Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Dlatego ja mam sieć w domu na Unifi + Cisco Meraki. Tam mogę dowolnie zmieniać wszystko 🙂


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Powiedzmy, że najistotniejszą kwestią tu jest cena. Nie twierdzę, że jakość gorsza, ale pogadaj z technikami to powiedzą, że BTS i BSC robi dużo lepsze Ericsson i Nokia. Odnośnie routerów LTE to Huawei robi bardzo dobre sprzęty, ale nie ma praktycznie konkurencji na tym polu.  ONT robi też Motorola, Cisco, Alcatel .


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Witam.

 

Pierwszy trudny krok przeszedłem. Wymiana FB3 na FB2+ONT. Podłączyłem do ONT NETGEAR R6400. Vlan35, PPPoE, login hasło i Internet działa pięknie. Czy ktoś potrafi mi pomóc, żeby dekoder ICU-100 połączył się z Routerem? Nie mogę odpalić telewizji. Na jakich ona w końcu Vlanach chodzi? 838,839 czy 38,41?

 

Męczę się z tym dość długi czas i nie mam pojęcia jak to skonfigurować. Dlaczego Vlan35 i internet śmiga a ustawiam vlany dla ICU-100 (838,839) i nic?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@PieRógnapisał(-a)
Nie było by tej całej dywagacji gdyby Orange pozwoliło na włączenie trybu BRIDGE na FB3.0. I Orange miało by kontrolę nad swoim terminalem i power user mógłby postawić bez problemu swój router. Inni ISP jakoś mogą a Orange jest tu niechlubnym wyjątkiem. Ale najwidoczniej Orange pozycjonuje tę usługę jako produkt dla Kowalskiego, mając chęć zarobić na pozostałych i nowych usługach jakie pójdą po FTTH jak tv, VOD, VoIP itd. Może i słusznie biorąc pod uwagę jak trudno Kowalskiemu byłoby skonfigurować własny router pod dekoder tv...
Ty zawsze możesz zagłosować portfelem. Albo przed podpisaniem umowy doczytać w Internecie i zawczasu uprzeć się na FB2 + ONT przy podpisywaniu nowej umowy (jak ja w zeszłym tygodniu).

FB3 za duże jak na ONT które ma bridżować.

https://www.ubnt.com/ufiber/ufiber-nano-g/

piękne...mógłbym się modlić do takiej mydeliczniki.

Cel na 2018 rok - odpalić to w Orange a za tym Unifi i meraki tak jak ktoś napisał. 

I taka sieć dla mnie spoko a nie huwei z chińskimi backdorami:P

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

To tak dla ciekawskich jak ja co widać na Huwei kiedy go wepnę zamiast FB3.

Tak sobie myśle że skoro ja na ONT widzę TX/RX power,voltage/bias to OLT to też widzi. 

Co więcej potrzebna do ogólnej diagnostyki?

Więc tak naprawdę dalsze rzeczy to tylko provisiong internetu/tv itd i jak ktoś to umie zrobić może zrobić sam więc naprawdę nie kumam po co jest przymus używania tego ONT od Orange. 

Będę dalej rzeźbił jak mi się uda to dam znać:)

huwe.jpghuwe1.jpghuwe3.jpg


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 27
  • 17
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Opisywali to szeroko na trzepaku i elektrodzie. Np tu -> https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177&sid=0a2a0ac798e3ee33717c8099ce59f922&start=125

Info o VOD było w informaji mojego FB2.0 i były to VLANy 838 i 839. Konfiguracja nie jest jednak trywialna jeśli chcesz mieć zarówno VOD jak i tv - NA RAZ.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Na UBNT UNIFI śmigam od roku.

Konfig następujący:

 

- UNIFI USG - działa out of box. Sporo rzeczy dodali w najnowszym Unifi Controller (w wersji beta). Jeszcze tylko czekam na pełną implementację iPV6. 

- UNIFI Switch 8 portowy POE

- UNIFI AP AC Lite - leci przez PoE ze switcha. Całkiem fajny Access Point na początek. 

- Cisco Meraki AP - to już bajka. Zasilanie też idzie ze switcha UNIFI. Dzięki zarządzaniu w chmurze ma bardzo dobre możliwości konfiguracji , łącznie z warstwą 7 , czyli pełna kontrola nad wszystkimi pakietami, guest network z opcją płatności i wiele więcej. Duży plus, że jest to już Wave2, tak więc zdecydowanie lepiej sobie radzi z dużą ilością urządzeń.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 27
  • 20
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@mrt

Wczoraj odbyła się instalacja i działa super jak narazie. Oczywiście poprosiłem o FB2 + ONT, ale ponieważ nie mają już FB2 to dostałem FB3 + ONT.


Dobra wiadomość że FB3 teraz działa z zewnętrznym ONT. W takim razie FB2 nie jest już potrzebny!

Tak z ciekawości, kto jest producentem ONT? Który model?


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 9
  • 3
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ONT, które dostałem to:

Huawei EchoLife HG8010H ONT 1x GE 1x GPON


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 36
  • 24
  • 1

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Ponadto testowałem jeszcze następujące rozwiązania:

 

Edge Router Lite - działa out of box. Wymaga trochę więcej zabawy niż Unifi USG, ale też oferuje duże możliwości konfiguracji. Można go podpiąć pod UNMS i możemy nim zarządzać z chmury. Musimy mieć tylko gdzieś w sieci np. na VPS postawionego Linuxa i tam instalujemy UNMS a następnie podpinamy pod niego Edge Router i zarządzamy nim z poziomu UNMS. Dla bardziej leniwych jest doker na którymś z NAS-ów lub jeszcze prościej usługę w chmurze Ubiquiti. 

Można na nim skonfigurować Internet, VOIP i TV

 

Amplifi HD - tutaj konfiguracja zajmuje ok 1-2 minut. Działa tylko internet, ale nawet w wersji z IPv6. Obsługa banalna, bardzo wygodne zarządzanie routerem. Można dopiąć do niego 2 mesh pointy. Możliwość monitoringu przez net przez aplikacje.