Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53065
  • 607

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Morciak Jedno wiem. Dwóch SWB nie wypożyczysz. Ja realizowałem sieć wifi na AP (po kablu eth do każdego z nich ) na DAP1665 D-linka i przełączało pomiędzy, przy odpowiednich ustawieniach

MESH generuje duży ruch wokół siebie, dostosowując się do warunków i jednak łączy się pomiędzy po wifi

Miałem kiedyś takiego 3 elementowego-zabijał cały ruch sąsiadom 🙂 

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne


@Morciaknapisał(-a)

Hej,
przy podpisywaniu umowy z Orange otrzymałem Smart WiFi Box (SWB) w cenie 4.99 zł/mc, który współpracował wtedy z FB 3.0. Problemów z przedmiotowym tandemem nie było ale w tamtym czasie SWB był mi po prostu niepotrzebny.
Obecnie użytkuję FB 6.0 i jakkolwiek pokrycie WiFi w całym 2 poziomowym mieszkaniu jest OK to występują miejsca, w których telefony zaczynają próbować współkorzystać z LTE/5G, zarówno na poziomie 0 jak i 1.
Zamierzam zakupić rozwiązanie typu mesh tak, aby nie mieć problemów z przełączeniem się urządzeń pomiędzy FB 6.0 a extenderem - pożyczyłem od znajomego jego TP-LINK RE305 i ... dzięki temu wiem, że to urządzenie z FB 6.0 nie chce współpracować. Pomijam fakt, że TP Link tworzy własną sieć, a nie rozszerza nam sieci z FB. Przy próbie wymuszenia propagowania tej samej nazwy sieci - WiFi w mieszkaniu zaczyna wariować do tego stopnia, że na Android TV, stojącym ok 3 metry od FB 6.0 są problemy z oglądaniem materiału video, drukarka sieciowa jest niedostępna i aplikacja Mój Funbox nie może znaleźć sieci.
Podejrzewam, że SWB być może współpracowałby lepiej i bez kolizyjnie, ale potrzebuję dwóch urządzeń, co przy dzisiejszej ofercie Orange kosztowałoby mnie 20 zł/mc i nie wiem czy jest możliwość wstrojenia 2 x SWB.
W ofertach przed BlackFridayowych pojawiają się różnego rodzaju gotowe rozwiązania sieci MESH z 3 urządzeniami (niestety tylko WiFi 5) w cenie ok 400 zł (co odpowiada z grubsza 20 miesiącom wynajmu 2 SWB od Orange, a  jesteśmy właścicielem urządzeń).
Czy ma ktoś doświadczenie z wykorzystaniem FB 6.0 jako składnika sieci typu MESH tak, aby nie występowało odczuwalne przełączanie pomiędzy poszczególnymi AP? Jeśli tak - to z jakimi urządzeniami udało Wam się to uzyskać? 


Kup przez internet, jak nie spasuje to oddasz, masz 14 dni na testy 😉

Najlepiej z opcją Punktu dostępu, bo bywają problemy jak router główny innej firmy.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

Dodatkowy kanał jest tylko do użycia pomiędzy APs i routerem, a nie do komunikacji z urządzeniami klienckimi.

I oczywiście, że taka sieć będzie fatalnie sie sprawdzać np. w blokach, czy jak to się teraz mówi apartamentowcach. 

To po prostu extendery, troszkę pomalowane i jak widać świetnie się sprzedające, bo mało kto rozumie jak działają...

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@egzorcysta  napiszę krótko... Błądzisz 😐

Doszkol się w sieciach wi-fi i potem pisz !


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Anonim 

Wystarczy wytknąć mi błąd 😂 

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@egzorcysta  dopytujesz w temacie, przecież wszystko jest w necie, ba nawet filmiki na Youtube 🤔

Co do tematu, to ja bym podstawił ASUS RT-AX82U w trybie Punktu dostępu i z niego wi-fi siał tylko, teraz do wyrwania w promocji w X-Kom za 649 zł (mega okazja) 😎


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Anonim 

Czyli podsumujmy, nie wytknąłeś nawet jednego błędu do moich twierdzeń. 

Odsyłasz do internetu. No czuję się jak w przedszkolu 🤣


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12908
  • 53065
  • 607

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Anonim  z tego co wiem z praktyki, to mesh  to nic innego jak takie range extendery z agresywna komunikacją wewnętrzną pomiędzy urządzeniami. Dynamicznie dostowuja się do otoczenia i im większy tłok, tym agresja zestawu większą ( częsta analiza otoczenia i generowanie ruchu w sieci wifi) oczywiście w uproszczeniu. Na mniejsze prędkości ok, ale nie mam pojęcia jak zapewnią retransmitowanie 1Gb/ sek...przy  założeniu, że muszą mieć wewnętrzną komunikację niezależną od retransmitowanego netu. O ile w zestawie 2 elementów może jeszcze ujdzie, to w 3- częściowym komplecie już, to nie jest takie pewne, że co wyśle nadajnik główny, to dwa pozostałe również rozsieją dalej... 

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 6 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@agat13  nie chciał bym tego e domu, sieją mocno  wolę jeden dobry router, te fale 2,4 i 5GHz nie są obojętne dla zdrowia, dlatego co mogę to po lan puszczam, reszta korzysta z wi-fi topowego TP-Linka  i jest ok, migren nie miewam, wcześniej 3 routery siały po wi-fi, było ok ale z wieczora migrena przychodziła. 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 427
  • 1446
  • 13

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

Dziękuję @Tony za doskonałe wytłumaczenie różnicy pomiędzy sieciami typu MESH a "router+2AP".

Dziękuję @pirenej i @Anonim za Wasze pomysły i sugestie, a pozostałym, nie wymienionym użytkownikom, za zaangażowanie w zagadnienie i wykazaną chęć wsparcia. 

Zrobię najprawdopodobniej tak, jak sugeruje @Anonim - kupię gotowy zestaw sieci MESH w jednym ze sklepów online (14 dni na testy) i w FB 6.0 wyłączę WiFi po prostu, a jak okaże się, że pojawią się migreny - to zestaw oddam :).