Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fun box 3 a częstotliwości


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 52
  • 169
  • 0

Fun box 3 a częstotliwości

Cześć

Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem światłowodu o Orange. 

Zastanawia mnie tylko jedno czemu większość urządzeń a mam ich 10 po wi-fi przełącza mi się z 5ghz na 2.4 i za nic nie chce wrócić na częstotliwość 5ghz nawet gdy wrócę np. z telefonem do pokoju gdzie znajduję się modem. 

Czy nie powinien z automatu zmienić częstotliwość  na 5ghz ? 

10 ODPOW. 10

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83To jest opcja tzw SMART. Teoria mówi, że modem powinien zadecydować o lepszej/silniejszej/szybszej opcji wifi i przełączyć. Skoro tak się dzieje znaczy, że modem dalej uważa, że 2,4 będzie pewniejsze. Może wynikać to z otoczenia i innych nadajników wifi, o niewspieraniu przez odbiornik opcji SMART lub innych czynników. Trudno tak zdalnie powiedzieć w czym rzecz...Zainstaluj aplikację  wifianalyzer i choć sprawdź otoczenie sieciowe. Czy to się dzieje na jednym odbiorniku czy wielu rodzajach (tablet, komp, telefon)? Oczywiście sieci 2,4 i 5GHz są połączone ?? Jeśli odczuwasz dyskomfort w prędkości na 2,4GHz zawsze rozdzielenie sieci pozwoli na dokładne połączenie się z szybszą 5-ką, ale bez opcji SMART. Za to trzeba będzie ręcznie się przełączać, gdy np zasięg 5-ki będzie za słaby. Analiza na tym programiku pomoże, a i my może coś podpowiemy

Anonim

Nie dotyczy

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83  zrzuca ci z 5GHz bo jest słaby sygnał, lub zakłócenia sygnału, w takim wypadku proponuję rozdzielić 2,4GHz i 5GHz i korzystać z 2,4GHz jeśli 5GHz będzie stwarzało problemy urządzeniom, nie piszesz o odległości ale pewnie nie w tym samym pomieszczeniu co FunBox masz te wszystkie urządzenia, co korzystają z wi-fi 5GHz, te ma słabszy zasięg niż 2,4GHz.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 52
  • 169
  • 0

Fun box 3 a częstotliwości

Mam mieszkanie 50m2 byłem pewnym że wszystko będzie śmigać na 5ghz no ale jeśli z automatu niektóre urządzenia przełącza mi na 2.4 GHz to może faktycznie musi tak być...
Aha zaznaczę tylko że wszystkie prócz drukarki wspierają 5ghz

 

____________

* Poprawiono czytelność wpisu - Wiktor


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83Odbiornik odbiornikowi nie równy. Choćby platforma android i apple...50m2 to też w sumie niewiele, ale jeśli modem nie stoi centralnie w środku planu mieszkania, znajduje się nisko, w szafce lub za TV, to działanie wifi w dobrej jakości w najdalszych miejscach od modemu może być utrudnione. Dlatego potrzebna jest analiza zasięgu i prędkości połączeń w każdym koniecznym miejscu. Warto potestować zachowanie najlepszego odbiornika wedle odległości i przeszkód w postaci chociażby ścian..i zmierzyć kiedy przeskakuje na 2,4 i kiedy w tym samym miejscu idąc do modemu powinno wskoczyć 5GHz...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83 co prawda posiadam obecnie FB 6, lecz przed nim miałem FB 3.0 i powiem tak na obydwu modemach przy połączonych 2,4 i 5 GHz czyli włączonej funkcji Smart urządzenia są i były automatycznie przełączane na częstotliwość która oferowała najlepsze w danej chwili i miejscu połączenie wifi.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 52
  • 169
  • 0

Fun box 3 a częstotliwości

No ok tylko czemu jak wracam z telefonem do pokoju gdzie znajduje się modem to muszę wyłączyć i włączyć wi-fi w telefonie żeby wskoczył mi na 5ghz . 

No ale może po jakimś dłuższym czasie by przeskoczył na tą częstotliwość no sam nie wiem... 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83 poczekaj jakiś czas i telefon powinien sam przejść na inną częstotliwość, sprawdziłem na moim Samsungu i przechodząc do najdalszego pomieszczenia przeszedł na 2,4 GHz a po powrocie bliżej modemu przeszedł na 5 GHz ale nie od razu lecz po pewnym czasie więc spróbuj odczekać trochę.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Fun box 3 a częstotliwości

@Jurgen83Samo próbkowanie odbywa się w miarę sprawnie (obserwujesz przecież przejście 5 na 2,4) Jest jednak zasada silniejszego sygnału na którym opiera się algorytm przełączeń. Zawsze będzie preferowany sygnał silniejszy czyli z reguły 2,4GHz i ten sygnał będzie podtrzymywany w zależności od jakości odbiornika i jego zdolności SMART, póki odbiornik nie przeanalizuje faktu, że i 5-ka działa stabilnie i wtety sie przełączy


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Fun box 3 a częstotliwości


@Jurgen83napisał(-a)

No ok tylko czemu jak wracam z telefonem do pokoju gdzie znajduje się modem to muszę


wcale nie musisz. Wystarczy cieszyć się życiem.