Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Telia - problemy z pingiem


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Re: Telia - problemy z pingiem

Wrzuc tracert twój i kolegi, to bedziesz miał odpowiedź skąd ta różnica. O ile w swiatlowodzie nie powinno być różnicy, to w vdslu przez te ustrojstwo zwane DLM wszystko może się zdarzyć.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@Zimny1233  Sorry mój błąd. Nie zwróciłem uwagi na ostatni test do Wawy i 33 pingu. Masz rację, to za dużo nawet jak na vdsl. Właśnie tu problem, bo ping RÓWNIEŻ powinien podlegać jakości usługi bo jest częścią internetu.

 

Proste porównanie - to tak jakbyś kupił np GTX 1080 ti. Super karta, wszystkie gry w ponad 100 fps, tyle tylko że co jakiś czas wyskakują artefakty i błędy graficzne na ekranie albo dziwne kolory. Wtedy taką kartę oddajesz na gwarancję i wysyłają Ci sprawną bez żadnych problemów.

 

Kiepski ping w internecie to właśnie takie artefakty i błędy graficzne na ekranie. Co z tego że masz 120 fps w Wiedźminie 3 skoro co parę minut wyskakują Ci artefakty i wkurzające błędy na ekranie? Co z tego że masz 300mbps czy ileśtam skoro masz kiepski ping i utratę pakietów?

 

Jest tak dlatego że większość ludzi nie ma pojęcia jak działa internet. Część ludzi nawet nie wie co to jest ping. Sam mam kilku znajomych którzy myśleli że internet to idzie w powietrzu i jak łączysz się z kims np odległego o 1000km to idzie po prostej drodze powietrzem. Na szczęście ich uświadomiłem jak mniej więcej działa internet 🙂

 

Dla 80% osób liczy się by było xxx mb na umowie i tyle. Byleby otworzyć facebooka i youtube w telefonie i czasem pobrać jakiś plik szybko. Dlatego tak jest i dlatego takie jest prawo że pingu nie ma na umowie.

Gdyby wszyscy ludzie mieli chociaż podstawowe pojęcie jak działa internet i zaczęli dbać o ping to zapewniam że od razu wielu dostawców totalnie zmieniłoby swoje umowy.

 

Niestety wydaje mi że sami sobie jesteśmy winni 😞

 

@-brtk-  Ja właśnie pamiętam że miałem wyższy ping na świat niż @BORAX mimo że oboje mamy światłowód a on ma nawet więcej pingu na wyjściu w Polsce. On miał bodajże 9-10, ja 6-7 a do zagranicznych serwerów miałem 5 ms więcej niż on. Teraz chyba już się wyrównało i jest tak jak powinno być.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Re: Telia - problemy z pingiem

Jeżeli chodzi o ping i utraty pakietów, wolałbym mieć 100 pingu i 0 lossa niż 10-40 pingu i 5-15% lossa, bo to co się dzieje np. w Counter Strike GO przy lossie, to nie można nazwać grą, bo ktoś biegnie koło Ciebie i można nie usłyszeć kroków, ktrś strzeli i nie usłyszymy strzału, są tak zwane teleporty, granat wybucha koło nogi, zadaje obrażenia a wybuchu nie słychać.. Na takie sytuacje się natykałem mając lossa w CS'ie.

 

@Banan922 być może inna lokalizacja, inne routery brzegowe, choć z obserwacji można zobaczyć, że też dane IP, które nam przydzieliło, może dać inne opóźnienia za granicę.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

@-brtk-  Tak, zmiana IP też ma wpływ na ping. Nie duży, 4-5 ms ale jednak. Wtedy jednakże testowałem kilka IP i miałem ten sam ping lub nawet o 10 ms wyższy niż Borax. Ale mówię - od jakiegoś czasu chyba już jest normalnie tak jak powinno być. Oczywiście w kontekście porównań pingu z innymi użytkownikami, bo trasy Orange kompletnie nie są takie jakie powinny być 😛

 

Wiem doskonale o czym mówisz. Wczoraj grałem na hoście znajomego (Holandia, światłowód UPC) w Warcrafta III i... niestety, nie było zbyt grywalne. Opóźnienia może nie było, ale utrata pakietów na poziomie 10% bo niekiedy strasznie ścinało. W grze było 8 graczy ale tylko ja lagowałem, więc host był dobry. Nagrałem nawet 45 sekundowe video z gry bo po 46minutach grania na lagach miałem już dosyć. Chętnie bym tu wrzucił to video i udowodnił ludziom z Orange że MY gracze nie żartujemy i naprawdę często nie możemy pograć... tylko że naszorange forum akceptuje tylko linki z youtube, a na youtube nie chciałbym tego wrzucać i domyślam się że panowie z Orange również by nie chcieli.

 

Wrzuciłem wideo na swoje prywatne konto googledrive. Proszę: https://drive.google.com/open?id=1Nj7fc5Dd_HaP5nZfLPIbOuqx33tljFkQ

 

Kto chce niech sobie kliknie i sprawdzi. Zapewniam że bywało dużo gorzej w kwestii ścinek, to tylko krótki filmik żeby mniej więcej pokazać że nie żartujemy z utratą pakietów. 34mb rozmiar, nagrane przy użyciu OBS Studio. Sami oceńcie czy można grać w taki sposób. Poza tym to tylko strategia więc jeszcze ok, ale jakby takie lagi były w CS:GO czy jakiejś bijatyce no to mogiła.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 81
  • 82
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Początek lutego - było super po tej "naprawie". Do niczego nie można było się przyczepić. Dało się grać w Counter Strike'a, Rocket League'a, czy PUBGa. Ping do Niemiec (hetzner.de), 27-28. Od jakiegoś czasu: 40-41, czyli wzrost o 65% 😄 jeszcze to bym mógł przeboleć, gdyby nie było skoków i gubionych pakietów w godzinach szczytu. Tragedia. Dramat. Znowu muszę używać VPNa, żeby sobie pograć. To jest jakaś kpina a nie "Internet dla Graczy"... Banan922 umieszczaj na YouTube, wykopie, reddicie, wszędzie gdzie tylko się da. Im więcej ludzi dogrzebie się do tego i pozna opinie normalnych graczy, tym lepiej.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Mógłbym wrzucić i w sumie powinienem ale nie robię tego tylko dlatego że COŚ próbują robić. To że jest gorzej niż powinno to może dlatego że w Orange nie ma kompetentnych osób które umiały by to ogarnąć. Coś zrobili bo myśleli że może będzie lepiej ale nie pomyśleli (brak kompetencji) że trasy będą jeszcze gorsze? Nie mam pojęcia.

 

Gdyby nie było żadnych reakcji ze strony Orange i totalne olewanie i ping po 300 przez Warszawę/Hamburg no to wtedy wrzucałbym wideo na każdy możliwy serwis, ale pomimo problemów to nadal ufam że Orange jednak W KOŃCU coś z tym zrobi. Jednak mi też cierpliwości już powoli brakuje.

 

Co do mojego wideo to napiszę fajna ciekawostkę - wiecie że spośród 8 graczy (oprócz hosta, on ma 500mbps UPC fiber) na tym filmiku mam 'najlepszego' neta? Gracze tam mają po 10-50mbps dsl ale nie z Orange oczywiście a ja mam 300mbps światłowód. Efekt? Jako jedyny miałem lagi. Śmiech na sali 🙂

 

Ja bym chciał żeby @HypsteRT pokazał ten temat tym na górze co odpowiadają za Orange w Polsce i żeby poświęcili te 15 minut i przeczytali nasze posty sprzed ostatnich 2 tygodni. Może wtedy coś do nich dotrze i zrozumieją że potracą klientów, bo na pewno jest wielu wielu wielu graczy z netem z Orange którzy nawet tutaj nie zaglądają a mają te same problemy.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Re: Telia - problemy z pingiem

Jak trasa leci przez parę państw, to nic dziwnego, że ping wzrasta, jak droga jaką musi pokonać pakiet jest większa. Muszą nad tym popracować, ja się bacznie temu przyglądam, bo pod koniec listopada będę stał przed wyborem, Orange światłowód, albo UPC.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 541
  • 204
  • 0

Re: Telia - problemy z pingiem

Trasa trasą, ale jeszcze pozostaje problem z telią, która nie dostarcza takich pingów jakie powinna. Do większości adresów zawsze jest 5-10-15-20 ms więcej niż pokazuje ich looking glass. Sporo problemów ma Orange do poprawy...

 

Szkoda że nie ma u mnie UPC...


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Re: Telia - problemy z pingiem

Jestem, jestem, śledzimy cały wątek i działamy.

 

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie sygnały, testy i wyniki, cały czas pracujemy nad tematem, jeżeli będę miał jakieś wieści na pewno dam znać na forum.

 

Miłego dnia!


Pracuję w Orange
  • 143
  • 292
  • 4

Re: Telia - problemy z pingiem

i uzupełniając moje zapowiedzi:

Powinno być już znacznie lepiej. Ruch wyjściowy do klientów EU Telii kierowany jest przez inne łącze.

 

Przykład z Waszego postu (który wędrował przez Pragę i Frankfurt) wygląd obecnie następująco:

traceroute 193.201.98.80

traceroute to 193.201.98.80 (193.201.98.80), 30 hops max, 52 byte packets

1  war-r3.tpnet.pl (194.204.175.93)  4.853 ms  4.740 ms  12.843 ms

2  war-b2-link.telia.net (213.248.89.85)  24.363 ms  32.277 ms  26.294 ms

3  prjsc-ic-322539-war-b2.c.telia.net (62.115.48.147)  37.061 ms  37.068 ms  37.310 ms

4  77.52.191.154 (77.52.191.154)  48.643 ms  48.583 ms  48.660 ms

5  host30.239.212.178.global-ua.com (178.212.239.30)  55.545 ms  55.609 ms  55.542 ms

 

Reszta ruchu tranzytowego nadal wykorzystuje Pragę i Hamburg.

 

Nasi specjaliści cały czas stroją ruch w sieci "o topologii MED jako IGP". Kurcze mi nic te skróty nie mówią, mam nadzieję, że czegoś nie przekręciłem 😉

 

Dziękuje Wam wszystkim za sygnały i Wasze testy, naprawdę staramy się robić wszystko, aby nasi klienci byli zadowoleni.

 

Jeżeli mogę Was prosić to dodajcie jakiś tag na początku posta np: #OK i #NOTOK, żebym mógł wyłatywać posty w których pokazujecie poprawę i posty gdzie jeszcze coś powinno zostać poprawione z naszej strony.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za Wasze sygnały!