Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPTV Mesh Tenda MW12


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV Mesh Tenda MW12

Chcę skonfigurować Mesh WiFi (Tenda MW12) tak aby działał na nim IPTV.

Wydajność WiFi to około 200-300 Mb w najgorszej lokacji, więc wydaje się OK.

 

Podłączenie w tej chwili jest takie, że WiFi w Funbox wyłączyłem, jedyne WiFi to te z Mesh'a.

Dekoder podłączony do stacji "satelitarnej" przez Ethernet.

 

Próbowałem podłączenia typu DHCP, Bridge, Stały IP ale za każdym razem dekoder zrywa połączenie, działa powolnie tak jakby nie mógł wynegocjować pełnej prędkości.

 

Wiem, że są tu wątki opisujące to zagadnienie ale ciężko mi je odnieść do mojego przypadku. Od czego zaczać? Co i jak skonfigurować?

23 ODPOW. 23

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18417
  • 52662
  • 710

IPTV Mesh Tenda MW12

@radekrp90 kilka tematów na NO w sprawie puszczenia telewizji IPTV przez własny router jest, natomiast Ty chcesz wpuścić sygnał z dekodera SAT w sieć LAN, chyba dobrze zrozumiałem?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

IPTV Mesh Tenda MW12

@radekrp90 

"Stacja satelitarna" to rozumiem część mesh? I do niej masz eternetem wpięty dekoder?

Teoretycznie to powinno działać bez żadnego probemu.

Napisz może więcej o objawach, jest problem z połączeniem w ogóle, z wydajnością czy ze stabilnością? Dekoder nie widzi problemu w diagnostyce (D-C-D)?

 

PS. Żeby sprawdzić czy połaczenie jest generalnie OK, mógłbyś zamiast dekodera podłaczyć komputer i puścić np. speedtest.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV Mesh Tenda MW12

Speed test na komputerze podłączonym do tej samej stacji Mesh (czy tam routera, czy satelity - jak zwał tak zwał) wyciąga około 200-250 Mbit, przy ping 10. Zadowalająco uważam.

Dekoder mocno klatkuje, czasami pokazuje komunikat o braku dostępu do kanału jak gdyby sieć była za wolna.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

IPTV Mesh Tenda MW12

@radekrp90 

OK, czyli rozumiem że dekoder konfiguruje się poprawnie i jest dostęp zarówno do kanałów TV "na żywo" jak i do "nagrań" (VOD, multinagrywarka, time shift).

Czy problemy które opisałeś występują tylko w kanałach "na żywo" czy także przy odtwarzaniu, np. z mulitinagrywarki albo "od początku"?

Jeśliby problem był ograniczony tylko do kanałów "na żywo" to by znaczyło że Twój mesh nie radzi sobie z mutikastami. Jeśli także odtwarzanie nie działa, to jest jednak jakiś ogóly problem z wydajnością. Zgadzam się z Twoją konstatacją, że jest to zaskakujące; IP TV w najbardziej ekstremalnym przypadku nie wymaga więcej niż około 100Mbps.

Tak czy owak bez wiedzy o tym jakie możliwości konfiguracyjne ma ten mesh niewiele mogę doradzić.

 

PS. Poczytam dokumentację i dam znać co o tym sądzę, ale na pierwszy rzut oka widzę kilka potencjalnych problemów.

PS2. Przeczytałem "User Guide". Słabo to wyglada. Ubogie opcje konfiguracji. Ani słowa o wsparciu dla multikastów. Obawiam się że nie da się na tym oglądać IP TV od Orange. Jeślibym musiał to konfigurować u siebie, to zostawiłbym IP przez DHCP, ale w FB upewniłbym się że będzie zawsze przydzielany ten sam IP dla tej Tendy. Poza tym w ustawieniach Tendy nie powinno być żadnych alternatywnych serwerów DNS czy DHCP - trzeba upewnić się że komputery połączone przez Tendę dostają ustawienia sieci z FB, takie same jakby były połączone kabelkiem do FB. Jeśli to się uda osiągnąc, to pozostaje tylko sprawdzenie czy QoS Tendy czegoś nie psuje. Wygląda na to że domyślne ustawienia są tu dość karkołomne a opcji nie ma żadnych więc najlepiej toto wyłączyć. Generalnie opis robi bardzo złe wrażenie.

Rekomenduję to co zawsze, czyli żeby dać sobie spokój z próbami transmisji IP TV z FB do dekodera inaczej niż bezpośrednim kabelkiem eternetowym. A mesh niech sobie działa, do wszystkiego innego się nada.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

IPTV Mesh Tenda MW12

@radekrp90 

Jeszcze jedno. Zadałeś to pytanie także w innym wątku, ale tam napisałeś że problem występuje kiedy w sieci działają też inne urządzenia. Tutaj o tym nie wspomniałeś, zakładałem że nawet testy robione w "sterylnych" warunkach dają efekt taki jaki opisujesz.

Jeśli jednak "w sterylnych warunkach", czyli bez żadnych innych urządzeń podłaczonych do WiFi, IP TV działa poprawnie, a zaburzenia są "tylko" kiedy mesh zaczyna być współużytkowana, to problemem jest jednoznacznie brak w Tendzie poprawnej obsługi QoS. Jeśli zabawy ustawieniami z tym związanymi nic nie pomogą (a sądząc po opisie raczej nie ma na to szans), to jest "pozamiatane", tak jak napisałem w poprzednim poście.

Na przyszłość, dużo lepiej jest założyć nowy temat i podać w nim wszystkie informacje, niż zadawać podobne pytania w różnych wątkach.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV Mesh Tenda MW12

Tak wiem, tam napisałem bo początkowo mi się ten temat nie pokazał jako utworzony. I tak gdy włączę IPTV to urządzenia podłączone do tej samej bazy mesh nie działają (brak połączenia z internetem).

Niestety ten mesh ma ubogie ustawienia, wcześniej testowałem np router Huawei AX3 jako repeater i ten działał poprawnie ale niestety gubił konfigurację i miał niska wydajność z wieloma urządzeniami na raz. Niestety moje wymagania są specyficzne (3 kondygnacje, w zasadzie można przyjąć że dwie rodziny, 3 dekodery z czego z jeden jest bezużyteczny, jeden podpięty bezpośrednio pod FB, mój po WiFi ale tylko na tym z FB, i tylko teraz gdy WiFi jest oddelegowane specjalnie dla dekodera).

Ustawienia QoS - włączone i wyłączone bez zmian.

Typ pracy - Bridge i Stały IP to samo, DHCP (czyli odrębna sieć) to już w ogóle jak strzeli.

Jaki mesh ma opcje konfiguracji multicast? ASUS, Linksys? Te już wychodzą drogo w przypadku wersji trzypasmowych,  a tylko takie biorę pod uwagę jeśli nie mogę pod nie podpiąć kabla Ethernet.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

IPTV Mesh Tenda MW12

Moja rada: zaciśnij zęby i przeforsuj okablowanie domu eternetem. Wszystkie problemy skończą się jak ręką odjął.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 53
  • 71
  • 0

IPTV Mesh Tenda MW12

Gdyby zależało to ode mnie już dawno by tak było. Zresztą kabel już mam (jakieś 60 metrów, wtyczki też różnego rodzaju).

Jednak w najbliższym czasie nie mam planowanych remontów więc ciężko się nomen omen przebić z tym pomysłem.

Tak czy inaczej dziękuję za prady. Poszukam coś z Asusa może, może z TPLink.

Anonim

Nie dotyczy

IPTV Mesh Tenda MW12

@radekrp90  jedynie router z alternatywnym softem, na firmowanych żaden Asus czy TP-Link nie obsłuży Orange TV.