Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

zmiany pingu

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 28
  • 57
  • 1

zmiany pingu

Witam

Od jakiegoś czasu po zmianie ip co 24h (ale niezawsze) zmienia się ping, wcześniej miałem na speedtest.pl ping ok 15ms, a teraz co jakiś czas zmienia się na ok 35ms i przez pare dni taki pozostaje, aż nagle spadna znowu do ok 15ms, ping jest stabilny ale tak jakby łączyło przez jakieś dalsze łączę, w tracert droga się nie zmienia. O co tu chodzi?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 28
  • 57
  • 1

zmiany pingu

Słuchajcie, nie chciałem zapeszać. Od 3 dni mam stały ping 18ms. Sprawdziłem log w routerze i to jest ciekawe bo przestał restartować łącze po północy. Więc narazie nic nie dotykam bo działa!!! Może jakieś dobre duchy z orange czytają to forum i coś tam pokombinowali w ustawieniach. 🙂 W każdym razie dziękuję wszystkim za odzew i pomoc!

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

23 ODPOW. 23

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

zmiany pingu

Usługa xDSL czy światłowód? Jak xDSL to może ci przeplot się zwiększa. Byś podał parametry łączą z zakładki DSL w routerze.

Jesteś pewien, że zawsze ten sam serwer testuje ci na speedtescie?

Następnym razem po prostu ściągnij program WinMTR v92, przetestuj np. wp.pl i zobacz gdzie ping rośnie.

 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

zmiany pingu


@-brtk-napisał(-a)

Jesteś pewien, że zawsze ten sam serwer testuje ci na speedtescie?

 


już gdzieś wspominałem, że lepiej używać cli-narzędzia do speedtestu. Z github: https://github.com/sivel/speedtest-cli albo nawet ściągnąć wersję na swój system ze speedtest.net z zakładki apps. Można tam  np. wskazać jeden i tylko jeden zawsze ten sam serwer. Co więcej, przekierować output do pliku, np. csv i mieć dane do późniejszej analizy.

 


@-brtk-napisał(-a)

Następnym razem po prostu ściągnij program WinMTR v92, przetestuj np. wp.pl i zobacz gdzie ping rośnie.

 


Czasami ping potrafi być wyższy pośrodku trasy niż na jej końcu. Niekoniecznie oznacza to natłok w danym węźle dotyczący kierowania użytecznego ruchu, ale czas odpowiedzi na ICMP ECHO_REQUEST, a właśnie wynik tego pomiaru jest podawany. Priorytet obsługi takich pakietów niekoniecznie jest najwyższy.

Na wszelki wypadek, gdybym coś pokręcił:

https://man7.org/linux/man-pages/man8/ping.8.html

https://linux.die.net/man/8/mtr

$ ./speedtest.exe --help
Speedtest by Ookla is the official command line client for testing the speed and performance of your internet connection.

Version: speedtest 1.0.0.2

Usage: speedtest [<options>]
  -h, --help                        Print usage information
  -V, --version                     Print version number
  -L, --servers                     List nearest servers
  -s, --server-id=#                 Specify a server from the server list using its id
  -I, --interface=ARG               Attempt to bind to the specified interface when connecting to servers
  -i, --ip=ARG                      Attempt to bind to the specified IP address when connecting to servers
  -o, --host=ARG                    Specify a server, from the server list, using its host's fully qualified domain name
  -p, --progress=yes|no             Enable or disable progress bar (Note: only available for 'human-readable'
                                    or 'json' and defaults to yes when interactive)
  -P, --precision=#                 Number of decimals to use (0-8, default=2)
  -f, --format=ARG                  Output format (see below for valid formats)
  -u, --unit[=ARG]                  Output unit for displaying speeds (Note: this is only applicable
                                    for ‘human-readable’ output format and the default unit is Mbps)
  -a                                Shortcut for [-u auto-decimal-bits]
  -A                                Shortcut for [-u auto-decimal-bytes]
  -b                                Shortcut for [-u auto-binary-bits]
  -B                                Shortcut for [-u auto-binary-bytes]
      --selection-details           Show server selection details
  -v                                Logging verbosity. Specify multiple times for higher verbosity
      --output-header               Show output header for CSV and TSV formats

 Valid output formats: human-readable (default), csv, tsv, json, jsonl, json-pretty

 Machine readable formats (csv, tsv, json, jsonl, json-pretty) use bytes as the unit of measure with max precision

 Valid units for [-u] flag:
   Decimal prefix, bits per second:  bps, kbps, Mbps, Gbps
   Decimal prefix, bytes per second: B/s, kB/s, MB/s, GB/s
   Binary prefix, bits per second:   kibps, Mibps, Gibps
   Binary prefix, bytes per second:  kiB/s, MiB/s, GiB/s
   Auto-scaled prefix: auto-binary-bits, auto-binary-bytes, auto-decimal-bits, auto-decimal-bytes

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

zmiany pingu

Ja tu stawiam na przeplot w usłudze ADSL/VDSL. Pytania proste, bez żadnych zbędnych programów na komputer do testowania łączą. Wystarczy wejść na speedtest.net i ręcznie wybrać testowany serwer, a najlepiej przetestować przez WinMTR i zobaczyć gdzie ten ping jest wyższy i czy ten wyższy ping rzutuje na host docelowy.

W przypadku ADSL/VDSL przeważnie już drugi hop pokazuje, czy to przeplot jest wyższy.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 28
  • 57
  • 1

zmiany pingu

Dzięki za odp. Tak właśnie już drugi hop jest wyższy o te 20ms. Czyi co jakiś czas router łapie mi synchronizację bez przeplotu i to może być te 20ms? To ma sens.

 

xDSL, jak pinguję onet.pl to właśnie tam też rośnie ping o ok 20ms. Może być ten przeplot. Ciekawe dlaczego raz łączy się z, a raz bez przeplotu?

 

___________

* Scalenie wpisów - moderator Bartłomiej


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

zmiany pingu

@dexterlab wklej statystyki dsl z routera. Może ci rozłącza przez błędy np. i potem oddaje jak jest ich mniej przez pewien czas.

I taka mała poprawka. Jak masz 15ms to też jest przeplot tylko mniejszy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

zmiany pingu

@-brtk- Ma rację. ADSL działa dynamicznie w zależności od jakości linii. To automatyczne, że koryguje jakiś pogarszający się stan łącza, a później wraca...to też może być powodem


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 28
  • 57
  • 1

zmiany pingu

Teraz jest to już ciekawe, dziś kombinowałem i resetowałem router wielokrotnie, poprawiałem okablowanie i ciągle ping koło 35ms, chwilę temu godz 0:15 nastąpił restart ip i w tej chwili ping spadł do ok 18ms na speedtest.pl i w pingach do wp.pl też proporcjonalnie niższy. Same łącze szału nie robi, ale parametry są stabilne, żadnych błędów i zerwań połączenia. Przedwczoraj ping też spadł po resecie ip, wczoraj się podniósł, dziś znowu spadł. O co tu chodzi?


Zrzut ekranu (10).pngzresetowałem teraz router mam nowe ip, ping dalej 18ms na speedtest.pl, pewnie przy kolejnym restarcie po północy znowu podskoczy do 35ms, dam znać


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

zmiany pingu

Nie restartuj sam routera, bo DLM traktuje to jako zerwanie synchronizacji i będzie ci przeplot zwiększał za którymś razem.

Jak ci samo rozłączy i zwiększy ping do tych 35ms, to wtedy nie restartuj routera, zaloguj się do niego i zobacz czy błędów nie ma, bo teraz na screenie router działa 5minut i masz 0 błędów.