Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18410
  • 52636
  • 710

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@SxldFWO55n8Hkdm zauważyłem u siebie, że czasami smartfony potrafią pobierać IP pod DHCP niekoniecznie według kolejności. Zdarzyło mi się nieraz, że mój smartfon połączył się z IP ponad 180, gdzie DHCP ma zakres ok 100 do 200. Spróbowałbym jeszcze z ustawieniami stałego IP na Switch-u na IP: 192.168.0.254 lub 192.168.0.253.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@SxldFWO55n8Hkdm  masz dobrego switcha, ale chyba z wszystkich portów LAN, naraz nie korzystasz, FunBox 3.0 to taki prosty router, jak masz konfigurację ok i po wymianie FubBox podobnie się zachowuje, to problem leży w jego wydajności, biedak nie wyrabia, dlatego port LAN się blokuje, trzeba by w twoim wypadku lepszy router kupić, coś z wyższej półki.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 22
  • 48
  • 1

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

Nie czekałem długo - znowu zacięty port.

 

Nowa konfiguracja:

@ketrasaArturTeraz mam stałe IP na switchu: 239, A funbox ma zakres DHCP od 2 do 160

 

@AnonimW sumie w routerze korzystam z 3/4 portów:

- port1 idzie do pokoju1, bezpośrednio do maszyny

- port2 idzie do wcześniej opisanego switcha (GS108E) w pokoju2 i dalej do 2 maszyn

- port3 idzie do małego 5-portowego switcha zaraz obok funboxa i dalej do 4 innych urządzeń (ten switch jest raczej nieciekawy bo miałem zwiechy przed jego dodaniem)

- port4 jest wolny

 

Zawiesza sie zawsze port podłączony do pokoju2 i nie zawsze w trakcie 'ciężkiej pracy' - dzisiaj może kilkadziesiąt Mbitów/s w momencie awarii. O przegrzewaniu się raczej nie ma mowy, zwłaszcza ze sam router stoi poziomo i ma dostęp do świeżego powietrza.

 

Tak jak mówisz funbox jest raczej niezbyt potężny a problem który mam jest pewnie spowodowany jakimś buggago w jego firmwarze ale nie widziałem innych tego typu skarg na forum a jestem pewien ze są tu osoby które katują te funboxy o wiele gorszymi warunkami.

Wiec nawet jakbym kupił/zbudował własny router i przełączył funboxa w tryb bridge to nie wiem czy problemu nie triggeruje coś w mojej sieci co mogłoby wyjść nawet po takiej inwestycji.

 

Alternatywnie można próbować wyprosić od Orange terminal ONT i tez podpiąć ten własny router usuwając całkiem funbox-a i niemal na 100% rozwiązać problem. Ale nie ciche tracić na to czasu i pieniędzy jeżeli nie muszę.

 

 

Na razie oprócz nowej konfiguracji IP/DHCP wymieniłem tez złącze RJ przy funbox-ie i trochę odplątałem kable - miałem tam pętle z zapasem ~1m.

 

Może uziemienie kabla było problemem?

Używam linki cat5e ftp puszczonej listwami i do dzisiaj miałem ją uziemioną po stronie funboxa, teraz wcale.

 

Jeżeli nie pomorze mogę jeszcze spróbować zamiany 2 switchy miejscami i zobaczyć czy problem się przeniesie.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@SxldFWO55n8Hkdm trudny temat, teoretycznie FinBox 3.0 powinien sprostać max obciążenie wszystkich portów LAN, ale w realu może nie wyrabiać, oprogramowanie też pewnie ma kilka bugów, finał już znasz, jednak w twoim wypadku walczył bym o ONT, dokupił lepszy router.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@SxldFWO55n8Hkdm  moim zdaniem jakieś urządzenie w sieci ci blokuje port lan, to częsty problem, trzeba by monitorować sieć wewnętrzną, kiepskie switche czy z usterką też powodują różne cuda w sieci

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@SxldFWO55n8Hkdm  przypisz stały IP wszystkim swoim urządzeniom, coś chyba nie tak pracuje w sieci wewnętrznej, stąd blokada portu łan.

Inne pytanie... Chyba oba switche nie masz na jednym porcie łan wpięte, podobnie urządzenia, zalecane jest użytkowanie w takim wypadku kilku portów (2 minimum/ najlepiej 3).


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 22
  • 48
  • 1

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet


@Anonimnapisał(-a)

moim zdaniem jakieś urządzenie w sieci ci blokuje port lan, to częsty problem, ... kiepskie switche czy z usterką też powodują różne cuda w sieci


Pamiętasz może jakie były powody blokujących się portów w innych przypadkach? Jakąś usterkę pewnie mam i właśnie cały mój problem polega na tym, że tej usterki nie jestem w stanie zidentyfikować.

+Jakie switche polecasz? (nie rackowe)

 

@AnonimJak aktualna konfiguracja tez się zatnie to wszystkiemu przypisze stale IP.

I nie, switche są na osobnych portach, dla jasności wklejam diagram sieci.

 


network.png
Anonim

Nie dotyczy

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

TP-Link TL-SG105 mam w domu 2 sztuki i problemów nie mam, zarządzany ci niepotrzebny więc do 120 zł max, co do problemów z blokowaniem sieci czy portów, zmieniałem sterowniki i ustawienia, więc trudno powiedzieć co było problemem, ale monitoruję sieć z Linuxa i nietypowe zachowania urządzeń wyłapuję, TV raczej problemów nie stwarza, komputery i konsole już tak.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 22
  • 48
  • 1

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

@Anonim Zarządzalny switch jest mi potrzebny - IPMI nie chce mieć w jedym VLAN-ie z resztą sieci. Diagram który wkleiłem to aktualny layout na czas rozwiązywania problemów. Normalnie w pokoju2 mam oprócz peceta 2 serwery, teraz wszystko co nie jest niezbędne mam odłączone.

 

Co masz na myśli mówiąc o monitorowaniu? Łapiesz i filtrujesz pakiety na interfejsach maszyn linuxowych?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 22
  • 48
  • 1

Funbox 3: Zawieszające się porty ethernet

Przez ostatni miesiąc niewiele się zmieniło ale wykluczyłem switche - próbowałem zamieniać je miejscami, usuwać jeden, usuwać drugi i niczego to nie zmieniło.

 

Znalazłem tez w tym czasie inne dobre słowa kluczowe do wyszukiwania podobnych problemów:

Po poszukaniu 'wyłączających się portów' zamiast 'zawieszających się portów' znalazłem wzmianki o routerach które zachowują się tak w przypadku konfliktów IP.

Morze coś dziwnego dzieje się przy przedłużeniu dzierżawy DHCP (tłumaczyłoby to wyglądający losowo moment awarii).

Mogę spróbować jeszcze zmiany klientów DHCP. Poza tym planuje wymianę maszyn w pokoju 2 wiec jeżeli to jedna z nich jest problemem to zyskam pewność, niestety do czasu jak nowy sprzęt będzie gotowy starego nie mogę odłączyć.

 

Jak będę miał coś nowego to dam znać.