Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


@agat13napisał(-a)

teoretycznie switche takie za 2,5 tys są Tplinka...teoretycznie z portami i zarządzane, ale czy FB pozwoli na taką transmisję 

 


FB musiałby mieć analogiczną zarządzalność swoich portów, czyli pozwolić wskazać porty wchodzące w skład zagregowanego łącza. Czy czy gdzieś na tych jego ekranikach konfiguracyjnych jest coś takiego? Jak nie ma, to automagicznie nic nie zrozumie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@pirenej  nie ma..


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 40
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@agat13 nie musi kosztować 2,5k, można znaleźć taniej 🙂 Już do 2 producentów napisałem, ciekawe co mi odpowiedzą. Teoretycznie nie musi być opcji zarządzania po stronie FB3/6, jeśli podłączysz 2 porty ETH do switcha i na nim ustawisz żeby agregowało łącze to one i tak przesyłają pakiety do FB. FB powinien widzieć to jak 2 różne połączenia do tego samego adresu docelowego. Ale to moja teoria i zrozumienie tego jak działa LACP. Trochę lipa że Orange nie podaje jakie standardy IEEE obsługuje FB3 i 6. Wiedząc co obsługuje nie byłoby domysłów.

BTW już na 2 switchach testowałem agregację - na 1, z wyjściem 2.5gbit, strony śmigały pięknie, ale nie sumowało łącza, nie obsługiwał LACP. Na drugim była agregacja, ale statyczna, FB6/3 dostały kręćka i musiałem reset robić 😞

EDIT: Przejrzałem sobie co tam orange.fr ma u siebie i co w naszym kraju się pojawiło - ich LiveBox 6 to już nie przelewki, 10Gbit port to jest na czym śmigać. Poprzedni LiveBox to coś mi się zdaję, że nasz FB6, w sensie bebechów, z zewnątrz to już tylko kosmetyka.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@copernic-us, raz piszesz, że dopiero szukasz switcha z agregacją łącza, a za chwilę że już testowałeś agregację na dwóch switchach. To masz już taki switch, czy dopiero szukasz? Jak testowałeś te dwa, konfigurowałeś LACP, czy tylko podłączyłeś dwoma kabelkami z FB? Pozostając przy teoriach, moja teoria jest taka, że w ten sposób po prostu zrobiłeś  pętlę, stąd z drugim switchem spowodowałeś sztorm, który zatopił funboksa, a pierwszy mógł mieć funkcję wykrywania i zapobiegania pętli


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 40
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@pirenej  tak testowałem na dwóch switchach które miałem w domu. Okazało się, że żaden z nich nie obsługuje LACP. Okazuje się, że agregacja łącza też może mieć różne rodzaje, o czym nie byłem świadomy. Dlatego też szukam dalej i zadałem tutaj pytanie.

Hmm co do drugiej sprawy - opcja loop prevetion była włączona więc nie wiem czy faktycznie działała jak należy. W każdym bądź razie, czekam na informacje od netgeara i tp-link'a


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 40
  • 0

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@agat13 temat jak temat, dla mnie dość istotny. Ale wracając do tematu. Technika nie było ,wszystko telefonicznie ogarnął - wymiana FB6 na nowy bo z tym co dostałem wg. technika mogło być coś nie tak. Przy okazji dowiedziałem się, że FB6 dostał jakąś aktualizację związana z link bonding/link teaming, ale kiedy i co dokładnie zrobiła nie wiadomo. Ogólnie mało wiadomo o sprzęcie i ze wszystkim można gdybać. Bardzo prawdopodobne jest, że na FB3 tej aktualizacji nie było i dlatego na nim po podpięciu 2 portów Ethernet do switcha urządzenie pracuje normalnie i nie dostaje kręćka. Na FB6 wpięcie 2 portów powoduje błędy tak jak podał @pirenej czyli przy większej ilości urządzeń po kablu już ze switchem może być problem 😞

Dostałem odpowiedź od 1 z producentów odnośnie LACP z FB6 - bez informacji od Orange czy porty Ethernet obsługują technologię agregacji łącza, zakup jakiegokolwiek, nawet zaawansowanego, urządzenia nic nie da. Może Load-balancing będzie działał ale to tylko domysły. Z FB3 nie wiem jak będzie, na chwilę obecną na FB6 trzeba zostać, żeby upload mieć jak deklaruje Orange.

Zastanawia mnie czy Orange może udostępnić informacje na temat tego jak są powiązane porty w FB6.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


@copernic-usnapisał(-a)

dowiedziałem się, że FB6 dostał jakąś aktualizację związana z link bonding/link teaming


czyli oznaczałoby to to, czego poszukujesz:

Other umbrella terms used to describe the concept include trunking,[1] bundling,[2] bonding,[1] channeling[3] or teaming.

https://en.wikipedia.org/wiki/Link_aggregation

 

No to pomyszkuj po menu funboksa, gdzieś w rejonach zaawansowanych, czy znajdziesz ustawienia agregacji.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit


@copernic-usnapisał(-a)

...

 

Zastanawia mnie czy Orange może udostępnić informacje na temat tego jak są powiązane porty w FB6.


Może, nie może: IMHO nie udostępni. Polityka jest jednoznaczna: wiem, ale nie powiem bo byś sobie durny kliencie krzywdę zrobił.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12995
  • 53361
  • 620

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

@copernic-us  z tego co wiem, to nie obsługują agregacji...


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox 6 i agregacja łącza - Neostrada 2gbit

no ale przecież zasłyszał skądś, że fb dostał bonding/teaming. @copernic-us , co dokładnie usłyszałeś?