Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Złamany kabel światłowodowy

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 96
  • 306
  • 2

Złamany kabel światłowodowy

Cześc i czołem, czy ktoś się spotkał z interwencją techników w sprawie uszkodzonego kabla światłowodowego w domu, czy to zawsze trzeba liczyć się z zapłatą za naprawę? czy taniej nie wyszłoby we własnym zakresie jakiegoś specjaliste od spawania światłowodu wezwać?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasu Formalnie na sieci operatora mogą pracować tylko służby techniczne tego operatora lub firmy podwykonawcze posiadające odpowiednie pełnomocnictwa. Żadni pseudofachowcy ani znajomi elektrycy nie powinni się tym zajmować. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17
Anonim

Nie dotyczy

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasu  jak masz znajomego ze spawarką do światłowodu, to będzie taniej, fachowiec z firmy niezależnej, weżnie więcej niż od operatora technik. 

Tak dla jasności, jak uszkodzisz światłowód, to naprawa płatna jest, jak był żle pospawany, czy żle ułożony i się uszkodził, to naprawa darmo.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 96
  • 306
  • 2

Złamany kabel światłowodowy

no własnie nie znam nikogo z takim sprzetem a uszkodzenie sie zrobilo za szafka jak ja odsuwałem żeby posprzątać to go zgiąłem o listwę i od tej sytuacji brak sygnału, wiec tu chyba only ma fault xD

 

na jednym portalu widziałem ze za 50 zł spece łączą tylko czy im zaufać co jak coś spaprają

 

czy udfało się komuś to zrobić bezkosztowo przez technika od Orange?

Anonim

Nie dotyczy

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasu  dopytaj poprzez czat Orange, ile taka naprawa kosztuje, bo za 50 zł, to jakiś amator spawa, może nie być to poprawnie pospawane i będziesz wydawać niepotrzebne tylko kasę. 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasunormalnie zrob zgloszenie uszkodzenia kabla. przyjdzie monter i naprawi.
robili naprawe za free. ewentualnie 130zł zaplacisz i po temacie


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasu  oczywiście z tym spawaniem to żartujesz? Drugi dowcip to "spawacz z rynku"?? 

Jeśli złamałeś kabel instalacyjny, (co musiało kosztować sporo wysiłku, bo one za bardzo trudne do uszkodzenia) to zapewne gdzieś po trasie od spawu w pionie czy dalej, na OPP, a gniazdem optycznym. Pierwszą analizą powinna być weryfikacja mocy optycznej w menu modemu. Zakładam, że usługa działa, bo jeśli nie, to przejdź do punktu 2

Jeśli działa, to daj sobie spokój, zrób testy delikatnie ruszając złamaniem i jak moc jest stała, to usztywnij złamane miejsce i zapomnij o sprawie. 

2. Jeśli nie działa, bądź moc optyczna ma zły poziom ( zakres ok to -17 do -27dB jeśli mnie pamięć nie myli) to i tak fachowiec musi ocenić dokąd trzeba będzie wymienić kabel instalacyjny. Dlaczego? Bo pod listwą przy podłogową nie wykonuje się spawów. Spaw to odizolowane wlikno zamknięte w tulejce termicznej i zabezpieczone w odpowiedniej puszce/gniazdku. Nie prze tniesz i nie połączywszy istniejącego kabla, bo na wykonanie spawu musisz mieć odpowiedni zapas zwijany w takiej  puszce po obu stronach spawu. Tak to powinno wyglądać fachowo... 

Stąd moja rada, abyś najpierw ocenił straty, a później zgłosił uszkodzenie operatorowi. Zapłacisz, ale masz gwarancję dobrze wykonanego złącza. 

Tak bym ja zrobił


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Złamany kabel światłowodowy

@hasuzlasu Normalnie zgłoś awarię i tyle. Nie musisz się chwalić że szafę odsuwałeś i przygniotłeś. Monter nie będzie się bawił w spawanie. Wymieni Ci cały pigtail abonencki. Jak się domyśli że to twoja robota i będzie upierdliwy to zapłacisz za jego wizytę. Jak będzie w porządku to nic nie będziesz płacił. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Złamany kabel światłowodowy

@marder Słusznie prawisz. Ocena pozostaje w gestii fachowca. Znajdzie najlepsze i najwygodniejsze miejsce do naprawy (o ile okaże się konieczna) i to zrobi biorąc na siebie odpowiedzialność za prawidłowo wykonana pracę. Z tą wymianą to nie tak prosto kiedy ma się puszczony w pionie do piwnicy 50m odcinek kabla, lub jest przyklejony na klatce schodowej czy w mieszkaniu...tym bardziej, że skoro pod listwą biegnie po trasie....Jeśli to taki biały/lekko kremowy kabel, to zerknij czy świeci w miejscu złamania


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Złamany kabel światłowodowy

@agat13 Tak to już jest w ocenie montera czy łatwiej i szybciej wymienić cały odcinek czy spawać. W przypadku spawania zawsze musi być zapas na pigtailu bo inaczej się tego nie wyspawa.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Złamany kabel światłowodowy

@marder ..i jak już wcześniej pisaliśmy zabezpieczenie spawu...które jest dość wrażliwe, bo na odkrytym włóknie