Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 27
  • 17
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@BORAX wrote:

@PieRóg Radzę eko.one.pl. Oni znają ten system na wylot. Na Elektrodzie może być naprawdę różnie.

 

W tym skrypcie zauważyłem chyba błąd.

uci set network.lan.gateway=192.168.1.2
uci set network.lan.dns=192.168.1.2

network.lan.gateway zostawiłbym puste(usunął), a network.lan.dns ustawił na 192.168.1.1


Takie ustawienie adresu bramy i serwera DNS jest intencjonalne. Adres 192.168.1.2 nadałem routerowi Funbox 2.0 by uniknąć kolizji IP z OpenWRT tp-link Archer C7 V4 na domyślnej konfiguracji. Kilka razy ostatnio stawiałem ten router od zera, przy takiej adresacji jest prościej, nie muszę odłączać kabli po oraniu C7.

Chwilowo Archer jest tylko klientem Funboxa dopóki nie uda mi się go tak skonfigurować że go zastąpi.

Co do eko miałeś rację, L3HO już miał 2018-01-16 23:25:41 problem identyczny do mojego (tj. z sesją WAN PPPoE która nie łączyła się na VLAN 35 po stronie OTP).

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=198806#p198806

Zaraz spróbuję takiego podejścia do rozwiązania problemu u siebie.

 

UPDATE: po lekturze eco dowiedziałem się że problem błędów VLANów był znany po stronie LEDE wcześniej. By na switchu działał VLAN np. 35, trzeba było stworzyć lipne VLANy 1, 2, 3.. 34, 35. Inaczej nie działało.

Problem podobno usunięty ale jak widać być może nie we wszystkich switch'ach.

https://forum.lede-project.org/t/problem-with-vlan-tagging-on-dir-860l-mt7530/1261/22

 

Reasumując: problem leży po stronie błedów w LEDE. Po wyklikaniu 35-ciu VLANów na switchu dało się zestawić połącznie PPPoE na VLAN 35:

2018-04-24 22_49_11-OpenWrt - Interfaces - LuCI.png

Okupione to zostało takim chaosem:

2018-04-24 22_52_34-OpenWrt - Switch - LuCI.png


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Piony rzeczywiście robiła Inea ale co dalej?

W sensie Orange w piwnicach nie będzie miało własnych włókien?

Z mojego ONT sygnał będzie biegł do OLT Inei? Fuj....to ja tak nie chce...proszę mi to zabrać. Zdemontować..

Ja plotki słyszałem że Orange chciał budować sieć ale spółdzielnia ich tak przeciągneła i odpuścili. A zrobiła tak bo ma udziały w Inei...i ręka ręka myje...a jak zobaczyć kto siedział w radzie nadzorczej WSS...

 

BTW. ma ktoś linka do forum gdzie opisano zastosowanie własnej wkładki? W sensie jak ją zautoryzować na OLT orange PL. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 27
  • 17
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@lancewicz wrote:

BTW. ma ktoś linka do forum gdzie opisano zastosowanie własnej wkładki? W sensie jak ją zautoryzować na OLT orange PL. 


ktoś chwalił się że udało mu się odebrać FTTH od orange na własnym sprzęcie na trzepaku. Autor użył o ile pamiętam Mikrotika i chińskiego programowalnego SFP.

https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177&sid=50a2050138af47555b39a9d293dc4334&start=150


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Dobra, ale co daje zmiana ONT orangowego na swój własny poza sytuacja kłopotów z technikami Orange?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Zależy. Takiej chińskiej wkładki bym się bał użyć. Ale jakiegoś UBNT albo MT chętnie. Albo jeszcze coś ciekawszego może Cisco ma. 

Innymi słowy Huawei i Sagecom to dla mnie dość dobry sprzęt ale masowy. Działać działa. I to w większości przypadków dobrze.

Ale jak ktoś jest pasjonatem i lubi używać sprzętu z najwyższej półki...

 

Pytanie jakiej firmy Orange używa OLT?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Ja mam Huawei  ONT 8010A. Jakie OLT tego chyba i technicy nie wiedzą. Ale chyba jest ważne oprogramowanie.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 181
  • 187
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@Kierus57napisał(-a)

Ja mam Huawei  ONT 8010A. Jakie OLT tego chyba i technicy nie wiedzą. Ale chyba jest ważne oprogramowanie.


No gdzieś po drugiej stronie też światło podpina. Ja mam FB3 ale kupiłem sobie HUAWEI HG8247H TERMINAL. Generalnie teraz to bez sensu bo ma słabsze WiFi niż FB3 ale bawiłem się. Widzi połączenie światłowodowe ale wywala jakiś error. Jutro podłącze to wrzucę jaki błąd podaje. 

Pytanie czy CPE są konfigurowane przy pomocy TR-069. Wtedy może jakoś by szło zmusić centralę aby zrobiła provisiong tego mojego huweia 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Nie jestem specem od GPON, ale chyba ONT musi być zalogowany w sieci, pewnie po mac. Kiedy mnie instalowano światło , korzystałem z loginów Neostrady i światła, oba chodziły na routerze podpiętym do ONT. Różne prędkości, ograniczenia na loginie ale bez kłopotu.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 27
  • 17
  • 0

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@Kierus57 wrote:

Nie jestem specem od GPON, ale chyba ONT musi być zalogowany w sieci, pewnie po mac. Kiedy mnie instalowano światło , korzystałem z loginów Neostrady i światła, oba chodziły na routerze podpiętym do ONT. Różne prędkości, ograniczenia na loginie ale bez kłopotu.


urban
Post: wt, 21 lis 2017 0:10:50 
Odpowiedz z cytatem
Offline
Żółtodziób
Żółtodziób

Rejestracja: pt, 08 wrz 2017 19:36:57
Posty: 4
Udało mi się wymienić funboksa na własny sprzęt - wkładkę SFP (ZISA OP151S GPON Stick, do kupienia na alibabie) oraz router (Turris Omnia, praktycznie openwrt), działa wszystko włącznie z ipv6 i CGN dla ipv4.

Wymaga to ustawienia SLID i hasła w ONT we wkładce SFP, vlanów, pppoe/dhcpv6 i tunelu ds-lite do nodeXX.cgn.tpnet.pl.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Re: Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Nadal mam pytanie: co daje w przypadku ONT jego zmiana z Huawei na inny?