Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telia - problemy z pingiem


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Re: Telia - problemy z pingiem

Nie będę odnosił się do porównania ceny internetu do wynagrodzenia.

Jeśli uważasz, że ta reklama obiecuje coś innego niż jest, złóż reklamację ze stosownym oczekiwaniem (nie zgłoszenie techniczne). Potem jeśli to nic nie pomoże, pisz do UKE.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Więc nie proponuj vpn ludziom którzy mają światłowód. Orange jest jedynym dostawcą światłowodowym na świecie który ma tak kiepską jakość i martwe połączenia z ceną kompletnie nie adekwatną. Trochę wstyd, nie sądzisz? Ale to bez znaczenia przecież, bo Orange korzysta na tym że wielu ludzi nie ma alternatywy i zostaje im właśnie Orange z przeładowanym opentransitem i najniższym priorytetet telii która szczególnie lubi olewać pakiety od Orange... wszystko w porządku. Niestety, nie dla klientów.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Re: Telia - problemy z pingiem

Oj już takie populistyczne argumenty... Bez pokrycia.

Pracuję w Orange
  • 866
  • 1045
  • 73

Re: Telia - problemy z pingiem

https://www.orange.pl/lp/siecnr1#tab-najwieksza-siec - na temat hasła "Sieć #1" więcej pod tym odnośnikiem.

 

https://www.telko.in/uke-namasci-v-speed-do-pomiarow-jakosci-internetu - ten odnośnik może powie więcej, jak sprawdzane będzie, czy zgodnie z umową są świadczone usługi. Serwery zapewne będą w Polsce i każdy operator będzie się starał, żeby tam wychodziło dobrze. Czyli dalej poza granicę może być róznie. Jednakże to tylko spekulacja moja i nie odnoszę tych słów do Orange.

 

@Banan922 nie zgodzę się, że tylko Orange jest złe. Sam nie mam, więc nie mogę odpowiedzieć. Z chęcią bym potestował Światłowód, ale przeprowadzanie kabelków, żeby po 14 dniach odstąpić (bo jeszcze umowa z UPC trwa), to ciężka sprawa. Tam też (w sensie w UPC) nie jest bez problemów. Mają swoje forum, można poczytać. Jakie mam ja problemy nie będę pisał, bo my tutaj nie o tym.

Piotrekk85 pisał już nie raz chyba nawet, że ma Vectrę z VNP-em. Dlatego myślę, że wie co pisze.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@Wojcieszko  Jedynym plusem Orange jest prędkość. Fakt, jest gwarantowane 300/30 zawsze, co prawda tylko do serwerów Orange a do innych może nieco mniej, ale jednak. To jest jedyny plus tego światłowodu. Pod tym względem taki internet jest lepszy i stabilniejszy na pewno od rozwiązań mobilnych czy miedzi.

 

Problem zaczyna się gdy porozmawiamy o jakości. Pod względem jakości połączeń, tras i utraty pakietów Orange jest najgorsze. Przykro mi o tym pisać bo sam jestem skazany na ten internet, ale taka jest prawda. Jeśli chodzi o dostawców światłowodowych w Europie to jest na szarym końcu pod względem jakości. Wiem bo znam ludzi, umiem angielski i umiem się dogadać, porozmawiać, podyskutować, wymienić się opiniami. Są światlowody w Rumunii, Bułgarii, Serbii, Włoszech i wielu wielu innych krajach świata, ale nie spotkałem się nigdy by jakikolwiek klient światłowodu z tamtych regionów narzekał. Bez znaczenia czy mały/duży dostawca.

 

Sam mam potwierdzenie w prostej sprawie - gdy tworzę grę i inni gracze do mnie dołączają. Często narzekają na lagi, opóźnienia i się pytają skąd jestem i jaki internet mam bo grają u innych i problemów nie mają. Wliczając Polaków. Polak woli pograć na hoście z drugiego końca Europy niż u mnie bo u mnie ma lagi.

 

Sam widzę co się dzieje w Fortnite i grach P2P. Mój brat grając w Robloxa ciągle się mnie pyta co jest z tym internetem bo często mu laguje.

 

Kupiłbym PUBG ale i tak czuję że Orange nie da mi pograć.

 

Jestem po prostu graczem i lubię w wolnym czasie pograć online. W jedną grę jestem dobry, w inną kiepski i to nie jest dla mnie żaden problem, ale lagi i opóźnienia to jednak poziom wyżej.

 

 


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Re: Telia - problemy z pingiem

A ja tam zgadzam się z @Banan922. VPN do GPONa w przypadku poprawienia stabilności połączenia conajmniej śmiesznie brzmi 😉

Routing Orange to spory problem. Gdyby tak wymieniali się na zasadzie OpenPeeringu i to najlepiej w PLIXie i innych polskich węzłach wymiany ruchu, to nagle OpenTransit straciłby na znaczeniu.

Z Vectrą jeżeli chodzi o routing nie miałem żadnych problemów. Pakiety przechodziły przez PLIX,DE-CIX i inne. Z racji technologii, pingi nawet po Polsce były po 20 ms, ale nie było mowy o żadnej utracie pakietów.

 

Na szczęście przepustowość w Orange jest zadowalająca. Do Stanów Zjednoczonych leci spokojnie 400-600 Mbit/s (w zależności od hosta i wysycenia łącza po jego stronie).


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Re: Telia - problemy z pingiem

Może śmieszne brzmi, ale inne propozycje padające na tym forum (łącznie z propozycją przeprowadzki pod inny adres) są bardziej śmieszne. Wątek trwa już pół roku, z pierwszym blisko rok. Czy coś się zmieniło aby skutecznie rozwiązać problemy z pingiem?

 

PS. Czy ktoś zgłosił reklamację jeśli chodzi o niezgodność usługi z umową/reklamami? czy po negatywnej odpowiedzi było to przesyłane do UKE który na dziś jest regulatorem rynku? Jeśli tak, prośba o wrzucenie zdjęcia odpowiedzi z merytoryczną częścią bez danych osobowych.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@Piotrekk85  Akurat z tego co mi wiadomo to problem z pingiem/pakietami/trasami w Orange jest od kilku lat 🙂 Niby cośtam poprawili ale dalej nie można tego nazwać internetem dla graczy.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 2
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Co ciekawe - po założeniu mnie orange (światłowód) w cs:go miałem pingi rzędu 5-7 (do Warszawy), czyli dostałem to samo co miałem po miedzi od lokalnego dostawcy - tylko, że transfer stabilny. W sumie było fajnie. Teraz minęło z pół roku i do Warszawy zamiast 5 ms mam już 40-50 i grając właśnie w CS:GO ze znajomymi, osoba z UK ma ten sam ping do Warszawy co ja z Pomorskiego. Reszta znajomych z 'no-nameowych' sieci ma po 5ms, ja na światłowodzie po 40ms, a dystansy podobne - właśnie to jest ciekawe, że po miedzi miałem lepiej, niżeli teraz po światłowodzie. 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@Sebeg  Bo pomijając problemy z telią i opentransitem, dochodzi dodatkowo routing przez Niemcy. Stąd to 40 pingu. Wyobraź sobie że mieszkasz w Gdańsku i grasz z kimś z Wawy. Pakiety nie idą prosto do Wawy tak jak powinno, tylko najpierw idą do Frankfurtu a potem dopiero wracają do Polski 😄 Stąd 40 ms. To i tak dużo, nawet z trasą przez Niemcy powinno być 30 ms max, ale ping dla opentransitu jest na ostatnim miejscu więc nie dość że kręci trasą to dodatkowo przeładowany opentransit jeszcze go podbija. Oczywiście nie zdziw się jeśli będziesz miał lagi przy okazji. Jak już pisałem - opentransit i telia to dwa główne wyjścia na świat w Orange, i obydwa często nie nadają się do niczego. Tzn, poczte albo sport.pl otworzysz, bez obaw, tutaj jeszcze jako tako dają radę 😄 Konia z rzędem temu kto da radę podać nazwę dostawcy, który ma problemy praktycznie ze wszystkimi swoimi wyjściami na świat. Orange jest chyba jedyne.

 

Dodatkowo nie patrz na światłowód/miedź. Pingi i packetloss zależy od dostawcy i jego polityki, nie od kabla. Wiadomo, jeśli dostawca oferuje światłowód to sama godność powinna go zmusić do zapewnienia najlepszego pingu i jakości. W Orange tego nie ma. Nawet za 30 lat jeśli wynajdą jakiś magiczny kabelek jeszcze lepszy od światłowodu to i tak będziesz miał packetloss i wyższe pingi, bo kabel nie jest problemem tylko trasy i węzły dostawcy.

 

Tak jak w życiu - co z tego że masz Ferrari jak po polskich drogach ciężko Ci będzie pojeździć, bo kiepskie 🙂 Tak samo w Orange ze światłowodem i ich trasami na świat.

 

My płacimy naszemu dostawcy co miesiąc pieniądze po to by miał czym opłacić trasy, rozbudować je w przypadku przeładowań, dodać więcej punktów wymiany ruchu i by jego klienci byli zadowoleni... szkoda że nie wszyscy dostawcy mają takie poglądy. Jest takie powiedzenie ''płacę więc wymagam''. Internet nie jest darmowy i klient naprawdę powinien mieć dużo do powiedzenia.