forum, kwestia wpisania ich.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 0
  • 0

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

Próbuję znaleźć rozwiązanie wymagające jak najmniej modyfikacji sprzętowych. Tak sobie myślę, że koncentryk telewizji kablowej, który idzie z pokoju 1 do 2 mogę zastąpić skrętką i wtedy będę miał podłączone dwa dekodery bezpośrednio do funboxa (do portu 1 i 2). Nowy obraz sieci będzie wyglądał jak w załączniku.

Czy w takim układzie port 3 i 4 w funboxie będzie działał jak switch? czy urządzenia podpięte do portu 3 i 4 będą działać w jednej sieci i będą się widzieć?

 


siec2.png
Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@grzegorz_ch  jeśli wszystko podpięte do FunBox 3.0 będzie, on zarządza siecią poprzez DHCP, nie będzie problemów, tak samo z widocznością ich (potocznie pisząc), tylko zastanawiam się czy FunBox 3.0 uciągnie tyle sprzętu, to spore wyzwanie na średniej klasy router, ale jak nie sprawdzisz to nie będzie wiadomo.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 0
  • 0

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@irek6311 tego się też obawiam. Do tych połączeń kablowych dochodzą jeszcze połączenia WiFi:

3 smarfony,

3 tablety,

3 zegarki,

na tą chwilę 7 autorskich urządzeń IoT, które wysyłają na router okresowo dane z czujników (co 15 min).

Aktualnie mam router Linksys WRT1200AC z zainstalowanym OpenWrt, na którym mam autorski system inteligentnego domu (zbiera dane z mikrokontrolerów przez WiFi i udostępnia na WWW dane i wykresy).

Jak zamienię Linksysa na Funboxa, to jeszcze w sieć będę musiał wpiąć np. Rasberry Pi, na który przeniosę funkcje inteligentnego domu.

 

najprościej, bo było chyba zostawić telewizję z kablówki i wziąć sam internet, ale z oddzielnym ONT, który podłączyłbym bezpośrednio do mojego routera Linksys, tylko czy coś takiego jest możliwe (ominąć Funboxa)??

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

Jeśli dostał byś do światłowodu ONT, to możesz własny router czy inny mocniejszy z wolego rynku kupić, teoretycznie z FunBox 3.0 można dostać ONT, ale trzeba to załatwić zaraz, potem może być to trudne lub nie możliwe, przy tak wymagającej sieci to router z wyższej półki by się przydał (800zł wzwyż), inna sprawa to switche, mają różną przepustowość pomimo gwarantowanego 1Gb/s, trzeba weryfikować specyfikacje, bo można szybko zatkać sieć lokalną, potem transfery vs Internet będą słabe.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@grzegorz_ch  Ja bym dokupił najtańszy, dobry switch niezarządzalny(1Gb) i spiął dwa dekodery w jedno gniazdko LAN. Reszta ok. Jeżeli chodzi o wydajność Funboxa 3.0 przy tylu urządzeniach to nie wiem. U mnie śmigało 10-12 urządzeń i było OK. Specyfikacja CPU jest dostępna w internecie.

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@BORAX  z tymi tanimi switchami taki problem, że przepustowość w sumie mają często tylko 1Gb/s, więc spore spowolnienie. nie warto moim zdaniem oszczędzać, ale to nie ja będę z tego korzystać.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 7
  • 0
  • 0

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@BORAX mogłyś wskazać gdzie znaleźć szczegółową specyfikację funboxa 3?

Anonim

Nie dotyczy

Internet światłowodowy, Funbox 3 - kilka pytań

@grzegorz_ch  ja to bym FunBox 3.0 skreślił, będziesz miał spory problem z dostępem zdalnym na FunBox, ONT i przykładowo TP-Link Archer C4000, jest drogi ale to co oferuje nie znajdziesz ani w FunBox, ani typowym średniaku, gwarantowane że nie będzie słabym ogniwem w twojej sieci, do tego dobre switche, sieć będzie mega szybka i stabilna.