Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - dramat z WiFi

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 20
  • 0

Funbox 6 - dramat z WiFi

Hej mam Funbox 6 z usługami FTTH 600Mb/s + TV. Router stoi przy drzwiach wejściowych do mieszkania, bo tam developer ulokował skrzynkę ze światłowodem i stąd rozchodzą się kable ethernet na mieszkanie.

 

Moje Wifi notorycznie mnie wkurza. Rozdzieliłem pasma 2.4 i 5GHz. Mam wrażenie, że wcześniej wszystkie sprzęty łączyły się z na 2.4GHz bo prędkości były słabe. Teraz wszystkie sprzęty łączą się jedynie z siecią 5GHz, a sygnał na terenie całego mieszkania nie spada poniżej -68dbm.

Wyjątkiem podłączonym kablem jest dekoder.

 

- Router rozłącza sprzęty. Xbox zawsze gubi połączenie akurat, gdy już wygrywam jakiś mecz w fifke i walkover.

- Drukarka odłącza się od sieci non-stop. Nie mogę jej połączyć przez WPS za to na WPS Pin zaskakuje z marszu...

- Tv również odpina się od sieci po czym nie jest w stanie się połączyć na nowo bez resetu routera.

 

Problemów jest sporo i nie wiem z czego wynikają. Może nie radzi sobie z taką ilością klientów wifi - nie wiem.

 

Macie dla mnie jakieś rady ?

 

Rozważałem zakup switcha. Podłączył bym go w salonie, gdzie obecnie gniazdo ethernet jest zajęte na sam dekoder. Wtedy na switchu podłączył bym dekoder, tv, xbox i soundbar. Sprzętów akurat na switch 5-cio portowy. Ulżyłbym sieci wifi, ale średnio podoba mi się dochodząca ilość kabli.

 

Inny pomysł jest taki by w miejsce dekodera wpiąć dodatkowy router, który z ethernetu odbierałby sygnał i rozgłaszał WiFi z centrum mieszkania. Miałbym wszystko co ze switchem + WiFi.

W Funboxie sieć WiFi bym wyłączył. Przekazywałby jedynie sygnał na drugi router do salonu. Pytanie tylko do Was jakiego typu router nada się do takiego rozwiązania i czy to w ogóle realne ?

 

Pozdrawiam i z góry dzieki za pomoc 😉

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122Jeśli już musisz ustawić modem w skrzynce (nie masz dodatkowego ONT przy modemie, a on jest podłączony bezpośrednio do gniazda światłowodowego) to ja bym zerknął w obu gniazdach eth czy przypadkiem nie są przelotowe-czy w jednym nie biegną razem dwa kable, a jeden sie kończy w nim, drugi zaś leci do dalszego gniazda. Jeśli tak, wyciągnąłbym (lub przedłużył) tak, aby oba były w salonie i do jednego dał TV, a do drugiego AP po switchu. Zawsze miejsce się znajdzie (szafka RTV, przy dekoderze)

Nie patrz na grubość ścian, a na wyniki pomiarów. Im dalej wyniesiesz AP na salon, tym lepiej będzie działało wszystko. AP w sypialni to taki sobie pomysł...będzie nisko, a przez to zakłócany...i ta ściana..

Jeden AP na to mieszkanie , ale w salonie przy TV wystarczy. Zostaje Router w trybie AP z 4-portowym switchem do którego na testy podepnij dekoder, a jak się nie sprawdzi, przedłuż gniazdo eth z sypialni...

I po kłopocie

 

P.S.z doświadczenia wiem, że sprzęty w salonie po lewej stronie na mapie nie będą miały  dobrego zasięgu

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122  To normalna normalność. Jeśli zamkniesz router w szafce przy wejściu, a sam piszesz, że poziom sygnału to prawie -70dBm to nie ma się co dziwić rozłączeniom. To poziom niższy od minimalnego gwarantującego prawidłowy transfer (nie wspomnę o zasięgu). Do -60 jest ok. -80, to tylko wspomnienie działającego-widocznego wifi. Po pierwsze zobacz czy masz drugi kabel do dekodera ze skrzynki (znaczy równolegle puszczone dwa-nawet nie rozszyte, byle były w puszcze przy dekoderze. Jeśli nie, to koniecznie wykorzystaj kabel z pozostałych rozłożonych po mieszkaniu i załóż niezależnego AP (nie ważne czy typowego AP, czy tylko router z wyłączonym DHCP, a aktywnym punktem dostępu, aby nie mieć dwóch różnych adresów w sieci wifi). Możesz użyć 2xAP po eth w dwóch różnych miejscach mieszkania, aby pokryć cały teren super sygnałem. Ważne, aby po kablu dostarczać net do dekodera i AP

Podpowiem, że SmartWifibox ma mały dwuportowy switch i jak przy dekoderze podłączysz go po kablu, masz wyjście na dekoder po eth i dodatkowy AP taki sam jak router.

Zwrócę uwagę na fakt, że użycie switcha przy dekoderze na np net do konsoli, AP, TV czy innych urządzeń może powodować pixelozę i przerwy w transmisji, bo jakoś net ze strumieniem IPTV czasem na jednym kablu nie idą w parze...Ważne, by użyć dobrej marki switch.

Ja w domu mam np TP-Link Archer AX1500 i gra i buczy...Ustawiony jako AP z 4-portowym switchem.'

Zwracaj uwagę nie tylko na zasięg, ale i transfer, bo to nie to samo

Sprawdź ile masz i gdzie kabli eth. Są zakończone gniazdami w pokojach i wtyczkami w skrzynce?

Jak blisko jest najbliższy dekodera? Może udałoby się dociągnąć kabelek pomiędzy tymi gniazdami? To by uprościło sprawę

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122 proponuję ustawić szyfrowanie sieci WiFi ma WPA2 - PSK. Zakładam, że pewnie masz MIX, to może być przyczyną problemów z WiFi. Możesz sprawdzić, jak będą dalej urządzenia zachowywały się po połączeniu sieci WiFi.

Co do Switcha czy dodatkowego routera to bym się wstrzymał, ponieważ mogą wprowadzać zakłócenia do odbioru TV. Jak by nie było TV, to jak najbardziej, można zastosować.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 20
  • 0

Funbox 6 - dramat z WiFi

@ketrasaArturna ten moment jeszcze router nie jest zamknięty w szafie, ale niebawem szafa będzie stąd szukam rozwiązania bo wiem, że będzie gorzej. Co prawda router nie będzie obudowany od frontu tylko na otwartej półce, ale po bokach już tak. Taka wnęka w okół się stworzy.

 

Obecnie te -70dbm to w najdalszym miejscu od routera. Tam gdzie stoi większość sprzętów mam średnio -62dbm.

 

Niestety Orange, które samo przygotowywało instalacje w budynku nie poszalało i mam w skrzynce 2 gniazda ethernet. Jedno na salon, drugie na sypialnie. Są na tej samej ścianie tylko po przeciwnych stronach.

 

Jeśli dekoder ma być spięty bezpośrednio z routerem to wstawienie tam switcha odpada. W sypialni też nie mam po co go montować.

Zostaje mi AP w szafie w sypialni ? Jeśli tak to i tak trochę lepiej bo przynajmniej jest to centralne miejsce mieszkania, a nie przedpokój. Odległość do większości sprzętów skarciłaby się o jakieś 3-4m. Cześć sprzętów była by w odległości <1m tylko dzieliła by je ściana grubości 12cm...

 

Mam dostępny tp-link re455, ale do tej pory próbowałem go używać jako wifi-extender. Nie było jednak realnego miejsca gdzie podłączenie go dawało wyraźny zysk...

Nie wiem na ile dobre jest by nadawać sieciom z extendera to same ssid co tym emitowanym z routera, ale tworzenie dodatkowych 2 z dopiskiem _EXT to już za dużo, a poza tym sprzęty zostają wtedy rozbite na różne sieci i nie widzą się na wzajem.

Zobaczę jak tp-link da radę z szafy jak przełączę go na tryb AP i podepnę ethernetem jednak to chyba strata czasu.

 

@agat13szyfrowanie na obu pasmach mam WPA2-PSK/AES, więc niestety poprawne.

Kombinowałem dodatkowo z różnymi channelami, ale to nie tu tkwi problem bo to nie są raczej zakłócenia 😕

 

 

@Edit

Znalazłem jakiś rzut mieszkania i naniosłem tam parę rzeczy. Dołączam dla lepszego poglądu sprawy 🙂

Czerwony prostokąt - skrzynka techniczna

Zielony prostokąt - router

Gwiazdki - Wyprowadzone gniazda ethernet (oba po jednym złączu)

Niebieskie jajko (miało być kółko) - dekoder spięty z gniazdem przez ethernet.

Fioletowe trójkąty - stałe sprzęty łączące się z wifi

mieszkanie.jpg


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122  jedyna najprostsza i dobra rada to ustawienie FB 6 w centralnym punkcie domu tam gdzie zasięg jego wifi będzie najlepszy i router będzie stał swobodnie bez żadnych osłon (broń go od wstawiania w skrzynki, różnego rodzaju obudowy, itp., itd.). Ustawienie routera zgodnie z tymi zasadami Router – jak działa, który wybrać i gdzie go ustawić? | Poradnik Orange


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122Jeśli już musisz ustawić modem w skrzynce (nie masz dodatkowego ONT przy modemie, a on jest podłączony bezpośrednio do gniazda światłowodowego) to ja bym zerknął w obu gniazdach eth czy przypadkiem nie są przelotowe-czy w jednym nie biegną razem dwa kable, a jeden sie kończy w nim, drugi zaś leci do dalszego gniazda. Jeśli tak, wyciągnąłbym (lub przedłużył) tak, aby oba były w salonie i do jednego dał TV, a do drugiego AP po switchu. Zawsze miejsce się znajdzie (szafka RTV, przy dekoderze)

Nie patrz na grubość ścian, a na wyniki pomiarów. Im dalej wyniesiesz AP na salon, tym lepiej będzie działało wszystko. AP w sypialni to taki sobie pomysł...będzie nisko, a przez to zakłócany...i ta ściana..

Jeden AP na to mieszkanie , ale w salonie przy TV wystarczy. Zostaje Router w trybie AP z 4-portowym switchem do którego na testy podepnij dekoder, a jak się nie sprawdzi, przedłuż gniazdo eth z sypialni...

I po kłopocie

 

P.S.z doświadczenia wiem, że sprzęty w salonie po lewej stronie na mapie nie będą miały  dobrego zasięgu


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 20
  • 0

Funbox 6 - dramat z WiFi

@agat13niestety gniazdo nie jest przelotowe natomiast znalazłem inną możliwość.

Od skrzynki do gniazda kabel idzie w peszlu. Jest jakiś promyk nadziei, że dałbym radę przepchnąć nim z salonu do skrzynki nowy kabel ethernetowy lub nawet patchcord ze światłem. Spróbuję ogarnąć jakąś linkę która nadała by się na pilota. Jak bym przeciągnął nową żyłkę to jestem w domu...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122 jak już masz próbować to jak uda się przecisnąć pilota od razu "ładuj" patchcord światłowodowy i stawiaj w nowym miejscu FB 6 🙂.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122  pamiętaj, że patch cord  FTTH ma wtyczki, które są na stałe zarobione i na zakrętach rurki może się zaciąć i zaklinowć lub złamać. Poza tym nie zabrudź feruli. Przy zakręcie z pionu pod podłogę może być problem. Łatwiej będzie wciągnąć ETH nawet za tym istniejącym dwa nowe. Sprawdź czy  się luźno porusza w rurce to będziesz wiedział czy jest luz


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Funbox 6 - dramat z WiFi

@Kuba1122  standardowy problem z wifi na deweloperkach.
nie wydaje mi sie aby orange ogarnialo instalacje sieciowa ethernet wewnatrz budynku a tym bardziej w mieszkaniach. ciesz sie ze masz wyprowadzone dwa ethernety, bo przeważnie deweloper robi jeden do salonu a za reszte punktow pobiera dodatkowa kase.

ja na Twoim miejscu zglosiłbym przeniesienie gniazdka optycznego do salonu. troszke roboty ale do zrobienia (patrzac na uklad mieszkania)
najprosciej takie rzeczy robic przed remontem 🙂 tylko ze wiele osob mysli ze przy wejsciu to dobre miejsce dla routera.
i nie zawsze fb6 miesci sie w skrzynce 😂