Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telia - problemy z pingiem


Pracuję w Orange
  • 866
  • 1045
  • 73

Re: Telia - problemy z pingiem

Ja ponad 5, także też chyba coś wiem. Jednakże patrząc na wszelkie testy, w chwili obecnej ja przynajmniej nie widzę potrzeby jakiegoś od górnego działania patrząc na światłowód.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Taka ciekawostka... kilka lat temu postanowiłem zagrać w League of Legends, 2012 rok bodajże. Miałem wtedy miedź z Hyperionu, 6mbps. Pobrałem installer LOL-a, zainstalowałem no i gram. 1 gra, 2, 3. Po 5 grach jakoś ogarnąłem że cały czas grałem na serwerze North America zamiast EU-NE 😄 Pobrałem zły installer. Nawet nie zauważyłem jakiegoś znaczącego opóźnienia. Wszystko chodziło elegancko bez lagów. Wtedy sprawdziłem ping i był około 100. Dopiero później zacząłem grać na EU-NE z pingiem 25.

 

Można? Można.

 

Z Orange pewnie bym od razu wyłapał że gram na US 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 615
  • 589
  • 2

Re: Telia - problemy z pingiem


@Wojcieszkonapisał(-a)

Ja ponad 5, także też chyba coś wiem. Jednakże patrząc na wszelkie testy, w chwili obecnej ja przynajmniej nie widzę potrzeby jakiegoś od górnego działania patrząc na światłowód.


No to pozamiatane.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 51
  • 15
  • 1

Re: Telia - problemy z pingiem

@Wojcieszko @HypsteRT @Mat 
Mogę uzyskać w końcu odpowiedź na temat węzła telii w Warszawie?
Widać od razu, że tam leży jakiś problem, ping wyższy niż końcowy routing w Niemczech? 
Skok dwukrotny niż Warszawski TPNET.PL

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |
| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |
|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|
| funbox.home - 0 | 21 | 21 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| lodz-bng2.tpnet.pl - 0 | 21 | 21 | 21 | 23 | 42 | 21 |
| lodz-r1.tpnet.pl - 0 | 21 | 21 | 21 | 22 | 27 | 21 |
| war-r1.tpnet.pl - 0 | 21 | 21 | 24 | 25 | 32 | 25 |
| war-b2-link.telia.net - 0 | 21 | 21 | 49 | 50 | 78 | 49 |
| ffm-bb3-link.telia.net - 0 | 21 | 21 | 41 | 42 | 53 | 42 |
| ffm-b1-link.telia.net - 0 | 21 | 21 | 47 | 51 | 67 | 51 |
| hosteurope-ic-324226-ffm-b1.c.telia.net - 0 | 21 | 21 | 41 | 42 | 53 | 42 |
|gw-heg.gauss.router.frankfurt.de.velia.net - 0 | 21 | 21 | 47 | 47 | 59 | 47 |
| meitner.router.frankfurt.de.velia.net - 0 | 21 | 21 | 47 | 50 | 60 | 47 |
| hosted-by.hiperz.com - 0 | 21 | 21 | 47 | 47 | 57 | 47 |
|________________________________________________|______|______|______|______|______|___

Szkoda, że zawracacie sobie gitare tym, że jeden będzie grał na 100ms, a drugi nie... Chyba trochę odbiegamy od tematu zmniejszenia opóźnień i skróceniu routingu w Orange, bez wnikania kto gra na jakim serwerze czy opóźnieniu...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Już Ci napisałem że telia w Warszawie podbija ping +20 od dawna i pewnie nikt z tym nic nie zrobi. Tak już jest. A to czy ping jest 100 czy 130 to właśnie wina kiepskiego routingu Orange i podbijania pingów i tym powinni się zająć.

 

Używam internetu od 11 lat i jakoś nigdy nie zwracałem uwagi na to czy ping do US czy gdzieś indziej powinien być lepszy, bo u innych dostawców zawsze był dobry. Jedynie w Orange takie cuda i ciągłe problemy. To powinno dać do myślenia.

 

Wojcieszko i inni trochę za bardzo bronią Orange, pisząc że nie ma problemu i tak powinno być. Naprawdę? Pokażecie mi inną sieć oferująca światłowód i mająca takie kiepskie pingi i utraty pakietów? Obojętnie czy w Polsce, na Słowacji, w Rosji, na Litwie czy gdziekolwiek indziej. Orange pod tym względem jest najgorsze.

 

Pisałem już, jeśli bym pokazał swoje pingi ludziom z zagranicy i powiedział że mam światłowód to by mnie wyśmiali i powiedzieli że na pewno mam jakąś kiepską radiówkę albo coś innego. Ludzie nie biorą światłowodu tylko po to by mieć xxx mbps, ale też po to żeby mieć jak najlepszy ping w grach. Problem z tym że potem dowiadują się że ping to nie priorytet i ma być taki jaki jest. Śmiech na sali panowie.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 164
  • 75
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

"Banan" to pięknie opisał.Chciałem sprawdzić jak to jest z PING w takim rejonie jak Kijów i okazało się ,że mają tam o 3ms niższy od Orange dla serwerów we Frankfurcie i Lodnynie.

Praga w Czechach to już w ogóle inny świat bo tam kilku najlepszych usługodawców światłowodowych ma PING niższy o przynajmniej 20ms.Pamiętam jak informatycy robili testy przeprowadzonych łącz światłowodowych ,które trwały 3miesiące a dowiedziałem się między innymi ,że Orange stawia spory nacisk na stabilność łącza a nie na priorytety więc biorąc pod uwagę chociażby ,niektóre testy trzeba przyznać bo nie spotkałem się z łączem mającym aż taki niski próg występowania strat pakietów czyli stabilność jest pierwsza klasa.Jednak uważam ,że można połączyć stabilność i właśnie PING nieznacznie tracąc na tym pierwszym.

Wystarczy ,że ogarnięty konsument będzie miał wybór przynajmniej takiego łącza jak Orange daje z niższym PING przynajmniej przy obecnej cenie a długo nie będzie się zastanawiał nad zmianą operatora gdy jeszcze dodatkowo ważny jest "zewnętrzny IP".

"Pomarańczę" ratuje jeszcze fakt ,że można łączyć usługi i mieć z tego powodu zniżki ale w przyszłości zapowiada się i na tym polu konkurencja.

A wracając do PING są jeszcze inne ważne elementy jakie wpływają na odbiór gry online gdzie ważny jest ten parametr jak najniższy.Myszka , klawiatura , monitor oraz jego odświeżanie a wszystko to ma wpływ na końcowy efekt.

Niektóre reakcje są już dla oka ludzkiego niezauważalne ale odczuwalne ponieważ wszystkie elementy łącznie z PING mają na to wpływ.

W niektórych grach nie jesteś w stanie zrobić łatwo na przykład "combo" ale znam osoby co na 60Hz monitorach nauczyli się wyprzedzać zdarzenia.Zakładają ,że przeciwnik jest już w zasięgu i jak wejdzie "KOMBO" to wyprzedzamy odświeżenie monitora.To się odbywa w mgnieniu ale wystarczy nagrać kamerą ,żeby to zauważyć.Dlatego ludzie kupują monitory z niskim input lagiem.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Myszka ma domyślnie 8 ms opóźnienia. Do tego dochodzi opóźnienie monitora które też jest na poziomie około 15 ms (mówię tu o zwykłym 1080p 60hz). Jedynie monitory CRT (kineskopowe) miały reakcję poniżej 1 ms i były świetne do gamingu. Tego się nie przeskoczy, w single playerze nie zauważamy nawet opóźnień i wszystko chodzi pięknie, problem zaczyna się dopiero gdy gramy online bo tam np 80ms można już poczuć, zwłaszcza w szybkich grach online. Dlatego tak ważny jest internet i jak najmniejszy ping.

 

Np w takiej grze jak Ultra Street Fighter 4 ping powyżej 50 ms jest prawie niegrywalny. To jedna z gier gdzie musisz mieć poniżej 50 ms by jakoś sobie pograć. Tam nie ma serwera który hostuje walki. To czyste P2P. Najlepsze jest to że obaj gracze mają to samo opóźnienie, więc nawet jeśli jeden gracz ma super internet i do innych EU ma np 30 ms, do gracza z Orange będzie miał 60 ms. I takie też będzie mieć opóźnienie. A jak gracz z netem z Orange będzie miał utratę pakietów, to obydwóm będzie lagować 🙂 Światłowód jako tako, ale na vdsl Orange ciężko mieć gdziekolwiek ping poniżej 50 ms więc taka osoba w Orange nie ma co grać rankingów w USF 4. Taki gracz będzie tylko psuł rozgrywkę innym graczom aż w końcu dostanie kilka reportów i pójdzie ban mimo że to nie jego wina tylko właśnie Orange...

 

Dlatego gry online to nie tylko Dota 2 czy PUBG. Ważne jest też połączenie P2P.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Już jakiś czas się w tym temacie nie udzielałem więc podsumujmy problemy światłowodu Orange w ostatnim tygodniu.

 

1. Fortnite - packetloss, przeciwnicy duchy, nietrafiające kule, po powaleniu przeciwnicy padający z opóźnieniem. Ogólnie granie mija się z celem.

 

2. Warcraft 3 Dota - gdy hostuję grę to często wywala losowych graczy z mojej gry. Ja internet mam, on internet ma, z serwera nas nie rozłączyło tylko jego z mojej gry. Tak jakby Orange traciło połączenie z danym IP. Gdy inny gracz hostuje to jest dobrze i nikogo nie wyrzuca. Tylko z mojej gry wywala graczy. Super 🙂 P2P poniżej dna. Aż wstyd się przyznawać że mam światłowód.

 

3. Youtube - zauważyłem już kilka dni temu że różne filmy chodzą różnie - jedne ok, inne buforują po 15 sekund i automatycznie załącza się 480p. Już tak miałem przez kilkanaście dni, kilka miesięcy temu.

 

Zmyślam? Nie. Tutaj jak to wygląda gdy chciałem zobaczyć jakość mojego video który wrzuciłem około 5 godzin temu. Sami ocencie czy da się oglądać.

https://drive.google.com/open?id=1SA6JqpFC-8gDvEraJ8oDR4TL52gJxNwD

 

Więc podsumujmy to podsumowanie: W gry które lubię sobie nie pogram, jestem totalnie zbanowany od grania online. Zostają jedynie gry single player dopóki nie zmienie neta. Filmy na youtube też nie pooglądam albo stracę czas na buforowanie, bo przy 300mbps światłowodzie buforuje po 40kb/s 🙂

 

W sumie to norma że Orange ma kiepskie połączenia z połową świata.. brak mi słów już.

Ciągłe problemy i problemy. Światłowód Orange nie jest w żadnym wypadku internetem do gier. Nawet nie do youtuba. Jedynie twitch.tv chodzi jako tako , aż dziwne 🙂

 

To tyle.

 

EDIT: Hahahaha 😄 Chciałem zobaczyć czy video lagującego youtuba się dobrze wrzuciło i... nawet video na googledrive też buforuje 😄 Zawiesiło się na 0:44 i nie chce buforować.

 

W skrócie - wideo lagującego wideo laguje 😄

 

http://prntscr.com/j2l78s

 

Panowie, parodia. Parodia.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Re: Telia - problemy z pingiem

Próbowałeś inną przeglądarkę albo na innym komputerze to sprawdzić w czasie jak problemy występują?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Laptop brata - wifi - to samo. Buforuje niektóre filmiki po 15-20 sekund.

 

On z kolei pogrywa w Robloxa i też czasem mu lagnie. Kilka razy go wywaliło z gry mimo że internet chodził ale to może wina Robloxa.