Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 40
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@pirenej Podczas rozmowy z technikiem. Ale tak jak napisał @agat13 ciężko może być z wiarygodnością tych wiadomości. Z resztą "technik" też się o tym od kogoś dowiedział. Jak zapytałem o agregację łącza to baaaardzo nie chciał odpowiadać - tłumaczył, że do on jest tylko od montażu i na sprzęcie się nie zna, ale zapyta innych i oddzwoni.

Na chwilę obecną pod znakiem zapytania stoi wyciągnięcie jednocześnie prędkości maksymalnej na 1 urządzeniu, bez wiedzy czy można agregować porty po stronie FB6. Nie wiem też czy jednocześnie uda się wyciągnąć maksa na dwóch różnych urządzeniach jeśli nie są podłączone do FB6, czyli tak jak jest to u mnie zrobione.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13934
  • 57352
  • 691

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@copernic-us  wyjaśnię, że sam router nie ma agregacji na portach switcha. Na 200%. 

Jedynym rozwiązanie jest router 2WAN za...i ewentualnie pomiar na wifi. 

Rolę easy mesh spełnia już sam standard wifi6, o SWB ze SMART nie wspomnę...to info z pewnego źródła...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 44
  • 213
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

Agregacja łącza na Funbox 6 na dzień dzisiejszy nie jest możliwa ponieważ router nie posiada tej funkcji na poziomie firmware. Nawet nie wiadomo czy sprzętowo jest to możliwe. Aby link aggregation dział poprawnie musi być skonfigurowany na obu połączonych ze sobą urządzeniach: router + switch. Standard IEEE 802.3ad może być obsługiwany dwojako: programowo (procesor główny) lub sprzętowo (dodatkowy układ scalony lub dedykowany procesor). Funbox jest słabym urządzeniem i podejrzewam że moc procesora jest niewystarczająca aby zapewnić prędkości powyżej 1 Gbps oraz nie posiada dedykowanego układu scalonego. Sprowadza się to do tego że po zagregowaniu 2 portów LAN prędkość jest niższa niż na pojedynczym. Jest mnóstwo ruterów na rynku obsługujących agregację: Asus, Linksys, Tp-Link, Huawei itd.

Przykładowo Tp-Link Archer AX73 (AX5400), kosztuje ~500 PLN, obsługuje też IPTV (Multicast). Bez problemu obsłuży też telewizję https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax73/ 

Snap1.jpg

 

Podobnie wygląda sytuacja z przełącznikami. Można agregować do 8 portów w przeróżnych kombinacjach. Jako statyczne LAG, dynamiczne LACP (aktywny lub pasywny), na kilku adresach IP lub tylko na jednym. Dodatkowo mamy możliwość wyboru ścieżki transmisji. Taki switch można kupić w podobnej cenie jak router powyżej. Jak widać jest to funkcja dedykowana typowo dla przełączników a oferowana w routerach dopiero od kilku lat. W dodatku jest bardzo uproszczona. A tak to wygląda na przełączniku który posiadam https://www.tp-link.com/pl/business-networking/managed-switch/t2600g-28ts/ 

Snap2.jpg

Snap3.jpg

Snap4.jpg

 

Problem w tym że cokolwiek podłączymy do Funboxa lub zamiast Funboxa do ONT zawsze dostaniemy 1 Gb. Jeśli podłączymy 2 porty LAN do switcha to zapętli się i zawiesi (switch i / lub router). W skrajnym przypadku może spowodować nawet uszkodzenie. Natomiast w przypadku połączenia PC ze switchem 2 portami LAN nic się nie stanie. Przełącznik jest na tyle inteligentny że automatycznie sam sobie rozłoży ruch na 2 porty i nie zapętli się.

 

Jest też inne rozwiązanie, montaż w komputerze dodatkowej karty sieciowej. Może to być wieloportowa lub druga z pojedynczym portem LAN. Te wieloportowe obsługują nawet LACP. I niestety nic to nie da. Sytuacja analogiczna jak powyżej. Switch rozłoży ruch na wszystkie porty równomiernie.

Snap5_2.jpg

Snap6_2.jpg

Konkretne połączenie klient-serwer odbywa się za pośrednictwem jednego fizycznego linku a nie dwóch jak się niektórym wydaje, oba linki wykorzystywane są w przypadku kiedy dwóch klientów łączy się z serwerem i wówczas funkcja hashująca dystrybuuje połączenie na poszczególne linki.

 

Podsumowując - agregacja 2 portów LAN na Funboxie na razie jest niemożliwa i raczej nie będzie możliwa nigdy. Dodatkowo nie ma możliwości obejścia tego. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 40
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@Leptuss takiego rozwiązania jestem świadom ☺️ jednakże jest to kolejne urządzenie, które i tak nie da Nam sumarycznie 2gbit do jednego urządzenia z racji faktu o którym wspomniał @agat13. Pozostaje czekać do pojawienia się LiveBox 6 (Orange Fr) u użytkowników końcowych. Z tego co wrzucił @agat13 w jednym poście - tam już jest port 10gbit. Ewentualnie zmienić ONT.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2231
  • 8364
  • 33

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


@Leptussnapisał(-a)

Konkretne połączenie klient-serwer odbywa się za pośrednictwem jednego fizycznego linku a nie dwóch jak się niektórym wydaje


bo powinno po logicznym linku, zawierającym te dwa (lub więcej) porty fizyczne.

W linux po linku bond0 utworzonym tak:

 

ip link add bond0 type 802.3ad

we FreeBSD po linku lagg0 utworzonym tak:

ifconfig lagg0 create laggproto lacp

(a w Windows to nie wiem, może nie można, albo tylko w jakiejś wersji Super Ultimate Hiper Server? 😛)

I to te powyższe logiczne porty bond0 czy lagg0, po wskazaniu wchodzących w ich skład portów fizycznych i dokonaniu podstawowych nastaw IP, stają się portami, przez które kieruje się ruch.

Nie ma jak się upewnić (choć pewnie można znaleźć), ale Funbox to jest prawdopodobnie "jakiś linux", w dodatku prawdopodobnie mający w dobrodziejstwie inwentarza ów "bonding". Może więc twórcom urządzenia wystarczy z tego skorzystać.

--

https://klarasystems.com/articles/freebsd-vs-linux-networking/

https://man.freebsd.org/cgi/man.cgi?query=lagg&apropos=0&sektion=0&manpath=FreeBSD+13.1-RELEASE&arch...

 

 

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 44
  • 213
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@copernic-us We Francji sprzedawano internet 2 Gb/s z routerem Livebox 5 już 2 lata temu. Wiem bo sprawdzam na bieżąco. I sytuacja dokładnie analogiczna, brak portu 2,5 Gb/s. Natomiast Livebox 6 jest oferowany w najwyższym pakiecie "Livebox max fibre" link wraz z routerem Livebox 6 który posiada port 2,5 Gb/s link  i działa w technologii GPON (moduł SFP). W instrukcji obsługi jest to dokładnie przedstawione:

 

Snap3.jpg

Do czego zmierzam, zmiany w ofercie orange następują średnio co 2 lata. Tak więc tyle przyjdzie nam poczekać na urządzenie z portem 2,5 Gb/s. Natomiast model z portem 10 Gb/s to Livebox Infinity który działa w technologii XGSPON i posiada moduł SFP+.

Snap6.jpg

Urządzenie to jak na razie było testowane w Polsce. Natomiast w Hiszpanii jest już oferowane w pakietach podobnych do naszego "orange love" za dopłatą 5€ link na zasadach testowych. 

 

Snap4.jpg

Livebox 6 (GPON) i Livebox Infinity (XGSPON) pomimo że są podobne do siebie to dwa różne urządzenia pracujące w dwóch różnych technologiach.

 

@pirenej Prawie każde urządzenie stacjonarne które ma firmware oparte jest na Linuxie. Wszelkie dekodery TV, tunery satelitarne, odtwarzacze multimedialne, mierniki, routery, switche itd. Nawet Android jest oparty na Linuxie a  Windows 10 ma w sobie podsystem z Linuxem. Ale nie w tym rzecz. Agregacja portów (link aggregation) jest różnie nazywana u różnych producentów sprzętu / oprogramowania. Spotkałem się z wieloma różnymi określeniami na dokładnie to samo - link aggregation. Takie nazwy jak: teaming, bonding (mikrotik), active backup (QNAP), port trunking, LACP, LAG, LAGG czy spanning tree to dokładnie to samo. Aby działało poprawnie musi być skonfigurowane na obu urządzeniach. I nie ma innej możliwości. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem do zarzadzania ruchem sieciowym jest przełącznik (switch). W dodatku jego oprogramowanie bazuje na Linuxie. Takowy posiadam. Każde podłączenie więcej niż 1 portu LAN jeśli nie mamy skonfigurowanej agregacji powoduje zapętlenie.