Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

upgrade internetu

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 42
  • 0

upgrade internetu

Uwaga uwaga, najbardziej naiwne pytanie padnie, z tych, które mogą paść. Proszę mnie nie bić.

 

Niestety, ale w moim miejscu zamieszkania jest biała plama w kwestii sieci internetowych. Jest tylko jeden internet dostępny od ręki, wyjmując niestabilne radiówki czy przesył satelitarny z pingiem +3000. Jest to TP, albo Orange jak kto woli. Przeżyłem całą neostradę i obecnie męczę się z orange, opcją "do 20mbps", co zazwyczaj oznacza 2mb w przypadku braku awarii (a te zdarzają się cyklicznie). Np. teraz mam połowę.

Chciałem już dawno wypisać się z tego zaścianka, ale nie ma na to szans. Lokalne światłowody omijają moją najbliższą okolicę i nie interesuje ich rozwijanie się w akurat tym kierunku.

Pytałem rok temu w salonie orange - "nie, bo nie". Nie rozwijają miedziaka, skupiając się wyłącznie na swoim światłowodzie, do którego mam kilometry. Nie rozumiem tego. Dla mnie 10mb/s, czyli opcja "do 80mbps" to byłby już kosmos. Więcej nie potrzebuję. Ale nawet tego - starożytnego już rozwiązania - nie ma w ofercie, "bo nie". Pomimo, że położenie kabla jest tańsze i łatwiejsze od światła, a przy tym bardziej solidne.

Do najbliższej skrzynki prywatnego usługodawcy od światłowodów mam ~300m trudnego terenu. Instalacja słupów, peszeli itp. to wydatek (jak mniemam) kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więc zostaje orange z gotową instalacją, która ma śmieszne limity.

 

Pora na naiwne pytanie: można realnie coś z tym zrobić? Całą instalację po swojej stronie wymieniłem - tylko orange ma problem.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

upgrade internetu

@o1a1 Tak naprawdę przy tym tłumieniu i przy takim SNR powinien i VDSL zadziałać. Problemem są błędy na linii. jeśli to zwalczysz (oczywiście robi to tylko technik), to jeśli na centrali są porty VDSL do 80Mb/sek , to wydaje mi się, że takie 30-35Mb/sek można z niej wycisnąć...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

28 ODPOW. 28

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 59
  • 208
  • 1

upgrade internetu

Z czym Orange ma problem? Skoro jako jedyny dostarcza tobie neta i nikt inny tego nie robi to gdzie to zło? 

uderz do gminy by coś zadziałali, zbierz sąsiadów i wnioskujcie o podłączenie światłowodu 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11374
  • 50

upgrade internetu

Realnie z tym nic nie zrobisz, chyba że sam słupy postawisz, to lokalny może dociągnie ci światłowód, choć w to wątpię, trzeba by samemu pokryć tą inwestycję.

LTE dobrego nie masz?

Bo pomimo limitów, była by to alternatywa, jako dodatkowe łącze 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

upgrade internetu

@o1a1  to nie problem tylko prawa fizyki. Usługa ADSL działa do 4,5km linii.

Jeśli masz 10Mb/ sek to zapewne łącze ze względu na odległość i tłumienie więcej nie wydoli.

Linii nie skrócisz, centrali nie przysuniesz do domu i odwrotnie też...

Warto zerknąć w menu modemu w zakładkę DSL i tam odczytasz prawie wszystko. Błędy na linii, niski SNR...i wtedy możesz zacząć walkę z linią...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 42
  • 0

upgrade internetu

Przykro mi za swoją niewiedzę, ale do jasnej ciasnej - czy muszę znać się na wszystkim? Nie wiem jak to jest zrobione. Wiem natomiast, że mijają kolejne dziesięciolecia i nic w tej kwestii się nie zmienia, pomimo moich starań. Jedyną inwestycję, jaką w tamtym rejonie gmina przeprowadziła - po latach matactw, krętactw i dziesiątek konkursów - jest "ścieżka obywatelska". Miała być ładna kładka otoczona drzewami, a jest wielokrotnie droższa droga asfaltowa. Bo lepszą opcją dla wydających decyzję było zakopać w cholerę, wylać asfalt, a zieleń zlikwidować. Zbieranie podpisów nic mi nie da, bo tylko mnie zależy na wejściu do 21 wieku. Pierwszy sąsiad = emeryt zajmujący się głównie hodowlą ptactwa ozdobnego. Drugi sąsiad = wariat na zasiłkach. Trzeci sąsiad = pracuje 22h/dobę i nie ma czasu na nic. Czwarty sąsiad = wariat i odludek, który boi się wyjść nawet do urzędników. Piąty sąsiad = policjant na emeryturze, któremu po śmierci żony odwaliło. Szósty sąsiad = pijak i rozrabiaka. Siódmy sąsiad = wystarcza mu radiówka. Mnie lte nie jest potrzebne. Miałem, wiem z czym się to wiąże.

 

załącznik, to dane dsl z archera.

 

ads.png

 

________________
* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

upgrade internetu

@o1a1 pozostaje Ci tylko internet komórkowy lub czekanie aż jakiś operator kiedyś łaskawie do Ciebie dotrze. Zdajesz sobie chyba sprawę że mieszkanie na wiosce czy jakimś odludnym miejscu ma swoje plusy ale i niestety rownież minusy. To jest jeden z tych minusów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

upgrade internetu

@o1a1 Tak naprawdę przy tym tłumieniu i przy takim SNR powinien i VDSL zadziałać. Problemem są błędy na linii. jeśli to zwalczysz (oczywiście robi to tylko technik), to jeśli na centrali są porty VDSL do 80Mb/sek , to wydaje mi się, że takie 30-35Mb/sek można z niej wycisnąć...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 42
  • 0

upgrade internetu

To nie jest do końca wioska. Raczej hub na granicy trzech miejscowości, ze sklepami w każdym kierunku, szkołami, bankomatami i dużym ruchem kołowym. Na tyle, że korki tworzą się regularnie, a w przypadku jakichś remontów, to i nawet kilometrowe. Najśmieszniejsze jest to, że technicy zauważyli na słupie niedaleko mojej bramy pozostałości po jakiejś lepszej sieci, która "wyparowała", raczej nie rękami złodziei. Tzn. są stare zabezpieczenia, ale nie ma opisu.

Zresztą, odludne miejsce (którym moje raczej nie jest) też może mieć szansę na coś więcej. Znajomy znajomego jest przykładem. Wybudował dom dosłownie na byłych polach w centralnej Polsce. Ma ze dwóch sąsiadów i kilometry niczego wkoło. Światło ma, bo akurat leciała tamtędy instalacja xd.

 

Błędy na linii, to okresowe feature'y. Zgłosiłem je dobę temu, więc zapewne dziś lub jutro pojawią się technicy i je wyprostują. Przynajmniej raz w roku zdarza mi się, że połączenie jest niestabilne. Zawsze to samo, więc i procedury naprawcze. A takie jeszcze pytanie... Na oko wygląda, że drucik może udźwignąć więcej, tak? Powinienem rozmówić się o tym w salonie orange, czy na infolinii? Bo szczerze mówiąc, pomiędzy jednym a drugim widzę sporą różnicę. Nie raz miałem już, że załatwiam coś w salonie, potem dzwonię na infolinię i dowiaduję się, że to jest źle wypełnione, tamto powinno być inaczej i tylko problemy trzeba rozwiązywać.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

upgrade internetu

@o1a1 Na oko, tak...ale o tym możesz TYLKO z technikiem rozmawiać, bo to on zna teren i określi co i jak (zarówno od strony sieci i jej możliwości, jak i wyposażeń centrali)


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

upgrade internetu

Wybudował dom dosłownie na byłych polach w centralnej Polsce. Ma ze dwóch sąsiadów i kilometry niczego wkoło. Światło ma, bo akurat leciała tamtędy instalacja xd.

 

To albo Cię okłamał albo ma po miedzi, albo ma duże znajomości w firmie która to budowała. Kable magistralne biegnące kilometrami nigdy nie mają odgałęzień do 3 domów w środku niczego.