Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

Jestem w trakcie analizowania czy Orange Światłowód sprawdzi się w domu moich rodziców (ma zastąpić bardzo słabo działający internet po LTE). Dom jest dosyć duży i piętrowy, więc mam świadomość, że sam Funbox nie pokryje go całego Wi-Fi. Myślałem o "wymuszeniu" ONT zamiast Funboxa i użyciu własnego routera, ale po przeczytaniu wielu wątków o problemach z konfiguracją telewizji bez Funboxa odpuściłem.

 

Chciałbym więc oprzeć całą sieć o Funboxa 6 z wyłączonym WiFi i podłączonymi do niego Access Pointami Ubiquiti U6-Lite (wszystkie po kablu oprócz jednego, który byłby bezprzewodowo z racji braku możliwości puszczenia kabla).

 

Dodatkowo do routera muszą zostać podłączone dodatkowe istniejące urządzenia - kamery IP, nagrywarka do kamer i alarm. Z racji wielkości domu, możliwości puszczenia kabli oraz lokalizacji istniejących kabli i urządzeń doszedłem do takiego projektu sieci domowej jak na dołączonym diagramie.

Czy coś tutaj na pierwszy rzut oka jest nie tak? Czy wszystko powinno działać? W szczególności martwię się o drugi dekoder podłączony przez dwa switche. "Switch 1 Piętro" jest wymagany w tej konfiguracji, gdyż muszę skorzystać z istniejącego pojedynczego kabla, a chcę podłączyć tam również Access Point.

 

diagram.png

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@NoweKonto 

Według mnie wygląda OK. Przy "płaskiej" adresacji sieci każdy dekoder powinien w tej konfiguracji zadziałać. Dodatkowo, prawdopodobnie Stream 4k nie wymaga transmisji multicast więc nie powinien sprawiać problemów. Nie wiem tylko czy dają dwa Stream 4k do multiroom.

 

PS. Sam mam dekoder podłączony przez dwa przełączniki i jeden komputer i działa bez problemów. Ważne żeby wszystkie kabelki zapinały się na 1Gbps.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@NoweKonto 

Według mnie wygląda OK. Przy "płaskiej" adresacji sieci każdy dekoder powinien w tej konfiguracji zadziałać. Dodatkowo, prawdopodobnie Stream 4k nie wymaga transmisji multicast więc nie powinien sprawiać problemów. Nie wiem tylko czy dają dwa Stream 4k do multiroom.

 

PS. Sam mam dekoder podłączony przez dwa przełączniki i jeden komputer i działa bez problemów. Ważne żeby wszystkie kabelki zapinały się na 1Gbps.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@NoweKonto instalacja jest w porządku. Nie wiem tylko, czy nie będzie problemów z drugim dekoderem podłączonym przez dwa switch-e. Może nie działać. Lepiej jak by był poprowadzony bezpośrednio kabelek z routera do dekodera bez dodatkowych urządzeń.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@j131 Dzięki za szybką odpowiedź! Co do 4K Stream i multiroom to być może źle zrozumiałem stronę o multiroomie na orange.pl 😉 

 

Wydaje mi się, że z 1Gbps nie powinno być problemów, oba switche mają wszystkie porty 1Gbps i nie mam zamiaru oszczędzać na kablach 🙂


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@NoweKonto 

Kable i switche to jasne, ale najlepiej zainwestować też w gniazdka odpowiedniej kategorii. Niby jedno więcej połączenie, ale wszystko bardziej estetyczne, elastyczne i poprawne technicznie. No i łatwiej zarobić końcówki kabla w gniazdku niż we wtyczce (zwłaszcza te wyższe kategorie). Powodzenia.🙂

 

PS. Co do tego jakie dekodery Orange wynajmuje to oferta zmienia się tak często że nie nadążam. Skoro masz info z pewnego źródła to powinno być OK.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@j131 Im więcej czytam o VLANach, tym większy mętlik w głowie mam. Z tego co rozumiem, to ramki do dekodera idą po osobnym VLANie. Czy przypadkiem oba switche w tej konfiguracji nie powinny być zarządzalne by móc im ustawić odpowiednio VLANy? Czytałem, że switche niezarządzalne mogą ale nie muszą przepuszczać tagowane ramki.

 

Czy po prostu mylę pojęcia i kwestia VLANów w Orange Światłowód jest tylko na WAN a po LAN już wszystko lata nietagowane?

 

Jestem dosyć techniczny, ale chyba mocno przespałem ostatnie parę lat jeśli chodzi o domowy networking i nagle się budzę w świecie VLANów 😄


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21542
  • 173

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@NoweKontoVLAN to tagi ramek używane przez Orange w swojej sieci. Ruter pomiędzy siecią Orange a twoim LAN musi te tagi rozumieć i odpowiednio pokierować pakiety. Tagowanie pakietów w LAN zależy wyłącznie od ciebie. Dekoder, przynajmniej IMHO nie obsługuje tagowanych pakietów czy VLAN. Co mu sieć przyniesie to przetwarza. To co switche po drodze powinny obsługiwać to ruting multikastów czyli IGMP snooping. ALE: trudno o switch który by tego nie obsługiwał ORAZ Stream 4k prawdopodobnie nie wymaga multikastów.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 17
  • 0

Funbox 6, dodatkowe switche oraz multiroom

@j131 

Ok, czyli po prostu wczytywanie się w tematy o konfiguracji własnego routera mi namieszało w głowie 😅


Dzięki wielkie za wytłumaczenie!