Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Witajcie !

 

Od pewnego czasu dysk zewnętrzny USB podłączony do routera melduje mi się w sieci jako: "\\funbox\usb_xx" zamiast "\\funbox\nazwa_wolumenu".

Na dodatek cyfry "xx" zmieniają się po restarcie urządzenia. Dotychczasowa metoda mapowania w tej sytuacji zawodzi.

Stało się to może dwa tygodnie temu. Z czym to może być związane? Czy mój firmware SG30_sip-pl-03.17.08.17 jest aktualna?

s/n LK19184DP994841

Będę wdzięczny za zweryfikowanie na swoich urządzeniach i konstruktywne uwagi 🙂

 

Legal7_0-1590787640235.png

1.JPG

2.JPG

Zapewniam, że wolumen podłączonego dysku nie nazywa się ani 'usb_86', ani 'usb-86'

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

@pferdJa myślę, że między innymi to forum jest po to, aby Operator zbierał info o takich "wpadkach" ze sprzętem. Myślę, że wiedzą, że jest z tym problem i może w następnej wersji oprogramowania pojawi sie łatka naprawcza. Naprawa jednak to nie pieczenie ciasta..może troszkę potrwać. Ważne, że napisaliście...

Mój zaznajomiony monter tak twierdzi, a ja mu wierzę...bo takie sytuacje miały miejsce nawet tu...

Doradzę: cierpliwości..:)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

13 ODPOW. 13

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

@Legal7 podobny temat do Twojego już był wałkowany na tym forum. Nie zostało rozszyfrowane, czemu FunBox zmienia nazwy dysku/pendrive podłączonego do USB. 

 

Osobiście polecam dysk sieciowy, podłączany przez kabelek RJ-45. Osobiście korzystam w swojej sieci LAN już od ponad 10 lat i nigdy nigdy nie było problemów ze zmianami nazwy dysku. W tej chwili to nie są już duże pieniądze, wiec bardzo polecam taki zakup. Więcej możliwości daje niż podłączony do FunBox-a przez USB.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

@byczyn_86 popraw link, bo wyświetla mi błąd, powinien być:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Fun-BOX-3-0-sam-zmienia-nazw%C4%99-USB/td-p/184792

 

edit:

dokładnie tego tematu szukałem 😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

@ketrasaArtur juz dziala👍


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Dzięki za link, wynika z niego, że nikt nie potrafi podać przyczyny zmiany sposobu działania Funboxa.

Sądziłem, że może jakieś poprawki win10 są winne, protokół SMB1 lub podobne sprawy, ale to nie może być ta przyczyna. Sam Funbox już określa swój udział jako usb_xx a kiedyś zaciągał go z nazwy podłączonego dysku.

Oczywiście wiem, co to dysk NAS. Ale po co NAS, skoro wystarczy np. tani pendrive jako zasób dzielony dla całej rodziny, albo stary dysk. Tym bardziej, że to działało przez lata i to na Livebox 2.0, Funbox 2.0 i Funbox 3.0.

Może wypowie się ktoś z Orange ...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Zrobiłem dziś serię prób.

Na 4 pendrive-y: 2 starsze Funbox montuje jako nazwy wolumenu, 2 nowsze jako usb_xx, 2 dyski HDD montuje jako usb_xx, jeden z nich jest stary jak świat, a drugi półroczny.

Testowałem też, czy zależy to od wykrytego systemu plików na wolumenie:

np. według zasady: FAT32 - jako wolumen, NTFS - jako usb_xx, ale jeden z nowych pendrive-ów mimo FAT32 montuje się jako usb_xx.

Zauważyłem też, że owo usb_xx może przybrać postać usb_xxx oraz, że po restarcie routera bywa, że dysk utrzymuje swoją nazwę nawet po wcześniejszym  odłączeniu. To też nie jest jednak regułą.

 

Okreśłiłbym całość, jako tzw. "życie własnym życiem" systemu udostępniania urządzeń USB w Funboxie, czyli coś podobnego, jak samoistne ruchy dzwigni zmiany biegów podczas jazdy kultowym Fiatem 126p 🙂

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Dziś udało mi się połączyć z infolinią, gdzie opowiedziałem o problemie.

Pani konsultant powiedziała, że przy tym stopniu szczegółowości problemu nie są w stanie udzielić pomocy.

Skierowała mnie na forum, względnie zaproponowała wymianę routera na nowy.

Nie była również w stanie odpowiedzieć na pytanie o obowiązujący firmware dla Funbox 3.0

 

Nie jestem w stanie wykluczyć, że jest to usterka samego routera. Dlatego liczyłem na szerszy odzew osób, które mogą zrobić u siebie w domu test podpinając po prostu pendriva i zerknąć potem jaki udział pojawi się w Windows po wpisaniu \\funbox i naciśnięciu Enter.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Naprawdę nikt nie ma chwili, żeby wpiąć dysk czy pena do Funbox-a i zobaczyć co sie pokaże tutaj?

03.JPG


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 85
  • 1

Funbox 3.0 - zmiany nazwy udziału USB

Po dłuższym okresie bezczynności na tym forum, wszedłem tu dziś.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nikt nie był w stanie mi pomóc, ani nawet wskazać drogi zdiagnozowania tego bug-a. Nikt też nie pofatygował się aby sprawdzić, jak jego router się zachowuje w opisanej sytuacji.

Takie forum bezradnych i zachwyconych tym, co łaskawie da producent, nieczęsto się spotyka...

Pozostaje pogodzić się z faktem, że nikt nic nie wie i również nie wie, kto cokolwiek wie 🙂