Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 internet w domu


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Funbox 3.0 internet w domu

z doświadczenia polecam PLC 🙂

ewentualnie repeater

mam oba urządzenia i spisują się bardzo dobrze 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 3.0 internet w domu

@agat13 @przemas92 teraz z moim doświadczeniem, to ja położyłbym po trzy, cztery skrętki. Mój opis, to takie optymalne minimum, ale jak troszkę jest więcej kaski, to lepiej położyć więcej przewodów. W najmniej spodziewanym momencie się przydają, a teraz sieci domowe dążą do rozbudowy. Kończą się czasy, gdzie jeden router pełnił po WiFi główny punkt dostępowy. Teraz TV z androidem, dekodery w multiroom-ie po skrętce, a jak WiFi nie sięga, to warto podłączyć kolejny router, co wychodzi taniej niż stosowanie wzmacniacza, gdzie odbiera sygnał po WiFi i go powiela. Kabelek zawsze jest stabilny i jak było wcześniej wspomniane możliwie wysokiej kategorii. Obecnie są już rozwiązania do przesyłania przez kabelek LAN prędkości na poziomie 10 - 20 Gbit/s (drogie to rozwiązania, ale lada chwila się rozpowszechnią i stanieją), więc w tym kierunku nie warto oszczędzać, jak ma to być na dłuższy czas. 1 Gbit/s po kabelku LAN to obecnie już standard.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 3.0 internet w domu

@pablus Widzisz, PLC i repeatery to alternatywa dla eth (przy remoncie można naprawdę sporo kabli ułożyć) który jest niezawodny. Po co kupować urządzenia, które mogą zadziałać rewelacyjnie, ale jest szansa, że wcale nie ruszą, albo ich transfer (ograniczony przecież przez stan sieci elektrycznej) będzie na tyle niewielki, że nie spełni oczekiwań? Repeatery to dalej retransmisja sygnału ze stratą i sprawdza się na niewielkich powierzchniach. Przerobiłem dziesiątki takich sytuacji, gdzie oba te urządzenia nie spełniały oczekiwań abonentów, ale były jedynym rozwiązaniem. Ja preferuję skrętkę i to do każdego pomieszczenia (najlepiej x2) i tego się będę trzymał. to naprawdę daje możliwości zrobienia niezawodnej i łatwej do ogarnięcia sieci LAN


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 3.0 internet w domu

@ketrasaArtur Tym bardziej, że w grę wchodzi multiroom i dodatkowe urządzenia sieciowe, co jakby kieruje działania w stronę stabilnego eth niż PLC


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 3.0 internet w domu

@ketrasaArtur Eth kategorii 5e w zupełności obsłuży neo 1Gb/sek. Oczywiście prawidłowo ułożona, rozszyta i oparta na dobrym kablu i osprzęcie. Kat 6 to już wydatek i jeszcze większe restrykcje dotyczące ułożenia i zakończeń (choć gniazda do montażu beznożowego są sympatyczne, to jednak sztywność kabli i konieczność montażu głębszych puszek podtynkowych zniechęca) choć dają więcej możliwości. Pomyślmy jednak czy na zastosowanie domowe potrzebujemy więcej niż kat 5?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Funbox 3.0 internet w domu

@agat13  jak masz możliwość to kładź kabel 🙂

tylko kup dobry a nie jakiegoś taniego chińczyka z allegro. Ja bym jeszcze porobił gniazda albo nawet gdzieś na strychu lub w piwnicy walnął sobie patchpanel, by mieć w razie czego rezerwowy kabel lub możliwość podpięcia kiedyś kolejnego pokoju. Znajomy kiedyś projektował sieć w domu to podublował a w newralgicznych miejscach nawet potroił wszystkie gniazda i zastosował właśnie motyw z patchpanelem 🙂

Co do PLC to u mnie działa a dom mam duży, ale jak będę robił remont to wszędzie puszczę kabel. Nawet do WC i garażu 😄


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 3.0 internet w domu

@pablus  Tak naprawdę doradzamy @przemas92 . Ja jako stary "sieciowiec" mam w domu RACK na strychu i  w każdym pokoju minimum 2 skrętki (i dodatkową rurkę peszla 19mm na zapas ) łącznie z garażem i pralnią :). Nawet centralkę Panasonica jeszcze mam działająca na VoIP 🙂


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 13
  • 0

Funbox 3.0 internet w domu

Dziękuję bardzo wszystkimi za propozycję na pewno każda z nich się przyda dam i jsst cenna później znać jak to wszystko rozwiazalem 😁


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 3.0 internet w domu

@przemas92 tak więc jak chcesz w domu porządną sieć, to w temacie masz wskazówki. Kabelek podstawa, ale wiadomo, że nie wszystko da się przewidzieć, więc zostaje alternatywa po WiFi i/lub PLC, jak coś przeoczysz. Podstawa to jednak kabelek, tym bardziej, że w domu remont robisz.

 

Tak dla zabawy filmik z remontem:


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 3.0 internet w domu

@ketrasaArtur Dodaj jeszcze, że zawsze może liczyć na podpowiedź, gdyż jest na forum grono osób doskonale w temacie budowy sieci LAN zorientowanych...