Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 127
  • 0

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA

Witam, orientuje się ktoś czy po odpięciu światłowodu od Zew. ONT i wpięciu go do funboxa 6 powinno to zadziałać? Światłowód jest POPC INEA. U mnie tak jakby nie wykrywa ze coś jest podłączone do funboxa

 

________________
* Doprecyzowałem temat wątku – moderator Michał

19 ODPOW. 19

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1455
  • 6300
  • 42

zew. ONT

Na Funboxie ustawiasz typ dostępu w opcji Połączenie z Internetem:

 

Wybierz sposób podłączenia do Internetu. Uwaga! Jeśli wprowadzone ustawienia nie będą korespondowały z wykupioną ofertą, możesz stracić dostęp do Internetu

Użyj zewnętrzny ONT (WAN Ethernet)
Użyj wewnętrzny ONT (Światłowód)





Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1712
  • 8383
  • 64

zew. ONT

@tolek A czy ważny jest numer portu switcha do którego podpięty jest ONT? Wiem, że nie w temacie ale jestem ciekawy.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 127
  • 0

zew. ONT

tak i ustawiłem wewnętrzne ont i nic


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA

@Nesco94  FB nie zadziała bez zewnętrznego ONT skoro infrastruktura jest inna niż własna Orange.

Takie coś jak opisałeś w tytułowym poście jest możliwe gdy masz usługę na infrastrukturze Orange i zewnętrzny ONT od Orange, wtedy podłączenie czy to samego FB (wybierasz w menu konfiguracyjnym, zależnie od metody zewnętrzny bądź wewnętrzny ONT) czy za pośrednictwem zewnętrznego ONT do światłowodu będzie działało.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 37
  • 127
  • 0

zew. ONT


@slav72napisał(-a)

@Nesco94  raczej nie zadziała skoro infrastruktura jest inna niż własna Orange.


też tak myśle własnie


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

zew. ONT

@Nesco94  troszkę poprawiłem mój wpis 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53593
  • 622

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA

@Nesco94 tak jak napisał @slav72  nie zadziała. Dlaczego? Na infrastrukturze innego operatora zewnętrzny ONT jest obowiązkowy ze względu na fakt, że jest jakby mostem pomiędzy zakończeniem sieci ( gniazdo optyczne) a modemem każdego z operatorów, który ma możliwość skorzystania z tego łącza.

Użycie ONT jest wymuszone przez umowę miedzyoperatorską i to ONT naprawdę kończy instalację, a nie gniazdo optyczne.

W przypadku reklamacji operator musi widzieć ONT i wtedy wie, że problem leży za ONT i w nim samym. Pomaga więc również trochę w lokalizacji uszkodzeń 

Dla operatorów sieciowych też jest prościej, bo nie muszą grzebać w modemie, aby zweryfikować działanie lub niedziałanie usługi 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18472
  • 52865
  • 714

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA

@Nesco94 zasada jest taka:

  • infrastruktura operatora zewnętrznego, ale Orange świadczy usługę, to i internet będzie działał tylko z ONT i routerem Orange.
  • infrastruktura Orange, można korzystać z internetu z ONT+ router Orange lub bezpośrednio na routerze Orange.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2024
  • 5482
  • 184

Czy Funbox 6 zadziała bez zewnętrznego ONT na infrastrukturze INEA


@ketrasaArturnapisał(-a)

@Nesco94 zasada jest taka:

  • infrastruktura operatora zewnętrznego, ale Orange świadczy usługę, to i internet będzie działał tylko z ONT i routerem Orange.
  • infrastruktura Orange, można korzystać z internetu z ONT+ router Orange lub bezpośrednio na routerze Orange.

Nie koniecznie. W moim mieście na sieci Inea bloki są podłączone jako LLU i tu nie są montowane urządzenia ONT, natomiast domy jednorodzinne podłączane są już typowo na łączach Fiberhostu itu już musi być ONT.