Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@j131 Jako przykład podam ściąganie aktualizacji nawigacji do mojego samochodu. Plik ma prawie 30 GB. W tym wypadku 60 minut a 20 minut robi już różnicę. LAN jest oczywiście rozwiązaniem optymalnym i nawet korzystałem z tego rozwiązania przez 2 tygodnie sprawdzając, czy router nie jest 'walnięty', ale kabel LAN walający się po podłodzie wygląda dosyć kiepsko (niestety ze względu na gniazdko wejściowe sygnału w mieszkaniu modem stoi w pewnej odległości od laptopa).

 

Argument drugi - sieć 5Ghz jest znacznie mniej 'zatłoczona' i 'zaszumiona'.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

ściąganie aktualizacji się odpala i zostawia, a nie wpatruje w pasek postępu.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@ptr1 

Wady i zalety wszystkich tych rozwiązań są nam obu (i innym tu się wypowiadającym) dobrze znane. Ja aktualizuję nawigację zawsze ze stacjonarnego komputera na sztywno wpiętego w gniazdko sieciowe. Sciąganie plików tej wielkości przez WiFi to masochizm.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@j131 Gdybym mógł podłączyć laptopa na stałe przez kabel LAN to na pewno bym to zrobił i 'olał' Wi-Fi, przynajmniej w przypadku laptopa. Tak zresztą miałem w poprzednim mieszkaniu, gdzie internet szedł przez 'kablówkę'. Niestety aktualnie nie jest to możliwe na stałe ponieważ kabel musiałby iść prawie przez cały pokój.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@ptr1 

Jak się nie ma co się lubi... Jeśli nie możesz położyć własnej instalacji LAN gdzieś pod listwami to pozostaje Ci współczuć.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@j131 Zresztą, od kiedy ustawiłem wspólne SSID dla obu sieci, rozłączanie już nie występuje i generalnie jest OK. Mój poprzedni post z dnia dzisiejszego nie miał na celu narzekania tylko zaproponowanie rozwiązania problemu. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11374
  • 50

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi


@ptr1napisał(-a)

Ja ze swojej strony mogę dodać kilka obserwacji.

 

Po pierwsze - wymiana routera nic nie daje.

 

Po drugie - ponieważ mieszkam w pobliżu lotniska, gdzie pełno jest różnego rodzaju radarów, więc włącza się tzw. DFS (Dynamic frequency selection - Wikipedia) i kanał Wi-Fi w paśmie 5 Ghz automatycznie przeskakuje na jeden z tych nieobjętych restrykcjami (czyli 36; 40; 44; 48). Jeśli np. mam rozmowę przez MS Teams lub pobieram pliki, to wyskakuje wtedy błąd połączenia. Jest to bardzo irytujące. Po chwili wszystko wraca do normy.

 

Po trzecie - w moim przypadku rozwiązaniem tego problemu (oczywiście pomijając połączenie kablem LAN RJ-45) było ustawienie wspólnego SSID sieci Wi-Fi dla pasm 5Ghz i 2.4Ghz. Wtedy w wypadku chwilowego zaniku sygnału 5Ghz (w momencie przełączania kanałów) urządzenie odbiorcze automatycznie przełączało się na 2.4Ghz, po czym po pewnym czasie znowu wracało na 5Ghz. Jednak warunkiem działania tego rozwiązania jest posiadanie urządzenia pracującego w dwóch pasmach (5G oraz 2.4G) oraz wyposażonych w funkcję 'band steering'.


Po pierwsze > jak kupisz sensowny router, to 5GHz będzie stabilne jak głaz, ale to wydatek 1k zł co najmniej w twoim wypadku, FunBox 3.0 czy 6 to niestety słaby ma moduł wi-fi, ale to sprzęt operatora i nie jest to priorytetem, operator gwarantuje prędkości internetu z umowy po LAN.

Tak na koniec, żaden router z wbudowanymi antenami, nie ma stabilnego połączenia na 5GHz, przy Lotnisku to trzeba mieć porządny router niestety.

Taki przykład https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@IreneuszCD Jak Orange udostępni komercyjnie usługę Światłowód 10Gbit/sek (która jest aktualnie do przetestowania w wybranych salonach) to kwestia sama się rozwiąże. W tym wypadku absolutnym wymogiem będzie porządny kabel LAN kategorii 7 a Wi-Fi będzie traktowane tylko jako dodatek.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11374
  • 50

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi

@ptr1  na te 10Gb/s to bym nie liczył tak szybko, ale 2,5Gb/s już prędzej, czy po wi-fi AX tego nie wykorzystasz, na jednym Laptopie pewnie nie, ale jak rodzina liczna, to już tak i wtedy taki TP-Link co wrzuciłem link, da radę, tak na marginesie, gro Laptopów ma słabe te karty wi-fi i anteny, stąd problem z pasmem 5Ghz, laptopy dla graczy mają lepsze karty, ale te kosztują dużo więcej.

Po kosztach, to bym zainteresował się tym https://www.asus.com/pl/networking-iot-servers/wifi-routers/asus-gaming-routers/rt-ax92u/


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Funbox 6 zrywa połączenie z wifi


@ptr1napisał(-a)

@IreneuszCD Jak Orange udostępni komercyjnie usługę Światłowód 10Gbit/sek (która jest aktualnie do przetestowania w wybranych salonach) to kwestia sama się rozwiąże. W tym wypadku absolutnym wymogiem będzie porządny kabel LAN kategorii 7 a Wi-Fi będzie traktowane tylko jako dodatek.


a Ty nadal uważasz, że każde urządzenie musi wysycić dostęp na maxa. Nie musi. Nie takie jest przeznaczenie wysokich przepływności przyłącza. Ot w samej zajawce na temat 10Gb czytamy:

Internet o przepustowości 10 Gb/s to doskonałe rozwiązanie dla domów, gdzie kilku użytkowników korzysta równocześnie z wielu urządzeń. To także świetne rozwiązanie dla małych firm.