Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Asus RT-AC88U zamiast Funbox3 - PORADNIK


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 448
  • 831
  • 3

Asus RT-AC88U zamiast Funbox3 - PORADNIK

firmware 385.15 asuswrt by merlin

Obecnie udało mi się tylko z ipv4, konfiguracja dotyczy łącza tylko z internetem.

Jak uzyskać FB3 + ONT i hasło do pppoe opisałem już tutaj:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/W%C5%82asny-router-zamiast-Funbox-a-3-0-Orange/m-p/192606...

DISCLAIMER: Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność i ani ja ani tym bardziej Orange nie odpowiadamy za błędy, nie działanie usługi, zbrickowanie routera i wszelkie inne problemy związane z Twoim sprzętem

 

Po pomyślnej instalacji FB3 + ONT i gruntownym przetestowaniu możemy przystąpić do wymiany FB3 na Asusa. Należy:

Wyłączyć ONT, port WAN Asusa wpiąć do ONT a następnie zalogować się do panelu administracyjnego Asusa. Na początku należy skonfigurować sekcję WAN zgodnie z poniższym(ja dodatkowo ustawiłem MAC Clone adresu na adres funboxa 3 który dostałem i na którym dokonano rejestacji/aktywacji łącza):

Screenshot_225.jpgScreenshot_226.jpg

Następnie musimy zalogować się po SSH  na router aby zapewnić tagowanie na WAN tagiem vlanu 35 oraz wypuścić go jako nietagowany na wirtualny interfejs do CPU.

 

Włączenie SSH w Administration>System , przykładowa rekomendowana konfiguracja, dostęp tylko z LAN za pomocą loginu i hasła. (Najlepiej użyć klucza który można wkleić niżej - dla zaawansowanych użytkowników). Po całej operacji jeśli nie używasz SSH zalecam całkowite wyłączenie tej usługi.

Screenshot_227.jpg

Po włączeniu SSH na routerze możesz się połączyć wprowadzając adres i port w programie np. Putty. Logujesz się tym samym loginem i hasłem co do interfejsu webowego.

 

UWAGA w tym modelu jest taki układ interfejsów w innych modelach mogą być inne, cyfra NIE odpowiada numerowi portu!!!

robocfg show

widzimy domyślnie

VLANs: BCM5301x enabled mac_check mac_hash
1: vlan1: 0 1 2 3 5 7 8t
2: vlan2: 4 8u

Aby włączyć tagowanie należy wydać polecenie:

robocfg vlan 35 ports "4t 8u"

Po jego wydaniu wynik polecenia

robocfg show

powinien być następujący:

(...)
VLANs: BCM5301x enabled mac_check mac_hash
   1: vlan1: 0 1 2 3 5 7 8t
   2: vlan2: 4 8u
  35: vlan35: 4t 8u

W tym momencie włączamy ONT i po chwili w sekcji WAN powinno być widoczne połączenie z internetem.

Jeśli wszystko OK to UWAGA TO NIE WSZYSTKO.

Po restarcie router straci konfigurację vlanów.

Przez webowy panel administracyjny w Administration>System

opcję Enable JFFS custom scripts and configs należy ustawić na "Yes" aby przy starcie były wykonywane skrypty użytkownika (który zaraz napiszemy).

Aby zapewnić wykonanie komendy konfigurującej vlany którą wykonaliśmy wyżej po każdym uruchomieniu należy zalogować się po SSH i wykonać następujące czynności i dodać skrypt który dla nas wykona komendę po starcie.

nano /jffs/scripts/init-start

Edytujemy teraz plik ze skryptem. Należy wkleić następującą zawartość:

#!/bin/sh

#WAN Port VLAN output

robocfg vlan 35 ports "4t 8u"

Następnie wciskamy Ctrl+x, przy zapytaniu wpisujemy Y i klikamy Enter aby zapisać plik.

Po restarcie konfiguracja powinna być wykonywana(ustawienie tagowania wan vid 35) i router automatycznie powinien się łączyć na WAN.

Speedtest do serwera Orange z apki speedtest.net identyczny z tym z FB3 (oczywiście wykonywać tylko po kablu):

Screenshot_229.jpg

 

Do zrobienia a jeszcze nie opisane:

IPv6 - oddzielny wątek - https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/IPV6-router-ASUS/m-p/192616#M13292

Konfiguracja vlanów dla telewizji i telefonii temat szerzej opisany tu https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177

Zapewne dla TV opcja LAN>IPTV

3 ODPOW. 3

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 145
  • 254
  • 2

Asus RT-AC88U zamiast Funbox3 - PORADNIK

Czy da się skonfigurować w ustawieniach tego routera telewizje Orange (ICU 100)?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 448
  • 831
  • 3

Asus RT-AC88U zamiast Funbox3 - PORADNIK

@Filip_PL  Myślę że nie można tego wykluczyć, wrzucam zrzuty jakie są dostępne ustawienia. Niestety nie mam usługi TV także nie sprawdzę na szybko.

Screenshot_233.jpgScreenshot_232.jpgScreenshot_231.jpgScreenshot_230.jpg


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 4
  • 0

Asus RT-AC88U zamiast Funbox3 - PORADNIK

Mam pytanko.

Jutro odwiedzi mnie przedstawiciel Orange - będę brał opcję na internet (tylko internet, żadnych usług dodatkowych); mam zamiar wynegocjować (wymusić?) - opcję sprzętową Funbox 3.0 + ONT.

Docelowo całość ma śmigać na Asusie z tytułu wątku (AC88U) - ale na oryginalnym firmware.

Czy jeśli będę korzystał TYLKO z internetu (nie biorą tv, ani telefonii voip) to wystarczy zmienić ustawienia w zakładce WAN ("WAN connection type" zmiana na PPPoE i  wpisanie danych logowania) czy muszę również zmieniać ustawienia vlan (VLANID ustawione na 35)

W Asusie mam oryginalny soft więc tagowanie vlanu w sposób, który podał ms424 odpada.

 

No i co jeśli jednak nie dostanę do Funboxa zewnętrznego OTN.

Czy "zasilenie" Asusa internetem via "WAN connection type" - ethernet daje radę? (jest stabilnie i wszystko śmiga, gdzieś wyczytałem, że mogą być problemy z NAT)