Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 77
  • 169
  • 4

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

FunBox 6 .


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?


@agat13napisał(-a)

@slav72 wiesz co by się przydało? Niezależne urządzenie nadawcze. Taki na przykład tp link AX50 lub 1500. Podłączywszy za fb na odbiorniku by można dwa testy robić


@agat13 to dobry pomysł, zrobiłbym taki test lecz na chwilę obecną nie posiadam żadnych routerów, coś tam miałem ale porozdawałem, jednego co sobie zostawiłem to szwagier pożyczył (ale chyba na wieczne oddanie 😉) i nie potestuję.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@slav72 te wymienione mają WiFi6 i dlatego byłyby miarodajne. Ja mam z 5 routerow i co z tego, jak usługi przynajmniej 600-ki nie mam?

Chyba jutro kupię1500


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@agat13  a no tak, niestety takiego co ma wifi6 poza FB 6 nie posiadam 😞


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 120
  • 237
  • 1

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Zgłosiłem problem na czat Orange, sprawa została przekazana dalej do odpowiednich osób. Mam numer zgłoszenia.

Mam tylko nadzieje ze poprawią to szybko bo na ten moment FB 3.0 jest duzo lepszym modemem/routerem dla osób posiadających urządzenua WiFi w standardzie AC. 

Mam teraz dylemat, bo mam 14 dni na ewentualny zwrot odstąpienie od migracji i oddanie FunBoxa 6.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@PeterMac no też jestem ciekaw jak do tego tematu podejdą programiści, co prawda nie spodziewam się że zostanie to załatwione w trymiga (problem trzeba rozpoznać, sprawdzić, napisać poprawkę softu, sprawdzić czy owa poprawka rozwiązuje błąd, na koniec wypuścić aktualizację dla odbiorcy) także to nie tak hop siup, no ale pożyjemy - zobaczymy 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 120
  • 237
  • 1

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

Jasne ze tak zdaje sobie z tego sprawę, jednak niech tylko powiedzą ze to poprawią to bedę inaczej podchodził do FB 6, bo tak nie mam absolutnie zadowolenia z wymiany.

Z jednej strony ma nieco lepszy zasięg, ma sieć AX, ale znowu jak mi telefon nie rozwija skrzydeł do pelni swoich możliwości a na FB 3.0 rozwijał to tak średnio bym powiedział. 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@PeterMac  ja z kolei inaczej odbieram przesiadkę z FB 3.0 na FB 6, biorę pod uwagę różne aspekty, po pierwsze to stabilne wifi i pełne pokrycie całego mieszkania (o czym przy trójce mogłem pomarzyć), następne to wifi6 (czyli zupełnie inna klasa sprzętu) i wreszcie design który mi osobiście przypadł do gustu. Wiem że każdy ma swoje zdanie i je szanuję lecz moje odczucia są takie jak powyżej.

Co do telefonów to jak pisałem we wcześniejszych postach mój s20 robi robotę 😄 a żonki a40 - ona sama mówi "że w domu te 250 Mb jej wystarcza, poza tym nie jest nastolatką i nie trzyma nosa non stop w telefonie". To tyle mojego kazania na temat FB 6 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 120
  • 237
  • 1

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?

@slav72- w pelni sie z Tobą zgadzam, mnie tez FB 6 z wyglądu bardziej pasuje, preferuje routery pionowe zawsze to mniej miejsca zajmuje, mniej sie kurzy na biurku.

 

Z tym ze mam nieco mieszane uczucia z wymiany z FB 3.0 na FB 6, bo fakt ta prędkość na telefonie w speedtest ktorą osiagam na FB 6 na 1 paśmie osiągam~350Mbps w teście to i tak jest az nadto wystarczajaca na codzien na telefon, jednak z drugiej strony na FB 3.0 było wyraznie lepiej ~520Mbps, co jest nieco paradoksem bo tutaj powinno być lepiej albo przynajmniej na równi z FB 3.0 a nie wyraźnie gorzej 🙂

 

Zatem rodzi sie pytanie dlaczego FunBox 3.0 nie ma z tym problemu absolutnie żadnego a FunBox 6 ma i nikt tego jeszcze nie zauważył wydając kolejne wersje finalne oprogramowania, a przecież juz dwa razy mi sie zaaktualizował przy pierwszym uruchomieniu z pudełka, takze juz widać było kilka wersji firmware.

 

Jednak w czym tkwi problem

 

Problemem jest tutaj najwyraźniej tryb MU-MIMO jak mozna przeczytać 

https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-features/33100-why-you-don-t-need-mu-mimo?start=0

FunBox 3.0 ma go zapewne nie aktywnego w oprogramowaniu dla lepszej kompatybilności, a juz w FunBox 6 go posiada aktywnego. 

 

Ten tryb robi wiecej problemów niz pozytku dodajc tylko maly przyrost przepustowości jednak jak widać kosztem cięcia predkości wielu urządzeniom o połowę które łaczą sie tylko na jednym paśmie 1x1 - 433Mbps.

 

Takze powinien zostać wyłączony w oprogramowaniu ! jeśli w tym tkwi przyczyna, ewnetualnie powinna być opcja włączenia i wyłączenia. i objaśnienie do czego to służy.

 

 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - mniejsze prędkości po Wi-Fi niż Funbox 3. Czy tak ma być?


@PeterMacnapisał(-a)

Zatem rodzi sie pytanie dlaczego FunBox 3.0 nie ma z tym problemu absolutnie żadnego a FunBox 6 ma i nikt tego jeszcze nie zauważył wydając kolejne wersje finalne oprogramowania, a przecież juz dwa razy mi sie zaaktualizował przy pierwszym uruchomieniu z pudełka, takze juz widać było kilka wersji firmware.

Problemem jest tutaj najwyraźniej tryb MU-MIMO jak mozna przeczytać 

https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-features/33100-why-you-don-t-need-mu-mimo?start=0

FunBox 3.0 ma go zapewne nie aktywnego w oprogramowaniu dla lepszej kompatybilności, a juz w FunBox 6 go posiada aktywnego. 

Ten tryb robi wiecej problemów niz pozytku dodajc tylko maly przyrost przepustowości jednak jak widać kosztem cięcia predkości wielu urządzeniom o połowę które łaczą sie tylko na jednym paśmie 1x1 - 433Mbps.

Takze powinien zostać wyłączony w oprogramowaniu ! jeśli w tym tkwi przyczyna, ewnetualnie powinna być opcja włączenia i wyłączenia. i objaśnienie do czego to służy.


@PeterMac tu się z Tobą w pełni zgodzę, z tym że nie powinien być całkowicie wyłączony lecz użytkownik sam powinien móc decydować czy ma być aktywny czy nie, tak jak to jest w przypadku standardu wifi6. Niestety my możemy tylko gdybać, a nad problemem (bo on istnieje) i jego rozwiązaniem muszą się pochylić specjaliści od oprogramowania FB 6.