Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 18
  • 0

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

Witam,

 

Posiadam w Orange usługę internetu światłowodowego w opcji 600 mb wraz z Funboxem 6. Z racji tego, ze chce rozszerzyć zasięg wifi na teren całego mojego dość dużego podwórka postanowiłem zainwestować w sieć mesh od TP link. Jednakże doczytałem, ze konieczne moze być zewnętrzne ONT. Jestem laikiem, wiec nie wiem co to jest i czy faktycznie jest to konieczne by zainstalować własny router. Jeśli tak, w jaki sposób można to uzyskać? Dziękuje za wszelka pomoc

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

ONT nie będzie konieczne jeżeli nie będziesz uparcie nazywał beczułek Deco routerami. To są punkty dostępowe. Możesz utworzyć z nich sieć WLAN o jednym SSID. Jeden z nich pełni rolę głównego i jest podłączany kabelkiem do lokalnej sieci LAN. Pozostałe rozmieszczasz tak, aby uzyskać zadowalające pokrycie. Podczas konfiguracji musisz wskazać, w jakim trybie pracuje sieć: router, czy AP. Wybierz AP. Jeżeli w przyszłości stwierdzisz, że jednak nie chcesz funboksa, możesz się postarać o ONT i przestawić beczułki w tryb routera. W żadnym z przypadków zakup nie będzie chybiony,

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

14 ODPOW. 14

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

@szymek834 zewnętrzne ONT to coś wrodzaju konwertera. Podłączasz do niego światłowód, a kabelkiem RJ-45 już do własnego routera. ONT wymaga zasilania. Dodatkowo router musi wspierać VLAN, PPPoE i mieć możliwość wpisania loginu i hasła do autoryzacji nawiązania połączenia.

Po zewnętrzny ONT trzeba się zgłosić do Orange, ale jak masz już podłączony internet, może być to trudne, aby uzyskać zewnętrzny ONT. Jako powód podaj konieczność przeniesienia routera bez możliwości przeniesienia światłowodu.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 18
  • 0

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery/router-tp-link-deco-x50-3... Ten router chciałbym zainstalować, czy będzie ok? A jako powód nie wystarczy konieczność rozszerzenia zasięgu sieci wifi? Generalnie nie narzekam na funbox, ale mam dość duże podwórko a zasieg wifi funboxa nie pokrywa go nawet w 1/3


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

Ten zestaw nie musi pracować jako router. Ustaw go w tryb AP (czyli punktu dostępowego), podłącz kabelkiem do funboksa, a WiFi w funboksie wyłącz całkowicie.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 18
  • 0

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

Nie za bardzo rozumiem. Gdy tak zrobię, to funbox będzie jako router matka, a tp linki jako siatka wzmacniająca tak? Pomijając to, czy w przypadku posiadania zew. ONT zestaw ten będzie mógł normalnie pociągnąć światłowód i powinien z nim współpracować ?

 

edit: czy w wypadku podłączenia jako AP, nie utworzy się przypadkiem druga sieć jak w przypadku repeatera? Zależy mi na jednej sieci, planuje rozłożenie access pointow wokół podwórka i wszystkie musza pokazywać jedna sieci. Potrzebuje tego do stworzenia smart home na homekit

 

edit2: chyba zakumalem. Konfiguruje router ap z innym adresem IP niż główny ale z jego puli, wyłączam w nim DHCP. Podłączam kablem LAN do funboxa, konfiguruje wifi a potem wyłączam je w funboxie. Czy dobrze rozumuje czy coś nie tak z kolejnością?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

@szymek834 dodatkowy router w sieci LAN to niepotrzebna kaskada. Beda dwie pule adresów IP i problem z komunikacją pomiędzy siecią z FB i zewnętrznego routera. Jeśli nie musisz mieć bardziej rozbudowanego sprzętu do jakichś usług sieciowych (czego np nie realizuje FB) to w zupełności wystarczy Access Point (lub router postawiony w tym trybie. Po co komplikować?

Wszystko zależy na jakiej powierzchni musisz doświetlić wifi, czy zależy Ci na płynnym przełączaniu pomiędzy urządzeniami i wifi6...

Wszystko dobieramy wedle potrzeb. Nie ma co komplikować i do wszystkiego należy podchodzić rozsądnie.

Może warto porobić testy na SWB6? Wypożyczyć na tydzień, poeksperymentować i sprawdzić potrzeby dostosowując do nich rozwiązanie. Nie zawsze zastosowanie sprzętu z górnej półki czy MESH (nie słyszałem jakichś peanów na cześć tego rozwiązania) jest od razu konieczne


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 18
  • 0

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

No dobra, tyle ze postawie go w trybie access, to czy stworzy nowa sieć wifi czy pozostanie przy pierwotnej? I co z konfiguracja pozostałych routerów, czy połączą się bez problemów i stworzą siatkę czy nie. Co do opinii - każdy ma swoją. Przejrzałem recenzje, opinie użytkowników - wszyscy chwalą jak na ten moment i dlatego się zdecydowalem. A problem polega na tym, ze chce zbudować homekit. Do bramy garażowej zakupiłem sterownik, garaż nie jest połączony z domem. I niestety wifi tam nie sięga. Repeater nie zdaje egzaminu bo po pierwsze jest za słaby a po drugie tworzy osobna sieć wifi co komplikuje sprawę. Reasumując - zależy mi na zwiększeniu zasięgi przy stosunkowo niewielkiej utracie prędkości (wiem wiem, i tak dużo strace)


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

@szymek834 Jeśli zastąpisz wifi z FB tym z MESH-a, to sam ustalasz kompatybilność wszystkich punktów dostępu. Jeśli zaś zostawiasz wifi od FB, to ciężko jest zrobić cluster na innym sprzęcie (tak, aby działał SMART i przełączanie było płynne pomiędzy modemem, a MESH-em)

Jeśli masz sieć rozległą i z różnymi urządzeniami, to jednak polecam jedną sieć (bez routera dodatkowego) i w miarę na jednym typie urządzeń (czyli albo SWB, albo MESH bez FB). Zawsze będą problemy przy różnych SSID poszczególnych AP


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 18
  • 0

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

Czyli jednak instalacja ONT będzie konieczna. Cóż, zadzwonie na infolinie, podziałam i jak wszystko się uda to dam znać jak to wszystko działa. Dzięki wielkie za pomoc:)


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Zamiana Funbox 6 na TP link deco mesh x50

ONT nie będzie konieczne jeżeli nie będziesz uparcie nazywał beczułek Deco routerami. To są punkty dostępowe. Możesz utworzyć z nich sieć WLAN o jednym SSID. Jeden z nich pełni rolę głównego i jest podłączany kabelkiem do lokalnej sieci LAN. Pozostałe rozmieszczasz tak, aby uzyskać zadowalające pokrycie. Podczas konfiguracji musisz wskazać, w jakim trybie pracuje sieć: router, czy AP. Wybierz AP. Jeżeli w przyszłości stwierdzisz, że jednak nie chcesz funboksa, możesz się postarać o ONT i przestawić beczułki w tryb routera. W żadnym z przypadków zakup nie będzie chybiony,