Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox6 - jaki dodatkowy router z lepszym WiFi ?

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5954
  • 24221
  • 203

Funbox6 - jaki dodatkowy router z lepszym WiFi ?


@ragrantsnapisał(-a)

...

Dodam że wcześniej w tym samym miejscu był FB 2 i zasięg wifi był w punktach w których teraz jest słaby albo go brak. 


To jeszcze dodam komentarz do tego stwierdzenia. Nie sugeruj się tym. Sytuacja WiFi jest zmienna w czasie i przestrzeni. Jest bardzo prawdopodobne, że dzisiaj ten FB2 też by nie wyrabiał. A technologicznie FB2 jest poważnie w tyle za FB6.

BTW: jeśli masz IP TV to na kanale IIRC 88 jest poradnik o WiFi.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 16
  • 0

Funbox6 - jaki dodatkowy router z lepszym WiFi ?

@j131 

To nie jest tak że mam uczulenie na kabel tylko w chwili obecnej wiązało by się to z kuciem w ścianach i wierceniem między kondygnacjami ... Rozumiem że w np. X50 i tak pierwszy punk dostępowy musi być połączony kablem z FB a pozostałe łączą się już po wifi między sobą... 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5954
  • 24221
  • 203

Funbox6 - jaki dodatkowy router z lepszym WiFi ?


@ragrantsnapisał(-a)

...

To nie jest tak że mam uczulenie na kabel tylko w chwili obecnej wiązało by się to z kuciem w ścianach i wierceniem między kondygnacjami ... Rozumiem że w np. X50 i tak pierwszy punk dostępowy musi być połączony kablem z FB a pozostałe łączą się już po wifi między sobą... 


No jasne że trochę z tym roboty jest, ale raz zrobione dobrze, pozostaje na długi czas. Kuć nic nie trzeba, przewiert też jakiś spektakularnie duży nie jest. Kabelki są dość cienkie i sztywne, łatwo się je układa i dobrze chowają się np. w listwach przypodłogowych. Warto przynajmniej się zastanowić, w domku to naturalne rozwiązanie (i w sumie tanie).

 

Co do X50 i generalnie mesh to tak, przynajmniej jeden powinien być po kablu, oczywiście nie ma zakazu żeby więcej ich było po kablu, ale nie musi tak być - może być tak jak piszesz. Te jednostki komunikują się ze sobą na wszystkie możliwe sposoby i wybierają optymalne rozwiązanie. Z tego powodu np. w bloku może się takie rozwiązanie nie sprawdzać ze względu na zagęszczenie sieci WiFi. Ale nawet Salomon z pustego nie naleje: przy braku kabla jednostki muszą być na tyle blisko siebie, żeby miały co przekazywać dalej.

Tak się rozpisuję bo miałem trochę podobny dylemat. Co prawda u mnie "od zawsze" wszędzie były kable, ale o WiFi myślalem dokładnie tak jak ty: WiFi z FB jest za słabe, całkiem je wyłączę a postawię sobie jakiś mocniejszy AP w centralnej części domu, na kablu i będzie OK. Zakupiłam jakiś "ruter" za około150PLN, skonfigurowałem go w AP i przez kilka lat "działało". Ale w miarę jak coraz więcej usług zaczęło zależeć od WiFi coraz bardziej "potykałem się o własne nogi": okazywało się że jednak ten zasięg to nie jest taki całkiem OK, bo czasem jest a czasami jakby go nie było, co jakiś (krótki) czas połączenia są zrywane i np. VoWiFi (aka WiFi Calling, bardzo ważne przy słabych zasięgach GSM w budynku) działa tylko "teoretycznie". Wkurzyłem się, zainwestowałem w dwie jednostki X60 i powiem Ci: żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej. Spokojnie obsługują cztery kondygnacje, w tym te dwie najważniejsze w stopniu który wszyscy domownicy oceniają na 10/10. Zero problemów, 100% satysfakcji. No fakt, kosztowało ponad 1k PLN ale zupełnie nie żałuję tego wydatku.

Mimo tej entuzjastycznej opinii o mesh, uważam że kabel jednak jest istotnym elementem systemu.

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 16
  • 0

Funbox6 - jaki dodatkowy router z lepszym WiFi ?

@j131 

Dzięki za tak obszerne i proste objaśnienie tematu. Muszę w takim razie poważnie zastanowić się nad poprowadzeniem kabla piętro niżej przy czym robiąc jak najmniejszy bałagan podczas prac. Myślę że temat został rozwiązany. Pozdr...😉