Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżeniem PESEL


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 137
  • 259
  • 7

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżeniem PESEL

Cześć,

Oczywiście, dałem się zrobić "jak dziecko".

Dziś rano oddawałem swój telefon do serwisu. Mam eSIM, więc chciałem szybko przenieść kartę na inny telefon.

Zalogowałem się do Mój Orange, tam zautoryzowałem wymianę SMSem, pojawił się kod QR, zeskanowałen na nowym telefonie, karta została pobrana - proste. Stara karta eSIM przestała się logować do sieci. Nowa... nie zaczęła. A na zegarek przyszedł SMS z informacją o problemie aktywacji i konieczności kontaktu z BOK.

Tak, prawdopodobnie z powodu zastrzeżenia PESEL...  Na moje usprawiedliwienie: usługa zastrzeżenia PESEL ma dopiero miesiąc i nie jest się przyzwyczajonym, a w dodatku wcześniej przy generowaniu dodatkowej karty eSIM problemu nie było: system informował o zastrzeżeniu i nie pozwalał na skończenie procesu.

Oczywiście, cofnięcie zastrzeżenia można zrobić w mObywatel, tylko że mObywatel skasowany bo telefon w serwisie, a aktywacja mObywatela na nowym telefonie niemożliwa, bo... PESEL zastrzeżony 🙂

NA SZCZĘŚCIE mam zegarek z eSIM, gdzie CZASAMI przychodzą SMSy od Orange. Chciałbym wiedzieć, dlaczego nie na bieżąco, no ale to Orange... Po kilku próbach udało się zalogować do mObywatela przez sieć przez autoryzację SMSową (bo akurat SMS przyszedł na zegarek), tam zdjąłem zastrzeżenie - inaczej musiałbym dylać do urzędu.

Teraz i tak muszę dylać do salonu, bo Orange nie umie wygenerować dla mnie nowej karty eSIM, muszę wymienić na fizyczną, a potem znów na eSIM żeby "zmieścić" w telefonie dwa numery.

Polecam zamiast kawy z samego rana - super akcja, wspaniale podnosi ciśnienie...

 

5 ODPOW. 5

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 672
  • 2517
  • 22

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżenie PESEL

@muddy 

Takie są uroki zastrzeżenia PESEL. Mogłeś się zalogować przez stronę WWW i od strzec PESEL, logowanie przez profil zaufany lub bank.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 137
  • 259
  • 7

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżenie PESEL

Mogłem nie zapomnieć "odstrzec" wcześniej, oczywiście.

Tylko Orange powinno NAJPIERW sprawdzić, czy nie jest zastrzeżony, a dopiero potem deaktywować starą kartę eSIM!

 

Dlatego piszę ostrzeżenie dla innych!

 

Logowanie przez WWW wymaga dodatkowego uwierzytelnienia: albo przez aplikację mObywatel (push) - nie działa, bo nie jest aktywna na nowym telefonie, a starego nie mam, albo przez... SMSa, który nie przyjdzie, bo nie mam karty eSIM.

I TAK jak napisałem, uratował mnie zegarek, mogłem przez WWW cofnąć zastrzeżenie. Niczego to jednak nie zmienia: nie da się używać nowej karty eSIM, bo już raz została pobrana (kod QR jest nieważny). Nie da się zlecić ponownej zmiany, bo zmiana w trakcie. Zostaje salon.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19023
  • 54664
  • 748

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżenie PESEL

@muddy dlatego polecam dalej korzystać z tradycyjnych karty SIM z numerem który jest ważny np do autoryzacji. Karty eSIM traktuję jako dodatek. U Ciebie faktycznie zaistniał dziwny błąd, bo Orange na tradycyjnych kartach SIM informuje o braku możliwości wymiany ze względu an zastrzeżenie PESEL-u, ale nie dezaktywuje poprzedniej karty SIM. Wygląda na to, że w eSIM działa to deko inaczej. Teraz jeśli masz wymienić na tradycyjną kartę SIM w salonie, to poniesiesz dodatkowe koszty za wymianę. Proponuję zostać przy tradycyjnej karcie SIM, ale to już wybór należny od potrzeb użytkownika. 

Dzięki za cenną informację.

 


Poziom 32, Pasjonat Galaktyczny
  • 2516
  • 10395
  • 92

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżeniem PESEL

 Cześć @muddy 

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pisze, że zastrzeżenie PESEL uniemożliwi także np. wyrobienie duplikatu karty SIM, zawarcie umowy u notariusza przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości czy podpisanie umowy leasingowej https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-funkcji-zastrzez-pesel

Jeśli miałeś zastrzeżony PESEL to wtedy nie możesz wymienić karty do czasu kiedy nie cofniesz zastrzeżenia numeru PESEL. Wycofanie zastrzeżenia poprzez aplikacje mObywatel to trzeba poczekać 30 minut na odświeżenie tej informacji w rejestrze. Po upływie  tego czasu można kontynuować wymianę karty eSIM.

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie tradycyjnej karcie SIM

@muddydzięki za cenną radę 🙂

Pozdrawiam 🙂

Pozdrawiam 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19023
  • 54664
  • 748

OSTRZEŻENIE - wymiana eSIM a zastrzeżeniem PESEL

@Pablo5 podajesz, że trzeba poczekać około pół godziny po zdjęciu zastrzeżenia PESEL-u. Nie do końca to jest prawda. Nie tak dawno chciałem wymienić na kartę eSIM, ale zapomniałem, że mam zastrzeżony PESEL. Zdiołem zastrzeżenie w trakcie rozmowy z konsultantem i od razu zadziałało. Ponowne zastrzeżenie wskoczyło automatycznie, po minimalnym czasie 30 minutach.